Dzień 18 maja

AUTOR : EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ

I redakcyjny dodatek – wspomnieniena – aby ocalić BOHATERÓW od zapomnienia!

CZY WIDZISZ TE GRUZY NA SZCZYCIE („CZERWONE MAKI”)
000000000000

Monte Cassino

Jesienią 1943 roku, alianci za wszelką cenę, chcieli ukrócić ataki zbrojne niemieckich wojsk, rozsianych na frontach całego świata. W zmasowanym alianckim desancie na wszystkie linie niemieckiej ofensywy, upatrywano rychłego zwycięstwa i wyparcia nazizmu ze Starego Kontynentu.

Twierdza nie do zdobycia

Ilustracja
KLASZTOR / Zabudowania opactwa

Rozkład sił niemieckich, był świetnie zaplanowanym manewrem ich obrony i kontrataku przed nacierającymi Aliantami. Niemiecka taktyka walki, prowadzona na wzgórzu Monte Cassino stworzyła z niego twierdzę nie do zdobycia. By znacznie zminimalizować niemiecki opór, postanowiono zbombardować klasztor na wspomnianym wzgórzu. W dniu 15 lutego 1944 roku, 230 samolotów bombowych zrzuciło tam ponad 600 ton bomb, które znacząco zburzyły niemieckie pozycje strategiczne. Straty w oddziałach nacierających wojsk alianckich, sięgały nawet 90 % ich całkowitego stanu. Wobec silnego oporu niemieckiego, alianci zdecydowali się na powstrzymanie dalszych prób zdobycia wzgórza, aż do momentu pozytywnego rozwoju sytuacji na innych odcinkach frontu.

Zmasowany ogień artyleryjski

Jednakże w dniu 11 maja 1944 roku, rozpoczęto kolejny zmasowany ogień artyleryjski na wzgórze Monte Cassino, wprowadzając tym samym w zakłopotanie Niemców. W przeciągu 40 minut, wzgórze zostało pokryte wybuchającymi pociskami burzącymi, a w chwilę później do ataku ruszyły oddziały II Korpusu Polskiego. Przez całą dobę, trwały zaciekłe walki, a szala zwycięstwa, zauważalnie przechylała się na stronę Polaków.

Kolejne dni prowadzenia walki

Dnia 17 maja 1944 roku, dywizje II Korpusu Polskiego, odważnie rzuciły się do ataku na wzgórze Monte Cassino. Wobec groźby totalnego zniszczenia, Niemcom pozostał tylko odwrót z zajmowanego klasztoru, a więc już dnia 18 maja o godzinie 10.30 patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich, zatknął na ruinach klasztornych polską flagę. Natomiast 3 Dywizja Strzelców Karpackich połączyła się z brytyjskim XIII Korpusem, by skutecznie otworzyć wojskom alianckim drogę do Rzymu.

Najtrudniejsza bitwa

Bitwa o Monte Cassino, była jedną z najtrudniejszych bitew, w ciężkiej kampanii włoskiej, a ludobójcze walki trwały aż pięć miesięcy. Specyficzne ukształtowanie terenu sprzyjało obrońcom. Tylko dzięki pełnemu poświęceniu i odwadze polskich oddziałów, niemiecka obrona została przełamana.

Ilustracja
RUINY KLASZTORU na Monte Cassino

EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ

Pani Ewie serdecznie dziękujemy / red.np.pl

^^^

I redakcyjny dodatek – wspomnieniena – aby ocalić BOHATERÓW od zapomnienia!

MOTTO: Monte Cassino jest twierdzą, którą zdobyć usiłowało wiele narodów; jest twierdzą słynną na cały świat. Jeśli odmówię, korpus zostanie skierowany do doliny Liri, gdzie atak także przyniesie ciężkie straty, ale w dłuższym czasie (…). Jeśli zdobędziemy Monte Cassino, a zdobyć je musimy, wyniesiemy sprawę polską – tak obecnie sponiewieraną – w samo centrum uwagi świata.

Wpierw Akademia w Domu Polskim i marsz przez ulice Launceston z okazji 40 rocznicy zwycieskiej bitwy o Monte Cassino. Główny sztandarowy SPK, por. Marian Zazula

Zdjęcia z archiwum np.pl.

Celebration in Launceston streets on the 40th anniversary of the victory of Polish forces at Monte Cassino, Italy, 1944

“Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”
“Poland will never disappear while we are living”.

Por. Marian Zazula

Powyżej: Przyjaciel i mój nauczyciel jak żyć na emigracji i polskość zachować. I wszystkie przeszkody życiowe pokonać. Budowniczy mojego domu, który z żołnierza łącznościowca w pierwszej linii na Monte Cassino zamienił się budowlanego fachowca.

Cmentarz Carr Villa w Launceston

Powyżej: Tu na cmentarzu Carr Villa w Launceston por. Marian Zazula spoczywa – zesłaniec do Kazachstanu i Bohater spod Monte Cassino przeżył 95 lat zmarł w 12 marca 2018 roku.

Korespondentka Naszego Pisma /dwumiesięcznika i np.pl Jolanta V. Miarka i niżej podpisany redaktor pisma w czasie pielgrzymki na Monte Cassino

CMENTARZ

I nasze kwiaty biało-czerwone na płycie grobu bohaterów złożone. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

Redaktor naszegopisma.pl

##################### np.pl ##################

Śledź i polub nas:
7 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *