BARDZO niepokojące rezultaty badania CBOS. /28/11/2021/

Młodzi Polacy odchodzą od wiary

CHAOS

Z badań CBOS wynika, że następuje spadek poziomu wiary religijnej i praktyk religijnych w społeczeństwie polskim. Proces ten przebiega nierównomiernie: w mniejszym stopniu dotyczy wiary, w większym – praktyk religijnych. Spadek poziomu wiary religijnej i poziomu praktykowania dokonuje się nieco szybciej wśród osób wykształconych i w wielkich miastach. W największym tempie z religijności rezygnują jednak młodzi Polacy.

Dla badanego okresu 1992–2021 odsetek deklaracji wiary, choć spada, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W marcu 1992 r. wierzący oraz głęboko wierzący stanowili łącznie 94% ogółu badanych, w sierpniu 2021 roku – 87,4%. Powoli rośnie jednak odsetek niewierzących (raczej niewierzących oraz całkowicie niewierzących), który w 2021 roku wyniósł łącznie 12,5%.

  Kobiety były i pozostały bardziej wierzące niż mężczyźni, odsetek kobiet niewierzących wzrósł nieznacznie. ‘Wydaje się, że w skali ogólnospołecznej awans edukacyjny kobiet czy protesty kobiet przeciwko przepisom dot. aborcji nie spowodowały znacząco szybszego spadku poziomu ich wiary religijnej w porównaniu do poziomu wiary mężczyzn’ – komentują badacze CBOS.

 Odnotowali oni natomiast stosunkowo szybki spadek wiary u osób z wyższym wykształceniem. W 1992 r. między skrajnymi kategoriami wykształcenia różnica w deklarowaje wierze wynosiła 8 punktów procentowych. W 2021 r. przekroczyła 13  pkt.

  Najbardziej widoczne zmiany w religijności zachodzą w dużych miastach. Co czwarty mieszkaniec Warszawy, Krakowa, Ło- dzi, Wrocławia i Poznania deklaruje, że nie wierzy. W 1992 roku wśród ogółu badanych w dużych miastach odnotowano 91% wierzących. Obecnie jest to 72,5%. W mniejszych miejscowościach poziom wiary religijnej także spadł, ale jedynie o ok. 6 punktów procentowych.

Jak kształtuje się poziom praktyk religijnych?

 Spada także odsetek osób regularnie (tj. przynajmniej raz w tygodniu) praktykujących. W marcu 1992 r. wynosił on 69,5%. Obecnie jest to 42,9%. Częściowo jest to spadek na rzecz praktyk nieregularnych. Rośnie jednak także odsetek całkowicie niepraktykujących, który w 2021 r. wyniósł 24,1%.

 Szczególne przyspieszenie procesu zarzucania praktyk religijnych nastąpiło od maja 2020 r. Badacze CBOS szukając przyczyn zjawiska wskazują na nagłośnienie skandali wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele oraz pandemię.

Od 2019 r. dostrzegają oni także szybszy wzrost porzucania regularnych praktyk religijnych wśród kobiet. Badacze sugerują, że mogą przyczyniać się do tego protesty przeciwko projektom zmian przepisów dot. aborcji oraz demonstracje Ogólnopolskiego Strajku Kobiet po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w październiku 2020 r. w sprawie warunków dopuszczalności aborcji.

 Szybko przybywa niepraktykujących wśród osób z wyższym wykształceniem (wzrost z 15,7% w roku 1992 do 29,0% w roku 2021). Wśród osób z wykształceniem średnim najszybciej ubywa praktykujących regularnie (spadek z 62,5% w 1992 r. do 36,9% w roku 2021).

 W największych miastach praktykuje regularnie (27,4%), a odsetek niepraktykujących sięgnął 40,7%. Oznacza to, że czte- rech na dziesięciu mieszkańców Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania nie ma żadnego kontaktu z Kościołem. 

 W analizowanym okresie odsetek wierzących spadł zauważalnie w kategorii wiekowej 18–24 lata. Młodzi Polacy deklarowali swą wiarę w 93% w roku 1992 oraz w 71% w pierwszych ośmiu miesiącach roku 2021. Spadek, choć o mniejszej dynami- ce, dostrzec można także w starszych grupach wiekowych.

Wśród osób w wieku 25–34 lata odsetek wierzących spadł z 94% do 82%, a wśród najstarszych, w wieku 65+, z 97,3% do 94,6%.

 Młodzi Polacy (18–24 l.) rzadziej też deklarują uczestnictwo w praktykach religijnych. Spadek ten jest bardzo znaczący – z 69% do 23% w ciągu ostatnich 30 lat. Poważny jest również spadek poziomu praktyk religijnych wśród respondentów w wieku 25–34 l. (z 62 do 26%). Badacze CBOS wskazują, że w najmłodszej grupie wiekowej zarzucenie praktyk religijnych mo- że być elementem emancypowania się spod wpływów rodziny i najbliższego środowiska.

 Poziom praktyk religijnych spadł również wśród najstarszych, w wieku 65 lat lub więcej. W roku 1992 r. regularnie praktykowa- ło 72,8% osób starszych, obecnie czyni to 56%. Odsetek niepraktykujących osób starszych wzrósł w tym okresie z 8,7% do 17,5%.

Analizując kohorty wiekowe, badacze CBOS stwierdzają: Obserwując deklaracje wiary religijnej kolejnych kohort wiekowych w okresie niemal 30 lat widzimy, że zmiany następują bardzo nierównomiernie. Są znikome w pokoleniu dziadków (seniorów i tzw. „baby boomers”), minimalne w pokoleniu rodziców (pokolenie „Solidarności” oraz pokolenie X), znaczące w kohorcie milenialsów i gwałtowne w kohorcie najmłodszej.

Dokładne przyczyny spadku religijności, zwłaszcza w najmłodszym pokoleniu, wymagają pogłębionych badań.

~~~

O Kościele katolickim powiedzieli:

Kościół katolicki przetrwa – to potężna instytucja, mocno osadzona w historii i tradycji, ale też bogata w zasoby. Gdyby zliczyć księży diecezjalnych, zakonników, siostry zakonne – to blisko 50 tysięcy osób. Kościół ma do dyspozycji dobra materialne, w tym unikalne dobra kultury. To wszystko „pracuje” na rzecz tej instytucji.

Mirosława Grabowska profesor socjologii (UW), od 2008 roku dyrektorka Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS.

~~~

„Komuniści już dawno mówili, że Kościół umrze! Tyle razy już go chowano, a on trwa! Największym argumentem za jego siłą jest to, że my jesteśmy takimi grzesznikami – gdyby miał stać na nas, już dawno by się zawalił. Trwa, bo jest w Nim Chrystus!”. To nie wystarczy?

 Ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak

~~~

Jeśli Bóg – po latach rozkwitu – dopuści jakieś nieszczęście na nasz Kościół i naszą wiarę, to przyjdzie ono nie z zewnątrz, ale od wewnątrz: z krzykliwej wiary nie w Boga, ale wiary w wiarę” – pisał na początku lat 90. minionego wieku ks. prof. Józef Tischner.

~~~

Czy za kilka, najdalej kilkanaście lat katolicy w Polsce zejdą do katakumb, niczym wierni w pierwszych wiekach chrześcijaństwa? To nie żart. Ani absurdalne pytanie. Wystarczy, jeśli neomarksistom, którzy sami odżegnują się od tego pojęcia, uda zbudować się Nową Europę, a wszystko ku temu zmierza. Wizja prześladowanych katolików w Polsce przestanie być abstrakcją, jeśli w Polsce ukształtowany zostanie Nowy Człowiek, czyli spełni się stary sen marksizujących filozofów – poczynając od mimowolnego prekursora Fryderyka Nietzschego  i jego teorii Nadczłowieka, poprzez klasyków marksizmu, na Człowieku Przyszłości Antonio Gramsciego kończąc./Publicysta Jerzy Jachowicz/

~~~

 „Z całych sił będę pracował nad rozdziałem państwa i Kościoła. W szkołach, urzędach publicznych czy parlamencie na ścianach nie powinny wisieć krzyże”.  /Donald Tusk/

Oprac. i dla np.pl przekazal Andrzej Jaroń

##################################

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *