4 Pułk Piechoty Legionów

AUTOR: EWA MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Dziś mamy żywe lekcje historii

4 Pułk Piechoty Legionów Wojska Polskiego, powołany został do istnienia w dniu 1 listopada 1918 roku. Wówczas to w Krakowie, generał brygady Bolesław Roja zlecił majorowi Edwardowi Szeraucowi, byłemu dowódcy III batalionu Pułku Piechoty Legionów Polskich, utworzenie 4 Pułku Piechoty. Dzisiaj żywe lekcje historii prowadzi Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, od którego możemy dowiedzieć się wiele cennych informacji zarówno z czasów powstania styczniowego, jak też i obu minionych wojen.

W  szeregi pułku

Do pułku wcielono też kompanię chrzanowską dowodzoną przez kapitana Jażdżyńskiego, a także Batalion Zapasowy 16 pułku strzelców. W dniu 19 listopada 1918 roku, pierwotnie sformowany pułk wysłany został na front. Z biegiem czasu pułk ten, pojechał do Jabłonny na koncentrację wszystkich pułków legionowych.

Lwów

W obronie Lwowa kompania kapitana de Laveaux, w dniu 20 listopada przybyła do miasta, celem zajęcia odpowiednich pozycji militarnych. Tego samego dnia również przybyła kompania jarosławska porucznika Kaszy i kompania porucznika Krudowskiego z Krakowa, która wraz z kompanią porucznika Feliksa Jędrychowskiego wmaszerowała do Lwowa z Bochni. Wymienione kompanie tworząc pododdziały, z czasem złączyły się w jedną grupę dowodzoną przez kapitana de Laveaux, tworząc tym samym IV batalion 4 Pułku Piechoty Legionów.

Już w wolnej Polsce

Dnia 13 stycznia 1919 roku, we Lwowie została zorganizowana Grupa 4 Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem kapitana Grzybowskiego. W skład grupy weszły bataliony kapitana de Laveaux i kapitana Krudowskiego. W dniu 18 stycznia cała ta grupa wraz z wcielonymi batalionami, została przemianowana na 4 Pułk Piechoty Legionów.

Dzisiaj zostało powołane do istnienia Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Ich ogromna wiedza historyczna, piękne stroje i miłość do Ojczyzny, stanowią żywą historię naszych minionych dni. Można się od nich dowiedzieć wiele informacji historycznych, zobaczyć szyk bojowy, ładowanie broni, a przede wszystkim barwny ubiór.

EWA MICHAŁOWSKA -WALKIEWICZ

Dziękujemy red.np.pl

##############################

np.pl

Śledź i polub nas:
Jedenkomentarz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *