Bądźmy tam Z NIMI – myślą, sercem i pamięcią !!!

„Krwawa niedziela”

11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

PAMIĘĆ…

Warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji po to, żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz” – powiedział  w Warszawie 11.07.2019 roku prezydent Andrzej Duda. 11 lipca to rocznica tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji.

W ustawie wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

Baza Ofiar zbrodni jest dostępna na portalu zbrodniawolynska.pl. W specjalnej zakładce „Baza Ofiar” można tam znaleźć informacje o ofiarach oddziałów OUN-UPA – nie tylko o zamordowanych Polakach, ale także o osobach innych narodowości, w tym o zamordowanych Ukraińcach, którzy nieśli pomoc polskim sąsiadom, zagrożonym przez ukraińskich nacjonalistów. Obecnie baza liczy ok. 17 tys. wpisów dotyczących wyłącznie dawnego województwa wołyńskiego. Dalsze prace nad bazą będą dotyczyć pozostałych województw – m.in. lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego, na terenie których działały oddziały ukraińskich nacjonalistów.

Dane dotyczące zbrodni i ofiar banderowców weryfikowane są na podstawie dostępnej literatury naukowej, m.in. publikacji Władysława i Ewy Siemaszków, akt śledczych oraz dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, rozproszonej po archiwach, bibliotekach, muzeach i zbiorach prywatnych. Baza umożliwia wyszukiwanie informacji m.in. poprzez imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, datę śmierci. Do opisów dołączone są czasem fotografie ofiar.

Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie. Korzystający z bazy mają możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego. Prace nad bazą, która jest długofalowym projektem IPN, rozpoczęto na początku 2019 r. Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 r., co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa.(PAP)

Źódło: Dzieje.pl/ PAP/IPN

Koncert „Anioły Lipcowe” – Białystok, 12 lipca 2022

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na koncert „Anioły Lipcowe”, ku czci ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Wydarzenie rozpocznie się 12 lipca 2022 r., o godzinie 19:00, na sali koncertowej OiFP, na ulicy Podleśnej 2 w Białymstoku.

Specjalnie na tę okazję powstała symfonia kameralna skomponowana przez Ignacego Zalewskiego na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne pt. ,,Podziemne ptaki’’ Utwór powstał do słów Erazma Stefanowskiego (poety związanego z Augustowem), dedykowany jest ofiarom największej sowieckiej zabroni po zakończeniu II wojny światowej – Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W programie znajdą się także utwory: Mieczysław Karłowicz, Serenada Op. 2;/ Wojciecha Kilara, Orawa i Wokaliza


Wykonawcy: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego/ Joanna Nawrot – sopran/ Andrzej Wojciechowski – klarnet. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej oraz Opera i Filharmonia Podlaska. Honorowym patronem i jednocześnie współorganizatorem jest także Marszałek Województwa Podlaskiego – Artur Kosicki.

W 1945 r. w Polsce trwało utrwalanie władzy ludowej. Jednakże opór społeczny był bardzo silny, wciąż działały struktury polskiego podziemia antykomunistycznego, co znacznie utrudniało wprowadzanie komunizmu w Polsce. Jeszcze w połowie lipca 1945 r. żołnierze podziemia walczyli z żołnierzami Armii Czerwonej nad jeziorem Brożane. Jednym z siłowych rozwiązań kwestii oporu było przeprowadzenie przez wschodniego okupanta zakrojonej na szeroką skalę akcji, mającej na celu zlikwidowanie struktur poakowskich. Całe przedsięwzięcie zaplanowane przez komunistów dotknęło jednak nie tylko żołnierzy podziemia, ale również osoby cywilne, w tym kobiety. Oddziały Armii Czerwonej wspierane przez lokalne struktury aparatu bezpieczeństwa zatrzymały ponad 7 tys. osób, z czego co najmniej 592 nigdy nie wróciło do domów.

W tym roku przypada także 35. rocznica powstania Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r., którzy przez wiele lat dążyli do ustalenia miejsca, gdzie ukryte zostały ofiary komunistycznej machiny represji, przeprowadzali rozmowy, wywiady wśród rodzin ofiar, gromadzili także zdjęcia i dokumenty związane z tą tragedią. Pomimo szykan i represji ze strony Służby Bezpieczeństwa członkowie Komitetu nie poddawali się i kontynuowali swoje działania.

^^^

11 i 12 lipca – Bądźmy tam Z NIMI – myślą, sercem i pamięcią !!! Oddajmy cześć PAMIĘCI niewinnym ofiarom jednej i drugiej zbrodni. I okażmy szacunek dla TYCH, którzy o NICH pamiętają!

Źródłą: Portal Dzieje.pl prowadzony jest przez Muzeum Historii Polski oraz Polską Agencję Prasową, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Historii Polski ul. Mokotowska 33/35/ 00-560 Warszawa/tel. +48 22 211 90 02. info@muzhp.pl / Polska Agencja Prasowa S.A/ ul. Bracka 6/800-502 Warszawa/ tel. +48 22 509 28 20/redakcja@dzieje.pl

Opacowanie: Redakcja naszepismo.pl

#############################

Śledź i polub nas:
Jedenkomentarz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *