AKTUALNOŚCI: FUNDACJA WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA

FUNDACJA WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA

NASZE PISMO – NASZE I POLSKIE – W SŁUŻBIE OJCZYZNY I POLONII /dwumiesięcznik/ jest już  wysłane do Czytelników i nie można było wyrazić w nim słów podziękowania dla polskiej organizacji, za jej pomoc w realizacji zadania jakiego podjęliśmy się 22 lata temu – wydając Nasze Pismo (‘papierowe” – dwumiesięcznik)  i od 2019 roku portal naszepismo.pl Dlatego informujemy Czytelników i odwiedzających nasz portal, że to wsparcie które jest na „wagę złota” pozwoli nam na kontynuację naszych planów – pozostając na dłużej w SŁUŻBIE POLSKI I POLONII.

Poniższa ilustracja, to kopia okładki Naszego Pisma numer 5 (117)/ 2022, wydanie na pażdziernik-listopad. Kolejne numery będą miały zamieszczone na stronie przedostatniej pod „Słowem od redakcji” – logo Fundacji Wolność i Demokracja.

Strona 1 – Okładka; Nasze Pismo numer 5 (117) 2022 – Pażdziernik-Listopad

^ Fragment Ilustracji okładki – foto: Stockowe obrazy wektorowe Niepodległość polska wektory i grafiki Niepodległość polska. / z Internetu przekazał dla Nasze Pismo /dwumiesięcznik/ p. Marian Babicki.

Informacja w wielkim skrócie o tym czym jest i jakimi sprawami zajmuje się Fundacja Wolność i Demokracja:

Fundacja Wolność i Demokracja jest niezależną, niepartyjną organizacją pozarządową. Od założenia w 2006 roku Fundacja działa w dwóch zasadniczych obszarach: pomocy Polakom na Wschodzie oraz wspierania przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego.

Impulsem do powstania Fundacji było zamknięcie przez władze białoruskie latem 2005 roku dwóch niezależnych polskich pism związanych ze Związkiem Polaków na Białorusi. Konieczność wydawania czasopism na uchodźstwie oraz pozyskiwania na ten cel środków finansowych doprowadziła do utworzenia Fundacji.

Fundacja prowadzi swoje działania na podstawie wartości chrześcijańskie i przekonania konserwatywne, a wszyscy członkowie Rady Fundacji mają bogatą kartę historii działalności antykomunistycznej w PRL.

Realizując projekty w obu zasadniczych obszarach działania, Fundacja nie zapomina o popularyzacji wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym i polskiej historii Kresów. Ważnym dążeniem Fundacji jest odzyskanie poczucia wspólnoty oraz świadomości konieczności współpracy przez narody tworzące I Rzeczpospolitą.

Do najważniejszych projektów Fundacji należy zaliczyć: wspieranie polskich mediów na Białorusi i Ukrainie, wspieranie rozwoju oświaty polskiej na Ukrainie, upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych i popularyzację wiedzy o nich – wyrazem czego jest projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.”, poszukiwanie miejsc pochówku żołnierzy Wojska Polskiego poległych pod Lwowem w  1939 roku, projekty na rzecz aktywizacji młodzieży polskiej na Wschodzie, wspieranie przez dziesięć lat niezależnej telewizji Bielsat, pomoc represjonowanym na Białorusi. Fundacja prowadzi również portal kresy24.pl.

Nagroda za realizację projektu „Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych” – największego biegu pamięci na świecie.

Medale dla zwycięzców biegu pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Jednym z flagowych projektów fundacji jest realizowany od 2013 roku „Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ma on na celu upamiętnienie niezłomnych postaw polskich bohaterów narodowych – Żołnierzy Wyklętych, krzewienie wiedzy o polskiej historii, jak również odnajdywanie ponadpodziałowych i ponadnarodowych wzorców obywatelskich. Do tej pory odbyło się osiem edycji biegu – ostatnia 1 marca 2020 roku.

W Spencer Park

^^ Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wilczym Tropem /w Spencer Park/, w którym wzięło udział blisko 70 osób. Honorowy patronat nad Biegiem objęła Ambasada RP w Nowej Zelandii.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z Prezes Zarządu „Wolność i Demokracja” p.  Lilią Luboniewicz.

SPOTKANIE

Rozmowa dotyczyła obszarów działań organizacji i głównych aktywności podejmowanych przez Fundację na rzecz rodaków mieszkających poza granicami Polski.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim, w którym uczestniczył także minister w KPRP, Adam Kwiatkowski, Lilia Luboniewicz przedstawiła m.in. program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie. Skierowany jest on do starszych Polaków znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, samotnych, chorych. Inicjatywa polega na kompleksowej pomocy seniorom, wsparciu ich w codziennych czynnościach, zakupie leków, żywności, ubrań czy opału, a także opiece psychologicznej. Dzięki wsparciu wolontariuszy programem zostało dotychczas objętych ok. 400 osób.

Mówiono również o programie rozwoju edukacji polskiej w różnych państwach, poprzez umożliwienie szerszego dostępu do nauki języka.  W ramach programu Biało-Czerwone ABC, Fundacja zrealizowała projekt dyktanda polonijnego na Ukrainie, do którego zgłosiło się ponad 7 tysięcy uczniów. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu polską kulturą i językiem oraz koniecznością rozwoju oferty oświatowej. W tym kontekście podkreślono też potrzebę tworzenia podręczników do nauki języka polskiego skierowanych do uczniów mieszkających w konkretnych państwach, a zatem mierzących się w każdym z nich z inną specyfiką nauczania. (…)

Źródło m.in.: Informacje ze strony internetowej Fundacja Wolnośc i Demokracja i Nasze Pismo /dwumiesięcznik/

Pozdrawiamy z Antypodów/ Tasmania/ i dziękujemy za wsparcie

Redaktor Naszego Pisma /dwumiesięcznik/ i naszepismo.pl w internacie/ Antoni Jasiński i współpracownicy/ Tasmania 21 XI 2022

##########

 

Śledź i polub nas:
3 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *