Stan wojenny w Polsce! Jaruzelski kontra Solidarność

Autor: Filip Stawarz

Rys. Orła WRON-a nie pokona-GRA MIEJSKA – Źródło: NIEPODLEGŁA

„Trzynastego grudnia roku pamiętnego
Wykluła się WRONa z jaja czerwonego
Moskale radzili w końcu wymyślili
No i stan wojenny w Polsce ogłosili
Ludzie się buntują walkę podejmują
I te wszystkie WRONy z czasem upolują
Hej wszyscy Polacy wraz głowa do góry
Razem pokruszymy więzienne mury…”

Stan wojenny w Polsce został ogłoszony 13 grudnia 1981 r. i trwał do 22 lipca 1983 r. Drastycznie ograniczał życie codzienne Polaków celem przeciwdziałania opozycji politycznej, w szczególności ruchu „Solidarność”. Tysiące działaczy opozycji zostało uwięzionych bez postawienia zarzutów. Faktyczną władzę w Polsce przejęło wojsko.

13 grudnia 2021, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, IPN udostępnił Bazę Internowanych zawierającą informacje o osobach internowanych oraz o miejscach odosobnienia.

Winni śmierci wielu osób nigdy nie zostali osądzeni. Często do dziś mówimy o tzw. nieznanych sprawcach. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo sprawstwa ze strony SB, brak jednak poszlak i dowodów kierujących na konkretnych funkcjonariuszy. Esbecka zmowa milczenia, działa do dnia dzisiejszego.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w orędziu bożonarodzeniowym do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Finał tegorocznej kampanii z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy będzie miał miejsce 13 grudnia o godzinie 19.30 przy krzyżu papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wirtualną świecę można również zapalić na stronie: http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/

Powyżej: Pomnik górników poległych w czasie ataku oddziałów Ludowego Wojska Polskiego i ZOMO na Kopalnię Wujek w grudniu 1981 roku

Filip Stawarz

########################################

np.pl

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *