WITAJ MAJOWA JUTRZENKO
|AUTOR JOLANTA V MIARKA
Maj jest uznawany przez Polaków za najpiękniejszy miesiąc w roku. Jedna ze starych legend mówi, że Bóg Ojciec w maju stworzył świat.
Witaj, majowa jutrzenko, znana też jako: Mazurek 3 Maja, pieśń związana z KONSTYTUCJĄ 3 MAJA, ze słowami wiersza Rajnolda Suchodolskiego.Melodia jest stylizowana na mazurka. Tekst został napisany w czasie powstania listopadowego którego Suchodolski był uczestnikiem. Pieśń przywołuje pamięć Konstytucji 3 Maja. pierwszej konstytucji w Europie.
Utwór ten jest wykonywany corocznie 3 maja podczas podnoszenia flagi państwowej na Placu Zamkowym w Warszawie w czasie obchodów upamiętniających Konstytucję.
2 MAJ – Dzień Polskiej Flagi, Dzień Polonii, Swięto 3-MAJA. W tych dniach zawarty jest ogrom naszej polskiej historii, który ukształtował dni w których i dzisiaj żyjemy.
Dzień Polskiej Flagi
15 października 2003 do laski mrszałkowskiej wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki dotyczący zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Z treści uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto wynika, że wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi Pomysłodawcą ustanowienia święta był dziennikarz Andrzej Zaporowski. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach.
Święto Narodowe Trzeciego Maja
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej.
Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku
3 maja to święto państwowe z czerwoną kartką w kalendarzu, tak więc dzień wolny od pracy. To bardzo ważne dla całego narodu polskiego święto, sięgające historią XVIII wieku. W przeszłości nie zawsze jednak można było swobodnie w ten dzień świętować. Nie każdej władzy było po drodze z datą 3 maja.
W 11 artykułach opisano ustrój prawny Rzeczypospolitej, zasady funkcjonowania społeczeństwa i państwa oparte na koncepcji demokratyzacji stosunków społecznych. Uregulowano organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Wprowadzono ustrój monarchii konstytucyjnej z silną władzą przedstawicielską. Zastosowano trójpodział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. W pierwszej polskiej ustawie zasadniczej przyjęto również nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. Władzę ustawodawczą sprawował sejm, złożony z dwóch oddzielnych izb. Posłów uznano za reprezentantów całego narodu, bez związania instrukcjami sejmikowymi. Zniesiono również zasadę liberum veto. Konstytucja 3 Maja była kompromisem królewsko-szlacheckim pomiędzy programem monarchiczno-konstytucyjnym Stanisława Augusta a republikańskim Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego i Hugona Kołłątaja. Stanowiła wyraz głębokiego patriotyzmu jej twórców, była dziełem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu dążącego do zachowania niezależności państwowej.
Niech się święci 3 Maja !
Jest jeszcze inny obraz maja. To wieczorna cisza wypełnionego wiernymi polskiego kościoła, którzy zgromadzili się na majówkach – na nabożeństwach majowych ku czci Najświętszej Maryi Panny. 3 maja jest świętem pierwszej polskiej konstytucji (1791), ale też świętem Maryi Królowej Polski. Oba te fakty mają znaczenie również dzisiaj. Konstytucja jest dokumentem określającym fundamentalną tożsamość państwa, a maryjność dla wielu Polaków jest związana z POLSKĄ i katolicką tożsamością.
Powyżej ^ Majówka. Nabożeństwo ku czci Matki Bożej / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Chwalcie łąki umajone – to polska pieśń maryjna o spokojnej, uroczystej melodii. Autorem tekstu jest jezuita Karol Antoniewicz który nadał jej tytuł Pieśń majowa. Pochodzi z lat 40 XIX wieku i śpiewana jest najczęściej w maju.- miesiącu maryjnym. Tekst wychwala Maryję, wzywając, aby całość przyrody ożywionej i nieożywionej dołączyła do uwielbienia Jej przez ludzi.
26.MAJA – DZIEŃ MATKI!
Maj to także obraz matki – czasem uśmiechniętej, czasem zmęczonej czy smutnej, ale zawsze czuwającej nad swoimi dziećmi.
Matka-Polka! Ten wyraz jest zakorzeniony w historii Polski. Powstał, gdy Kraj utracił niepodległość. Utrwalił jego znaczenie Adam Mickiewicz w utworze pt .”Do Matki Polki” w 1830 roku. W okresie, gdy państwo polskie było w trakcie konfliktu zbrojnego, okupacji wojennej czy pod zaborami to najczęściej kobiety musiały opiekować się walczącymi mężczyznami, a także prowadzić gospodarstwo lub interesy. Walczyły także na frontach z wrogiem i wiele z Nich oddało swoje życie dla Ojczyzny.
Dzień Matki to wyjątkowy dzień. Oprócz życzeń dzieci wręczają także upominki, które mają przypominać o szacunku i miłości do swoich mam Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Świętuje się go jednak w różnych terminach.
BOŻE CIAŁO
Boże Ciało to święto w tradycji ludowej, które w Kościele katolickim jest obchodzone jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W roku 2024 święto Bożego Ciała przypada w czwartek 30 maja.
MAJ W POEZJI POLSKIEJ
Maj
Po złotej pogodzie
Majowej i bzowej
Powoli zapada
Zmierzch także majowy.
Obudził się wietrzyk
Łagodny i miękki
I brzozom podnosi
Zielone sukienki.
Przycicha swawolnie,
Na trawę się kładzie
I czeka na księzye
Zaplątany w sadzie.
Leopold Staff
Wanda Grodzieńska „Do matki”
Mamo, chciałbym ci przynieść latający dywan.
I kaczkę, która znosi szczerozłote jajka,
Żebyś żyła beztrosko – wesoła, szczęśliwa,
Lecz takie dziwy znaleźć można tylko w bajach.
Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenia,
Za twą miłość matczyną nigdy nie zachwianą
Mogę tylko twą szyję otoczyć ramieniem
I szepnąć ci do ucha: Dziękuję ci, mamo.
Jolanta V Miarka
Dziękujemy! Obrazek wprowadzające i część ilustracji załączył ADMIN
############# np.pl ############
@@@@
Międzynarodowy Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja, która przypadała właśnie w ub niedzielęj. Z tej okazji social media zalała lawina postów, którymi podzieliły się znane osoby . To dobrze, że tak międzynarodowo i licznie rozlega się to słowo Mama, Matka! Ale my Polacy pamiętamy o naszych polskich Matkach cały rok i podkreślamy to szczególnie w wyjątkowym dniu 26 maja.
W Europie historia Dnia Matki sięga dopiero w XX wieku, w Polsce – od 1914 roku. Od tego właśnie czasu Dzień Matki na stałe zagościł w kalendarzu wszystkich Polaków. Zgodnie z tradycją to właśnie 26 maja już od najmłodszych lat obsypujemy mamy laurkami, słodyczami, wręczamy kwiaty i składamy im życzenia. To piękny dzień, w którym dzieci mogą podziękować za miłość matki. Jestem jednym z tych, który przytuli się do mojej polskiej MAMUSI i powie: dziękuję Ci Mamusiu, że jestem, że mnie urodziłaś i wychowałaś – za TO i za wszystko, KOCHAM CIĘ MAMO!
Wiesław Kilarski Kraków
Majówka 2024
Przerażające sceny rozegrały się w kościele w Czaplinku (woj. zachodniopomorskie). W czasie wieczornej Mszy świętej, w której uczestniczyły dzieci pierwszokomunijne, do świątyni wtargnął uzbrojony w nóż mężczyzna. Na szczęście został szybko obezwładniony przez wiernych i przekazany funkcjonariuszom policji. Parafia poinformowała, że w związku z incydentem, wierni mogą liczyć na dodatkową ochronę straży miejskiej w czasie majowych nabożeństw. Uczestniczące we Mszy świętej dzieci mogą natomiast liczyć na pomoc szkolnego psychologa.
/PAP, Fron