Największe ludobójstwo NKWD na Polakach

AUTOR: ANDRZEJ BALCERZAK

Przesyłam krótki tekst i link do filmu upamiętniającego 85 rocznicę ludobójstwa dokonanego przez NKWD na Polakach. Sprawa nie jest jeszcze powszechnie znana. Może zainteresuje czytelników Naszego Pisma?

85 lat temu, 9 sierpnia 1937, Komitet Centralny Partii Związku Radzieckiego zatwierdził ustawę tak zwanej „operacji polskiej”. Dwa dni później  szef NKWDNikołaj Jeżow podpisał rozkaz rozpoczęcia akcji. Z dokumentów ujawnionych przez historyków rosyjskiego „Memoriału” wynika, że podczas tej akcjiaresztowano ponad 111,000 osób narodowosci polskiej mieszkajacej w granicach Związku Radzieckiego. Spośród nich co najmniej 88,000 skazano na karę śmierci. Blisko 20,000 Polaków zesłano do łagrów.

Dla upamiętnienia tego ludobójstwa nakręcono w Melbourne film, do którego można uzyskać dostęp pod poniższym linkiem. Film jest w angielskim ale można włączyć polskie napisy na Youtube. Instrukcje są pod video –

POLSKIE NAPISY (Polish Subtitles) 1. Kliknij przycisk „CC” (powinno pojawić się czerwone podkreślenie), 2. Kliknij „Ustawienia” (koło zębate), 3. Kliknij „Napisy/CC”, 4. Kliknij „Przetłumacz automatycznie”, 5. Przewiń w dół i kliknij „Polskie”.

Kind regards, Andrew Balcerzak

#############################################

Śledź i polub nas:
6 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *