Rodzi się pytanie…CZY?
|Czy obchody uroczystości Bożego Ciała w sercu Kościoła można po prostu odwołać lub przenieść na inny dzień? Jan Pospieszalski przypomina genezę i sens tego dnia, którego ustanowienia życzył sobie sam Pan Jezus.
Z Watykanu dotarła do nas informacja, ze Stolica Apostolska odwołuje Mszę świętą i procesję eucharystyczną w uroczystość Bożego Ciała, ze względu na stan zdrowia papieża, szczególnie niedomaganie kolana – powiedział autor felietonowego cyklu PCh24TV „W Pośpiechu”.
– Rodzi się pytanie, czy bez osoby Ojca Świętego ta procesja i uroczysta Msza święta jest nieważna, nie ma już sensu? Czy w całym Watykanie nie ma godnego kardynała, biskupa, prałata, a może zwykłego księdza, który by przewodniczył tym uroczystościom? – zastanawiał się. Czy świętowanie Bożego Ciała i związane z nim celebracje są jakimś historycznym przeżytkiem, zbędną dekoracją, która można z dnia na dzień unieważnić i pod byle pretekstem – bo dla mnie jest to byle pretekst – po prostu odwołać? – dociekał Jan Pospieszalski.
Jak przypomniał autor cyklu „W Pośpiechu”, Watykan podczas obecnego pontyfikatu nie od dzisiaj ma „problem” z uroczystością, w której szczególnie czcimy Ciało i Krew Pańską. Stolica Apostolska rozważa, czy nie przenieść Bożego Ciała na niedzielę ze względu na to, że we Włoszech jest to normalny dzień pracy. – Być może ma to sens, jednak wpisuje się w trend ułatwiania praktyk religijnych. Wszystko, co wymaga jakiegokolwiek trudu, co wiąże się z wyrzeczeniem czy minimalnym wysiłkiem, ma być zneutralizowane, wycofane. Katolicyzm, uczestnictwo w życiu Kościoła ma być lekkie, łatwe, przyjemne. Takie słowa jak asceza, wyrzeczenie, pokuta – to są pojęcia ze średniowiecznego arsenału tekstów dziwnych świętych, którzy umartwiali się i wykonywali osobliwe praktyki. Tymczasem dziś żyjemy w świecie, który jest sprawnie zarządzany a życie ma przebiegać sprawnie i komfortowo – powiedział publicysta.
Jak przypomniał jednak, czwartek jest dniem wskazanym przez samego Pana Jezusa. W 1245 roku objawił się augustiańskiej zakonnicy i życzył sobie, żeby takie święto zostało ustanowione. Źródło: PCh24TV
###
Boże Ciało 2022
Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Święto Ciała i Krwi Pańskiej) jest to święto nakazane, ruchome, które wypada 60 dni po Wielkanocy. Wypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej pomiedzy 21 maja, a 24 czerwca. Święto, początkowo w diecezji Liège zostało ustanowione w 1246 r. po widzeniach św. Julianny z Cornillon. Już w 1252 r. uroczystość była obchodzona w Niemczech, a w 1320 r. do diecezji krakowskiej wprowadził ją biskup Nankier.
Dlaczego świętujemy Boże Ciało?
Uroczystość Bożego Ciała uznawana jest za jedno z najważniejszych świąt kościelnych i ma wyjątkowo piękną oraz uroczystą oprawę. Na jej ustanowienie i rozpowszechnienie miało wpływ przyjęcie w 1215 roku dogmatu o transsubstancjacji, czyli realnej przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Z kolei w 1263 roku w Bolsenie miał miejsce cud eucharystyczny – hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Do dziś zachował się korporał, który jest uznawany za ten, na który podczas wydarzenia spadły krople krwi. Uroczystość Bożego Ciała ma charakter radosny i dziękczynny, związana jest z nim także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Skąd się wzięło Boże Ciało?
Historia procesji podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga drugiej połowy XIII w. Do Polski zwyczaj procesji eucharystycznych trafił w XV w. Od początku miał bardzo uroczysty charakter. W XVI w. z Niemiec dotarł do nas zwyczaj śpiewania fragmentów Ewangelii przy czterech, udekorowanych świeżymi roślinami ołtarzach. Podczas rozbiorów, a także podczas II wojny światowej uczestnictwo w procesjach było znakiem wiary, ale także jedności narodu. Zapewne świadome tego faktu władze PRLu często zakazywały organizowania procesji ulicami miast.
Ołtarze procesyjne
Uroczystości Bożego Ciała w Czerwiennem k. Zakopanego. Fot. PAP/G. Momo
Ołtarze na trasie procesji podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa mają symbolikę religijną. Cztery ołtarze są odwołaniem do czterech Ewangelii. Procesja zatrzymuje się przy ołtarzach, przy których śpiewane są perykopy ewangeliczne Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.
Zwyczaje i wierzenia
Niekoniecznie religijną symbolikę mają dekorujące ołtarze świeże rośliny, najczęściej gałązki brzozy. Wierzono, że mają one właściwości ochronne przezd złymi mocami, chronią przed piorunami i dlatego zatykano je za framugami drzwi oraz oraz poświęconymi obrazami. Gałązki brzozy zanoszono również na pola, żeby chroniły zbiory. W oktawie Bożego Ciała święci się również wianki z kwiatów i ziół leczniczych. Wianki, podobnie jak gałązki brzozy miały chronić domowników, ale również zwierzęta gospodarcze przed złymi mocami. Zakopane na polu miały chronić zbiory przezd szkodnikami i nieurodzajem. Z ziół robiono napary lecznicze na różne choroby.
W roku 2022 obchodzi się DZISIAJ 16 czerwca (Czwartek).
Dla naszepismo.pl opracowała Kasia Skoczowska
Tomasz Lis na Twitterze wyraził prośbę o szacunek dla… procesji Bożego Ciała i zaraz większość jego fanów wylała pod wpisem falę bluzgów i wulgaryzmów pod adresem Kościoła, katolików, kapłanów i Polski, a także… samego autora wpisu, który zdaniem niektórych, „sprzedał się PiS-owi” oraz „zmienia kurs, bo czeka na niego posadka w TVP”. I to jest ta ciemna strona dzisiejszej Polski – tej nieznanej.
Przez lata Tomasz Lis budował antykościelne postawy wśród czytelników „Newsweeka”. Teraz okazuje się, że ta „budowa” zaskoczyła samego Lisa i już niedługo rewolucja, której twarzą był ten człowiek pożre go bądź wyrzuci na śmietnik historii. A wszystko przez prośbę o szacunek dla procesji Bożego Ciała…
Media/Źródło: Twitter
@@@
Na przykładzie uroczystości Św. Bożego Ciała pokazujemy piękno Polski. Procesje Bożego Ciała to piękne polskie świadectwo wiary i wpisywanie się w pejzaż naszej malowniczej polskiej Ziemi. Kiedy wybieramy się do Polski do wybieramy miesiąc czerwiec aby uczestniczyć w tym kwietnym katolickim święcie. Pozdrawiamy.
Zielynscy/Australia
Dziękuje Pani Kasi za to opracowanie : Dzięki niemu moje myśli i wspomnienia
Pobiegły do miejsca tam gdzie stał się cud. A stało się to dzięki pielgrzymce do Włoch – do Rzymu. Podobnie jak Pielgrzymujący z Czech do Rzymu kapłan o imieniu Piotr odwieczną już w Italii Droga Via Cassia -dla umocnienia wiary zatrzymał się w Bolsenie tak jak my się zatrzymaliśmy aby wypowiedzieć po Polsku
Bądź ze Pozdrowiona Hostyjo Żywa .
Zdjęcia z tego przeżycia wysyłam do Redakcji naszepismo.pl