1. POLSKIE SIERPNIE

Święty Maksymilian Kolbe w Australii 

Autor: Andrzej Balcerzak

Od redakcji naszepismo.pl

Sierpień – to szczególny miesiąc w historii Polski

To miesiąc wybuchu Powstania Warszawskiego – miesiąc pamięci o niemieckiej zbrodni na mieszkańcach Warszawy broniących swej godności i niepodległości. o śmiertelnej dla Powstańców bezczynności Sowietów przyglądających się zza Wisły rzezi Warszawy.

 Publikacje na miesiąc sierpień rozpoczęliśmy o INCE  z przepięknym wierszem o Jej życiu i śmierci. „Inka” Danuta Siedzikówna została skazana na śmierć 3 sierpnia 1946 roku. Następnie przedstawiliśmy „Piękną Politę”, patriotkę, która ani przez chwilę nie zapomniała, że jest Polką. Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 roku.

Sierpień to miesiąc wybuchu w 1980 r. sprzeciwu wobec zainstalowanego przez Sowietów systemu PRL-u

Sierpień to także miesiąc jednej z najważniejszych bitew wszech czasów – bitwy z 1920 r., zwanej Bitwą Warszawską lub Cudem na Wisłą. To nasze, Polaków, święto!
I my, Polacy, mamy być z czego dumni! Mamy się z czego cieszyć! Mamy wzory do naśladowania! Europa dwukrotnie już zawdzięczała Polakom ocalenie! Czcijmy te wielkie rocznice! Nie wstydźmy się tych wielkich zwycięstw! Nie wstydźmy się tych wielkich nazwisk. Nie dajmy sobie dumy z nich odebrać!

W kalendarzu wydarzeń historycznych znajdziemy wiele nazwisk, które należy ocalić od zapomnienienia. Ich życie, patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny powinny być wzorem dla przyszłych pokoleń.
My, redakcja naszepismo.pl – podobnie jak dwumiesięcznik Nasze Pismo w Służbie  Ojczyzny i Polonii – będziemy się starać wypełniać tę pustkę, która z roku na rok staje się coraz większa. Będziemy  odświeżać pamięć o TYCH, o których Polakowi zapomieć nie wolno. Ale możemy to zadanie wykonać tylko wspólnie z Czytelnikami.

Dlatego prośba! Niech naszym zawołaniem będzie: Przeczytaj, napisz do nas i powiedz Przyjacielowi, że mamy naszepismo.pl – NASZE I POLSKIE.

Dzisiaj, 13 sierpnia 2020 roku, dzięki Panu Andrzejowi Balerzakowi publikujemy artykuł pt. „Święty Maksymilian Kolbe w Australii”.

Rzecz nie wszystkim znana, a szczególnie tym Polakom, którzy wybrali życie na Emigracji.    

***

ŚWIĘTY MAKSYMILIAN KOLBE

Kolbe zdjął czapkę i stanął na baczność przed dowódcą obozu Fritzschem. Fritzsch odezwał się do ojca Kolbe tymi słowami: „Was will das polnische schwein?” (Czego chce ta polska świnia?). Ojciec Kolbe wskazał ręką na wybranego na śmierć Franciszka Gajowniczka i odpowiedział Fritzschowi „Ich bin ein polnischer katholischer priester, ich bin alt und will für ihn sterben, denn er hat frau und kinder” (Jestem księdzem katolickim, jestem stary, chcę umrzeć za niego, on ma żonę i dzieci) – zapamiętane przez Niceta Włodarskiego więźnia Auschwitz numer 1982.

Franciszek Gajowniczek

Ta wymiana zdań w piekle na ziemi, niemieckim obozie zagłady Auschwitz, zmieniła świat. Z czasem wieść o odwadze, poświęceniu i świętości Maksymiliana Kolbego dotarła do krańców świata w tym i do Australii.

W Australii mamy dwie katolickie szkoły dumnie noszące nazwę „Maximillian Kolbe College”, jedną na wschodzie a drugą na zachodzie kraju. Obie szkoły, podobnie jak inne szkoły katolickie, deklarują zbiór światopoglądów i wartości które przyczyniają się do rozwoju całej osoby a nie tylko osiągniecia dobrych stopni  wymaganych przez uniwersytety. Dla katolickich szkół jest to zobowiązanie do wychowania młodzieży w odwadze, wierze i doskonałości odzwierciedlającym przykład Jezusa.

Z naszego, polonijnego punktu widzenia, jest ważne że corocznie prawie 400 australijskich absolwentów opuszcza te dwie szkoły, w większości kierując się na studia, z dużą wiedzą o Polsce i polskiej historii na przykładzie św. Maksymiliana Kolbe.

Kolbe Catholic College w Greenvale, dzielnicy Melbourne,  został założony w 2006 roku i liczy około 1000 uczniów w klasach 7-12. Mottem szkoły jest „Faith, Courage, Compassion” (wiara, odwaga, miłosierdzie) które bezpośrednio odnoszą się do dziedzictwa bohaterstwa, odwagi i poświęcenia św. Maksymiliana Kolbego. Herb szkoły wyjątkowo dobrze odzwierciedla życie św. Maksymiliana Kolbego i  jest inspiracją dla studentów:

Wiara (faith) – krzyż jako symbol Jezusa Chrystusa

Odwaga (courage) –  kraty więzienne reprezentujące ostateczne poświęcenie św. Maksymiliana Kolbe

Herb szkoły

Miłosierdzie (compassion) – litera „K” jak Kolbe w kolorowych kręgach reprezentujących powołania do służby, jedności z Bogiem i wzajemnej więzi studentów i szerszego społeczeństwa.

Nieco starszy Kolbe Catholic College w dzielnicy Perth, Rockingham, został założony w 1989 roku. Szkoła ma ponad 1100 uczniów w klasach od 7 do 12. Motto szkoły „Odwaga, Wiara, Doskonałość” jest także inspirowane przez patrona szkoły, św. Maksymiliana Kolbe. Pani Robyn Miller, dyrektor szkoły, entuzjastycznie  opowiada o jej uczniach, zainspirowanych przez Maksymiliana Kolbe, budujących autentyczną społeczność szkolną, uczącą się, bogatą w różnorodne możliwości wzbogacone wartościami katolickimi.

Pani Miller miło wspomina swoje podróże do Polski gdzie miała okazję odwiedzić wiele miejsc związanych z św. Maksymilianem Kolbe. Aby umożliwić studentom podobne doświadczenie, co dwa lata szkoła organizuje pielgrzymki śladami św. Maksymiliana Kolbego we Włoszech i Polsce. Tak się złożyło, że w tym roku grupa nauczycieli i studentów miała wyjechać na pielgrzymkę do Polski która niestety została przełożona z powodu pandemii.

Chociaż w Sydney nie ma „Kolbe College”, natomiast jest tam brat Bernard Mary Fonkalsrud OFM, który organizuje sympozja zatytułowane „Duchowość i męczeństwo św. Maksymiliana Kolbe” dla młodzieży. Brat Bernard, w rozmowach z młodzieżą powiedział że to właśnie św. Maksymilian Kolbe zainspirował jego wstąpienie do zakonu franciszkanów konwentualnych. „Zaczęło się od kontemplacji życia św. Maksymiliana Kolbego i wtedy zdałem sobie sprawę, że co on osiągnął było dzięki franciszkańskiemu charyzmatowi i przez to a nauczyłem się i pokochałem św. Franciszka” – powiedział Brat Bernard. Dodał że okoliczności śmierci św. Maksymilian Kolbe w niemieckim obozie zagłady Auschwitz są dość dobrze znane lecz należy pamiętać że św. Maksymilian Kolbe już dużo wcześniej prowadził święte życie.

Podczas pierwszej podróży do Polski jako papież, Jan Paweł II ogłosił św. Maksymiliana Kolbe „Świętym Patronem naszego trudnego wieku” .Święto Maksymiliana Kolbe jest obchodzone 14 sierpnia na pamiątkę jego bohaterskiej śmierci w 1941 roku.

Autor: Andrzej Balcerzak

Foto z arch. naszepismo.pl

******************

Śledź i polub nas:
3 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *