Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
|Autor: Ewa Michałowska- Walkiewicz
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. Celebruje się je między świętami państwowymi: takimi jak 1 maja, zwany Świętem Pracy, jak też 3 Maja dzień ustanowienia Konstytucji polskiej na Sejmie Wielkim w roku 1791. Dnia 2 maja, obchodzony jest też Dzień Polonii zagranicznej.
Dzień wolny od pracy
Prawdziwi polscy patrioci w tym dniu, od chwili ustanowienia tego święta brali udział w wielu akademiach i spotkaniach narodowych. Tego dnia właśnie, organizowane były różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu, w dniu 2 maja 2009 roku, ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych w górę parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi. W czasie epidemii, wszyscy oddani Polsce obywatele, mogli posłuchać bogatego patriotycznego repertuaru radiowego lub telewizyjnego, podkreślającego wspomniane święto. Nawet na odległość, zawsze możemy być razem w tym Wielkim Dniu.
Żołnierze polscy
2 maja 1945 roku nad Berlinem zawisła polska flaga/ foto: Facebook
Dnia 2 maja w 1945 roku, polscy żołnierze, zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa i na Reichstagu. Dzień Flagi właśnie, nawiązuje do tego zdarzenia.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
Od red. np.pl Dziękujemy Pani Ewie /Ilustracje dodał ADMIN
^^^
Polska flaga państwowa, ukształtowana jest przez stulecia, Składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Pierwszy symbolizuje czystość i niepokalanie, drugi – odwagę i waleczność. Oficjalnie flaga biało-czerwona została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pod tymi barwami narodowymi walczyli żołnierze i powstańcy, sławili ją artyści i poeci. Biały i czerwony są naszym wspólnym dziedzictwem, o które dbamy od najmłodszych lat.
^^ Powyżej Kobieta-Polka przypina do rogatywki powstańca styczniowego1863-1864 biało-czerwone barwy – znak odwagi i waleczności.
###################### np.pl ####################