KWIETNIOWE WSPOMNIENIA

AUTOR: ANTONI TUNKIEWICZ

KWIETNIOWE WYDARZENIA – WAŻNE DLA SYBIRAKÓW

NIE TYLKO Z KOŁA FABRYCZNA /Wrocław 2024 r./.

KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ – „idea Miesiąca Pamięci Narodowej zrodziła się wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Wybór padł na kwiecień – ostatnie dni funkcjonowania niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, m.in. w Buchenwaldzie, Dachau czy Ravensbrück. Najdobitniejszym przykładem instrumentalnego podejścia do historii jest zbrodnia katyńska z wiosny 1940 r., na blisko 15 tys. oficerów WP i policjantów, przetrzymywanych od jesieni 1939 r. w obozach specjalnych NKWD oraz na ok. 7 tys. polskich obywateli, głównie przedstawicieli elit II Rzeczypospolitej, więzionych w zachodniej Białorusi i na zachodniej Ukrainie. Ów bezkarny mord był tematem tabu przez pięćdziesiąt lat. Zmianę przyniosły dopiero przemiany polityczne w Europie środkowo-wschodniej w końcu z lat osiemdziesiątych XX wieku”.

12.04.2024 r. – we Wrocławiu na Wittiga 10, przy kościele NMP Matki Pocieszenia, odbył się Zjazd Sybiraków. Nasze Koło Fabryczna reprezentowały Panie: Barbara Kraszewska, Wanda Goc, Bogusława Chojenta, Łucja Bojda-Brzozowska, Danuta Lipnicka-Czajkowska oraz Nijola Stankiewicz-Latosik – jako osoba towarzysząca delegacji Sybiraków z Litwy. Krzyż Zesłańców Sybiru z naszego Koła otrzymały, pp: Krystyna Kaleta, Jadwiga Sienkiewicz i Irena Knossalla.

Główna uwaga tego dnia była zwrócona na obywateli Polski, którzy w ramach drugiej deportacji z 12/13.04.1940r. zostali zesłani na Syberię i do Kazachstanu. We Wrocławiu po II w. św. osiedliło się wielu, gdyż uniknęli zesłania lub powróciło z Syberii, szczególnie w 1946 r.

Organizatorami spotkania było: Centrum Historii Zajezdnia i Oddział Związku Sybiraków we Wrocławiu, które co dwa lata zapraszają na Marsz Golgoty Wschodu! W tym roku w uroczystości wzięło udział 4 obywateli z Litwy.

P. Nijola Stankiewicz-Latosik /Koło Fabryczna/ opiekowałą się Gośćmi z Litwy pp.: Janas JAKAITIS, Sungaila VLADAS, Saulius CARNA i Rolandas RAIBIKIS

PLAN UROCZYSTOŚCI MIĘDZYNARODOWEGO MARSZU GOLGOTY WSCHODU

Uczestnicy spotkania. „ Wrocławscy i Sybiracy z Polski”…

Bp Maciej Małyga otrzymuje medał 95-lecia istnienia Związku Sybiraków od Prezesa ZG ZS p. Konrada Borejko. Obok Ryszard Janosz – Prezes ZO we Wrocławiu

Pp.: Prezes ZG ZS Kordian Borejko, Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń i Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk

Panie z Koła Fabryczna ZS: Barbara Kraszewska, Bogusława Chojenta, Lucja Bojda-Brzozowska i Wanda Goc.

Wojewoda Dolnego Śląska p. Maciej Awiżen w towarzystwie Prezesa ZO p. Ryszarda Janosza wręcza KZS Elizie, córce p. Jadwigi Sienkiewicz. Obok p. Barbara Kraszewska. Z dniem dzisiejszym wszyscy Sybiracy z Koła Fabryczna – mają Krzyże Zesłańców Sybiru!

W trakcie wręczenia Medali i pamiątek przez Przedstawicieli z Litwy pp. Ryszardowi Janoszowi i Janowi Mutorowi

P. Ryszard Janosz dziękuje za uczestnictwo osobom przybyłym na Marsz Golgoty Wschodu, a szczególnie Pocztom Sztandarowym ze szkół i zaprasza po zakończeniu uroczystości do zwiedzania wystawy „Golgoty Wschodu”

APEL POLEGŁYCH i złożenie WIEŃCÓW I KWIATÓW:

APEL POLEGŁYCH PROWADZI P. KAPITAN Z ALW

Miło popatrzeć, jak w naszych „sybirackich” uroczystościach udział bierze MŁODZIEŻ z różnych wrocławskich szkół!

Innym ważnym wydarzeniem było nasze spotkanie w dniu 23.04.2024 w Szkole Podstawowej nr 95 we Wrocławiu. Byliśmy zaproszenie na akademię patriotyczną z okazji zbliżających się Świat Majowych. Uczniowie klas 1 – 8 przygotowali program artystyczny pt. „Noc w muzeum”. Dzieci, które przez przypadek zostały „zamknięte” na noc w muzeum dzięki ożywionym eksponatom poznały ważne wydarzenia historyczne, które miały miejsce 1,2,3,8 i 18 maja. Opowieściom o rocznicowych świętach majowych, towarzyszyły piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu wokalnego pod kierunkiem p. Ewy Syjud – Onackiej. Autorką scenariusza jest p. Wioletta Kocik – nauczyciel historii, która również przygotowywała dzieci do występu. 

Na akademii obok Sybiraków z Koła Fabryczna, Weteranów Misji Pokojowych ONZ uczestniczył kpt.  Stanisław Wołczaski /żołnierz AK oraz uczestnik Powstania Warszawskiego/. 

 

Uczestnicy Spotkania, w tym Sybiraków reprezentowali: Bogusława Chojenta, Stanisława Szarycz, Barbara Kraszewska, Nijola Stankiewicz-Latosik, Wanda Goc i Antoni Tunkiewicz

P. Wioletta Kocik wita i przedstawia Uczestników Spotkania

Wprowadzenie Sztandaru SP nr 95

1 MAJAOd 1955 r. w kościele katolickim dzień 1 MAJA – jest obchodzony jako „WSPOMNIENIE św. JÓZEFA RZEMIEŚLINIKA” – jako opiekuna Jezusa! Święto ustanowił papież Pius XII.

„To konstytucja” aut. Adam Szafraniec, śpiewało koło wokalne cale

2 MAJA – jest DNIEM FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, uchwalonym w dn. 20.02.20024r. Nie jest dniem wolnym od pracy. Dzisiaj można stwierdzić, że wielu z pośród nas w tym dniu wywiesza flagę na zewnątrz, często na masztach, szczególnie na prywatnych posesjach. Chwała tym Polakom, co wywieszają flagę na zewnątrz – nie tylko w dniu 2 maja.

2 maja – poza Dniem Flagi – obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

„Flaga Polski” aut. nieznany solistki Anna Pełka, Karolina Kot i Wiktoria Kłok z towarzyszeniem koła WOK.

„Polska pachnie bzami” aut. Adam Szafraniec koło wokalne cale.

3 MAJA – Polskie święto państwowe, ustanowione w 1919 r. w rocznicę Konstytucji 3 maja w 1791r. oraz na nasza historie PRL ponownie w 1990r. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja /zwana jako KONSTYTUCJA 3 MAJA – regulowała wówczas ustrój prawny monarchii dziedzicznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów!

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja”.3 maja Jest dniem wolnym od pracy. W szkole o Konstytucji 3 Maja mówił sam „Król – Stanisław August Poniatowski” – ożywiony przez pracownika Muzeum…

„Poezjo walcz” aut. Adam Szafraniec solista Marianna Burzyńska z towarzyszeniem  całego koła.

UWAGA /jako ciekawostka/:

Powszechnie wiadomo, że Konstytucja 3 Maja – była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po USA. Jednak ostatnio, twierdzi się, że w 11.1755 r. powstałą ustawa zasadnicza w krótkotrwałym państwie, pod nazwą Republika Korsykańska. Stąd Konstytucja Korsyki, wyprzedziła Konstytucję Ameryki /1787/ i naszą z 3.05.1791r. i trwała do upadku państwa w 1769r. w wyniku podbicia przez króla Francji.

8 MAJA – ustanowiono święto w 2015r. – jako rocznicę zakończenia II w. św. oraz NARODOWY DZIEŃ ZWYCIEŃSTWA nad Niemcami. Parlament uchwalając to święto, zniósł Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności /jako tzw. Dzień Wolności/ obchodzony 9 maja – zgodnie z dekretem komunistycznych rządów z 1945 r.

„Oda do radości” Emilia Bilińska i Maksymilian Cieplik z 6b na instrumentach  grał Filip, Artem, Piotr, Natalka i Ewa.

18 MAJA – w 1944r. 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława ANDERSA stoczył zwycięską bitwę z Niemcami pod Monte Cassino. Polacy przełamali linię obrony niemieckiej i dzięki temu wojska sojusznicze miały wolną drogę do Rzymu!

„Czerwone maki”-  Anna Pełka Michał Staszewski i Janek Mizera.

/Polonez Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”/

Dyrektor SP nr 95 Pani Teresa Molęda – dziękuje zaproszonym gościom za przybycie na Uroczystość SP nr 95 – było nam uczestnikom bardzo miło … za przypomnienie ważnych historycznych z naszych polskich dziejów!

Po zakończeniu programu artystycznego nastąpił  bardzo uroczysty i wzruszający moment. Pani Dyrektor – Teresa Molęda oraz p. Wioletta Kocik zostały odznaczone Brązowym Medalem za zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 95 IM. JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA, wśród Sybiraków, a szczególnie z Koła Fabryczna uznawana jest jako: „NASZA SZKOŁA”.

Dlatego też za miłą i trwałą współpracę z: Panią Dyrektor, Dyrekcją Szkoły, Gronem Pedagogicznym i Pracownikami Szkoły, a także Uczniami – którzy zawsze byli aktywni w czasie różnych spotkań z nami – NA RĘCE PANI DYREKTOR DLA SP nr 95 – ZARZĄD ODDZIAŁU ZWIĄZKU SYBIRAKÓW WE WROCŁAWIU PRZEKAZAŁ MEDAL 95-LECIA POWSTANIA ZWIĄZKU SYBIRAKÓW!

Medal 95-lecia na ręce Pani Dyrektor przekazuje Antoni Tunkiewicz – w imieniu Zarządu Oddziału. Za wspaniały występ artystyczny Uczestnicy zostali przez Sybiraków obdarowani słodyczami.

Słowa płynące od Grona Pedagogicznego Szkoły: „TO DLA ODZNACZONYCH I DLA SP 95 OGROMNY ZASZCZYT I POWÓD DO DUMY. BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY”.


Po „Akademii Patriotycznej” z okazji ważnych świąt majowych dla Polski, Pani Dyrektor zaprosiła na dyskusję przy kawie i herbacie…

W trakcie poczęstunku … trwały rozmowy międzypokoleniowe

Na jednym albumie p. Bogusława Chojenta – pokazała siebie, w czasie zajęc z W-F. Oglądają: p. Dyrektor, Barbara, Wanda i Nijola

Po miłym, wesołym i słodkim zakończenie … wszyscy musieliśmy wrócić do codziennej rzeczywistości.

Pani Dyrektor i wszystkim Nauczycielom zaangażowanym w Akademię Patriotyczną w imieniu zaproszonych Gości chylimy czoła i serdecznie dziękujemy … polecając się na przyszłość!

Opracował:Antoni Tunkiewicz /Koło Fabryczna

DZIĘKUJEMY ! Za opóźnienie publikacji z przyczyn technicznym PRZEPRASZAMY

Będzie nam miło jeśli ktoś z uczestnikóww tego wydarzenia nas odwiedzi ADMIN

################### np.pl ##################

Śledź i polub nas:
Jedenkomentarz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *