Pęknięte Serca

Autor: Lidia Waluk-Legun

Powszechnie Dzień Dziecka kojarzy się z radością i zabawą, a niewiele osób wie, że inspiracją do wprowadzenia tego święta była potrzeba zapewnienia dzieciom jednej z podstawowych, a tym samym najważniejszych wartości – bezpieczeństwa. Inicjatorem powstania tej uroczystości był Światowy Związek Ochrony Dzieciństwa (The International Union for Protection of Childrenhood), którego przewodnim celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie, szczególnie przed wojną, krzywdą i głodem.

Dzisiaj w Dniu Międzynarodowego Dnia Dziecka będzie umierało na świecie co 8 sekund z głodu jedno dziecko, 30 tysięcy dzieci dziennie umiera przed piątym rokiem życia z powodu braku właściwej opieki i niedożywienia.

Zarówno w Polsce, jak i sąsiednich krajach tj. np.: Czechy, Słowacja, Ukraina święto to obchodzi się 1 czerwca.

PĘKNIĘTE SERCE POLSKIEGO DZIECKA

Od grudnia 1942 roku do stycznia 1945 roku na terenie getta łódzkiego istniał obóz niemiecki dla polskich dzieci w wieku 2-16 lat, a czasem przebywały tam niemowlęta. Był to obóz wyłącznie dla dzieci polskich. Dzieci przebywały tam w strasznych warunkach. Były torturowane, bite i zabijane. Po kilku miesiącach  pobytu były zupełnie wyniszczone z powodu głodu,  pracy ponad siły i braku opieki lekarskiej. Chore dzieci nie były leczone. Wyselekcjonowanym  dzieciom już w obozie zmieniano nazwiska i imiona i były wysyłane do rodzin niemieckich. Po wojnie tylko nieliczni rodzice zdołali je  odszukać. Przez obóz przeszło kilkanaście tysięcy dzieci.

O obozie  nie wiedziano właściwie nic do lat siedemdziesiątych, a I dzisiaj niewiele osób o nim wie.

W 1971 roku  z inicjatywy wychowanków Ośrodka  dla Dzieci Głuchych w Przemyślu powstał pomnik umieszczony poza terenem dawnego obozu u zbiegu ulic Brackiej i Staszica  w Parku Szarych Szeregów w Łodzi. Pomnik nazywany jest Pomnikiem Pękniętego Serca,  ponieważ przedstawia pęknięte  serce, przy którym stoi na pierwszym planie mały chłopczyk, a w głębi widać inne dzieci. Przed pomnikiem umieszczana jest tablica z napisem: „ Odebrano Wam  życie dziś dajemy Wam tylko pamięć„.Nie ma niestety żadnej informacji na temat pomnika i że dotyczy polskich dzieci z niemieckiego obozu koncentracyjnego ukrytego na terenie łódzkiego getta.

W 2012 roku reżyser Daniel Zagórski nakręcił krótki film animowany pt. „Bajka o Jasiu i Małgosi”. Film można obejrzeć na Internecie. (poniżej)

W Dniu Dziecka 1 czerwca przy pomniku zostaną złożone kwiaty w imieniu mojej rodziny z napisem na szarfie: „ Pamięci dzieci polskich  z hitlerowskiego obozu przy ulicy Przemysłowej”.

Lidia Waluk-Legun

POLSKIE DZIECI – JAŚ I MAŁGOSIA

  &&&&&&&&&&&&

Śledź i polub nas:
4 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *