DZIECKO

MOTTO: Istnieją dwa rodzaje dotyku, które pamięta się przez całe życie: pierwszy raz, kiedy ukochana osoba muśnie twoją dłoń, i ten, kiedy twoje nowo narodzone dziecko chwyci cię za palec. W obu przypadkach jesteście ze sobą związani już na wieczność. / Alyson Richm an „Wojenna narzeczona”

AUTOR: JOLANTA V MIARKA

Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – Dzień ustanowiony w 1954 przez Z(ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka  zawartych w KARCIE NARODÓW ZJEDNOCZONYCH (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca.

W Polsce i innych byłych socjalistycznych  Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku w dniu. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod “Apelem sztokholmskim” . Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Children której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.

Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

Dziecko – w podstawowym znaczeniu młody człowiek, który nie osiągnął jeszcze dojrzałości.

.W innym znaczeniu dziecko to także syn lub córka, niezależnie od jego aktualnego wieku i stopnia dojrzałości (np. w zdaniu: Michalinka jest dzieckiem Krzysztofa i Zofii ). W tym znaczeniu słowa tego używa na przykład Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.. Definiowane jest wtedy jako bezpośredni zstępnyrodzica  od którego pochodzi bezpośrednio. Natomiast dzieckiem przybranym  jest dziecko współmałżonka z innego związku. Dzieci tych samych rodziców, bądź mające wspólnego jednego rodzica, to rodzeństwo.

Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka za dziecko uznaje każdą istotę ludzką od POCZĘCIA do osiągnięcia  pełnoletniości (tj. co do zasady 18 lat).

W rozumieniu Konwencji o prawach dziecka przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 roku „dziecko” oznacza każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat, chyba że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka uzyska ono wcześniej pełnoletniość  (art. 1);  dzieckoz uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed jak i po urodzeniu. 

Dziecko w polskim prawie nie posiada pełni praw obywatelskich i musi zawsze posiadać jakiegoś prawnego opiekuna, który z jednej strony odpowiada za niego prawnie a z drugiej ma obowiązek zapewniać mu materialną i psychiczną opiekę..

Wybrane cytaty o miłości i dziecku:

Dziecko to nie zbiór komórek – to zbiór naszych uczuć. / Małgorzata Kalicińska „Miłość nad rozlewiskiem”

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym / Antoine De Saint-Exupery „Mały Książę”

Szczesliwe Dzieci Zdjęcia - darmowe pobieranie na Freepik

Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym wyjątkowym i niezastąpionym/ Phil Bosmans

Szczesliwe Dzieci Zdjęcia - darmowe pobieranie na Freepik

Jest na świecie taka miłość, która jest bezinteresowna i najprawdziwsza ze wszystkich – to miłość matki do dziecka. Choćby nie wiem co się stało, choćby nie wiem jak bardzo własne dziecko cię zawiodło, zraniło, to i tak będziesz je kochać ze wszystkich sił. Ta miłość jest jedną z najpiękniejszych miłości. / Gabriela Gargaś „Trudna miłość”.

Szczesliwe Dzieci Zdjęcia - darmowe pobieranie na Freepik

„Najważniejsza rzecz w życiu to rodzina. Najpierw ta, w której się urodziłeś, później ta, którą sam stworzyłeś.”/ Peter Sellers

Jolanta V Miarka

##################### np.pl ####################

Śledź i polub nas:
9 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *