DZWONY POKOJU

^ Dzwon Pokoju: Australia / Darling Street, Civic Square, Cowra /  (foto: Sandra Brown)

AUTOR: LIDIA WALUK LEGUN

DZWON POKOJU W WARSZAWIE

W 1989 roku miasta Hiroszima i Nagasaki podarowały Dzwon Pokoju Warszawie. Został on ustawiony przy ulicy Bukowińskiej 55 na Mokotowie. Stało się zwyczajem, że w ten dzwon uderzano drewnianą pałką dwa razy w roku: na Międzynarodowy Dzień Pokoju 21 września /według innych danych w  trzeci wtorek września/ i 1 września, w dzień wybuchu drugiej wojny światowej. Niestety w grudniu 2002 roku dzwon został ukradziony przez nieznanych sprawców i dopiero w 2015 roku ustawiono jego replikę ważącą 385 kg tym razem przy ulicy J.S. Bacha 15 na Służewcu.

Dzwony te są odlewane z monet zbieranych na całym świecie przez japońską organizację World Peace Bell Association /Światowe Stowarzyszenie Dzwonu Pokoju/, która założona była przez Japończyka Chijoji Nakagawę w 1954 roku. Organizacja ta stara się budzić świadomość narodów na świecie na temat groźby broni nuklearnej i ma na celu dostarczenie dzwonu każdemu krajowi.  Ten dzwon podarowany Polsce był jednym z 50 identycznych dzwonów, które znajdują się w mieście Hiroszima. Darując ten dzwon Warszawie Japończycy chcieli oddać honor miastu, które zostało w równym stopniu zniszczone przez Niemców w czasie II wojny światowej jak ich miasta po zrzuceniu bomb atomowych przez Amerykanów.

Pierwszy dzwon o wadze 116 kg i wysokości 1 m został podarowany Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 1954 roku. Zewnętrzna konstrukcja w kształcie altanki wykonana jest z japońskich cyprysów. Po jednej stronie znajduje się napis w języku japońskim: „ Niech na świecie zapanuje absolutny pokój”

^^ Japoński Dzwon Pokoju w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-24.png

W 1992 roku ustawiono Dzwon Pokoju na Civic Square w miasteczku Cowra w Nowej Południowej Walii. Odwiedzający mogą wysłuchać nagranego komentarza i nawet uruchomić dźwięk dzwonu przy pomocy podwieszonej na dwóch sznurach pałki /byliśmy, dzwoniliśmy/.

Właśnie w miejscowości Cowra znajdował się obóz jeńców wojennych z czasów II wojny światowej. Zbudowany był w latach 1941- 42 dla włoskich jeńców wojennych. W grudniu 1942 roku przebywało tam już ponad 2000 Włochów. Od stycznia 1943 roku do sierpnia 1944 roku uwięziono tam ponad 1000 japońskich jeńców wojennych. 5 sierpnia 1944 roku odbyła się mało znana tragiczna ucieczka Japończyków z obozu. 300 mężczyzn uciekło, a 250 zostało zabitych.

W Cowra znajduje się również największy na południowej półkuli ogród japoński. Mieszczący się na 4-hektarowym obszarze ogród jest symbolem pojednania między Australią i Japonią.

Dzwon poznański

^^^ W 1986 roku w dawnej pruskiej twierdzy i ostatnim bastionie wojsk niemieckich w 1945 roku na Cytadeli w Poznaniu ustawiono Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Ten dzwoń nie ma nic wspólnego z pokojową inicjatywą Japończyków. Dzwon poznański o uwadze 850 kilogramów podwieszony jest  na wysokości dziesięciu metrów na betonowej 16-metrowej wieży.  Na dzwonie umieszczono wizerunki gołąbka pokoju. Koncepcja tego pomnika powstała podczas planowanego na wrzesień 1985 roku wystąpienia Wojciecha Jaruzelskiego na zgromadzeniu ONZ. Wówczas zaplanowano, że dzwon będzie dzwonił siedem razy w roku: 1 stycznia, 23 lutego, 9 maja, 22 lipca, 1 września, 12 października /rocznica powstania ludowego Wojska polskiego i bitwy pod Lenino/ i 17 listopada. Dzwon wydaje trzyminutowy, jasny dźwięk o radosnym charakterze. „Mózg” dzwonu  sterowany jest sygnałem z Niemiec. Elektroniczny zegar reaguje na sygnał atomowego wzorca czasu wysyłanego z Frankfurtu nad Menem. Uruchamia on ramię, na którym zawieszony jest dzwon. Obecnie dzwon odzywa się rzadziej, tylko w czasie głównych świąt narodowych lub uroczystości.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła dzień 21 września Świętem Pokoju, „ aby był obchodzony jako dzień globalnego rozejmu  i wyrzeczenia się przemocy oraz aby stanowił zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od wszelkich aktów wrogości”.

„POKÓJ” – NIECH ZNACZY POKÓJ…!

Światowy Dzień Pokoju ogłoszony przez papieża Pawła VI w 1967 roku obchodzony jest 1 stycznia i adresowany jest nie tylko do wiernych kościoła katolickiego, ale do wszystkich ludzi dobrej woli.

LIDIA WALUK LEGUN

###########################

Od red. naszepismo.pl / Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła dzień 21 września Świętem Pokoju, a tu już październik… i wojna trwa…

Jest jeszcze jedno pouczenie…i myślę, że na nim warto się zatrzymać na dłużej: Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi. Proste zdanie…Prosta myśl…Proste pouczenie…
Tak, tak…nie, nie…Jednoznaczność…bez zbytniego kombinowania…bez stosowania półprawd…bez różnego rodzaju pułapek myślowych…psychomanipulacji…”semantycznych nadużyć”…

Za Verbum Dei /Red.np.pl

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Śledź i polub nas:
7 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *