TO było zauroczenie – to była miłość wielka i długowieczna…

OPRACOWANIE: JOLANTA V. MIARKA

Tajemnica małżeństwa królowej Elżbiety II. Książę Filip mógł poślubić inną

Królowa Elżbieta II z dynastii Windsor (1926–2022)/ właśc. Elizabeth Alexandra Mary w dniu śmierci miała 96 lat. Świat, w którym żyjemy traktowała jako „daleki od ideału”. Prędzej czy później twoi rodzice  cię opuszczą i nie będzie nikogo, kto by cię kochał za prosty fakt, że istniejesz – mówiła. Królowa Wielkiej Brytanii, koronowana była 2 czerwca 1953.

Ci którzy mieli ten zaszczyt być z nią bliżej, zapamiętali i spisali niektóre z Jej ciekawych wypowiedzi…

Ô

Ależ tu straszliwie drogo!! – powiedziała po obiedzie w Berkeley Hotel w londyńskiej dzielnicy Kingsbridge. Źródło: Tadeusz Pasierbiński, Monarchie świata. Poczet rodów królewskich i książęcych, wyd. Iskry, Warszawa 2002, s. 192.

Ô

„Pamiętam, że w czasach gdy oba nasze kraje wspólnie walczyły przeciwko tyranii, w BBC co tydzień grano polski hymn narodowy oraz hymny innych naszych dzielnych sojuszników. Nigdy też mój kraj nie zapomni odwagi polskich pilotów, jednych z owych niewielu, którym jak słusznie stwierdził Churchill zawdzięczano tak wiele. Kto wie, czy płomień wolności nie zostałby zduszony, gdyby w tamtych dniach nie stała przy nas Polska. (…) Silnie popieramy poszerzenie Unii Europejskiej i NATO, solidaryzujemy się z waszym dążeniem do przystąpienia do tych organizacji i zdecydowanie twierdzimy, że dążenie to nie może być przedmiotem weta ze strony jakiegokolwiek kraju. Polska potrzebuje Europy ale także Europa potrzebuje Polski”. Opis: przemówienie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej 26 marca 1996. Źródło: sejm.gov.pl sejm.gov.pl

Ô

„Gdybyś musiał tak często układać włosy jak ja, też byś go nie nosił. Rujnuje mi każdą fryzurę. Nie ma mowy! ” Opis: do swego trenera skoków przez przeszkody, który prosił ją, by podczas treningów wkładała toczek. Źródło: Zuzanna O’Brien, Sekrety Elżbiety, „Twój Styl” nr 6 (263), czerwiec 2012, s. 136.

Ô

 „Miałam zawsze wielki szacunek dla ludzi, którzy potrafią przewodzić innym. Świat, by rozwiązać swe problemy, potrzebuje silnego kierownictwa. Commonwealth może świetnie pokierować światem i trzeba to wykorzystać”. Źródło: Królowa na forum ONZ 7 lipca 2010.

Ô

Nie bała się spotykać z ludźmi. Gdy przed wizytą w Kanadzie w 1964 roku przestrzegano ją przed tamtejszymi separatystami i zamachem, odpowiedziała, że „ludzie muszą mnie zobaczyć, żeby we mnie uwierzyć”. Podobnie było, gdy kilka lat później Scotland Yard ostrzegał ją przed atakami IRA na pałac Bukingham i chciał wzmocnić ochronę. Elżbieta II odmówiła i stwierdziła, że „strach nigdy nie był i nie będzie doradcą brytyjskich królów”. Podczas jednego z prywatnych obiadów powiedziała też: „Nie boję się, że ktoś mnie zabije, nie chciałabym tylko zostać okaleczona.” Źródło: Zuzanna O’Brien, Sekrety Elżbiety, „Twój Styl”/ 6 (263), czerwiec 2012, s. 137.

Ô

„To moja szkocka krew”. Opis: wyjaśniając swój oszczędny tryb życia. Źródło: Tadeusz Pasierbiński, Monarchie świata. Poczet rodów królewskich i książęcych, op. cit., s. 192.

Ô

„Była bardzo przepisowa, ale nie uwzględniała tego, że ludzie gdzieś mieli przepisowość, tak naprawdę czuli do niej niechęć, a nawet uważali, że po części wytworzyła łańcuch zdarzeń, które doprowadziły do śmierci Diany. Autor: Tony Blair. Opis: komentując zachowanie królowej Elżbiety II, po tragicznej śmierci księznej Diany. Źródło: Manuel Roig-Franzia, Podróż za jeden uśmiech, „The Washington Post”, 6 września 2010.

Ô

Wielkim błędem byłoby powiedzieć, że królowa obwiniała księżną Dianę za to, co poszło nie tak. Ona i jej mąż, książę Filip, większą część winy zrzucają na księcia Karola, który był w tamtych czasach oddany emocjonalnie innej kobiecie i nie była to tajemnica.– biografista Robert Lacey

Ô

Królowa jest przeciwieństwem celebrytki, najlepiej się czuje w chustce na głowie, w starym płaszczu i kaloszach, na świeżym powietrzu ze swoimi psami i końmi. Mimo ogromnego bogactwa odżywia się skromnie, płatki śniadaniowe trzyma w plastikowych pojemnikach i przechodząc po drodze gasi wszystkie niepotrzebne światła. Potrafi się cudownie uśmiechać, jeśli zechce, ale poza tym jej twarz w sposób naturalny przybiera wyraz uroczystej powagi, który ona sama porównuje do Miss Piggy. Jej formalna władza jest bardzo niewielka i niemal zupełnie nieistotna dla tych, którzy nie należą do jej poddanych. Autor: Andrew Marr, Prawdziwa królowa Źródło: kultura.onet.pl

Ô

 Elżbieta II słynęła z dosadnych wypowiedzi, a czasami również żartów na swój własny temat. Jakie wypowiedzi brytyjskiej monarchini przeszły już do historii?

Ô

Kiedy krytykowano ją za zbyt kolorowe ubrania mówiła: Gdybym nosiła beż, nikt nie wiedziałby o moim istnieniu.

Ô

TO było zauroczenie – to była miłość wielka i długowieczna. Elżbieta II zdecydowała się pozostawić sobie coś, co niegdyś używał książę Filip. Ten przedmiot towarzyszył jej podczas każdych ważnych wyjść i służył jej w codziennych czynnościach.
Podczas ostatniego przyjęcia w Sandringham House, gdzie świętowała swój jubileusz, podpierała się laską, która należała do jej zmarłego męża…

Ô

Źródło: [m.in] Wikicytaty

PS. Rzecz oczywista, że były także problemy, fakty i plotki, ale niech tym zajmują się już ci, którzy to ujawniają, bo z tego żyją. Każda rodzina ma swoje problemy wzloty i upadki.

Dla naszepismo.pl opracowała JOLANTA V. MIARKA.

####################################


Śledź i polub nas:
9 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *