Czyżów Szlachecki
|Cudo na świętokrzyskiej ziemi
AUTOR: EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ
Czyżów Szlachecki, słynie w całym kraju z uroczego pałacu, pochodzącego z połowy siedemnastego stulecia. Wybudowany on został przez kasztelana połanieckiego Jana Aleksandra Czyżowskiego, noszącego przydomek Brodaty i Łaskawy.
MIJAJĄ LATA
Zbiegiem lat, pałac ten sukcesywnie przebudowano początkowo według wzorów holenderskich, a następnie szkockich, zaś na przełomie XVIII I XIX wieku, otaczający tę rezydencję ogród wzbogacono pięknymi fontannami francuskimi. Pałacowy fronton pałacu, ozdobiony jest według pomysłu Jerzego Bonawenturowskiego, który był rozmiłowany w mitologii greckiej. Wykonane tutaj także zostały liczne rzeźby, przez jezuickiego rzeźbiarza Tomasza Huntera. W środkowej części wspomnianej fasady, wzniesiono bogato zdobiony portal szeroko kolumnowy, z koroną i herbem szlacheckim o nazwie Topór. Początkowo w miejscu dzisiejszego pałacu, Michał Jan z Czyżowa, ówczesny kasztelan sandomierski ufundował w 1412 roku zamek, w podzięce za szczęśliwe zakończenie bitwy grunwaldzkiej.
NA SKARPIE
Zamek ten zbudowano pierwotnie,na skarpie sztucznie podwyższonego wzgórza. Z rozbiórki ruin tego zamku, zniszczonego podczas wojen szwedzkich, ponownie uzyskano materiał budowlany, z którego w połowie siedemnastego wieku, wystawiono wyżej wymieniony pałac. Jak głosi wieść gminna, Czyżów jako osada znajdowała się w tej okolicy już w V wieku, a stanowiła ona ośrodek kultu pogańskiego. Czczono tutaj boga Josziwa i jego żonę Beru. Wierzono, że oni dbają o swoich wyznawców i błogosławią im licznym potomstwem. Zaś, gdy na kogo się oni obrażą, zsyłają na ich dom uderzenia piorunów, a rodzinie głód. Miasto Czyżów powstało w średniowieczu, o czym wspomina w swoich zapiskach kronikarskich Jan Długosz, ponoć fundatorem kościoła był Michał z Bogumilicz, herbu Półkoza, który wsławił się w wojnach siedmiogrodzkich.
Wrogie najazdy ludów ze wschodu
W miarę upływu czasu, tereny te były obiektem częstych najazdów ludów ze wschodu, postawiono tu zatem, warowny zamek drewniany, ale zniszczony on został przez Szwedów i już nigdy nie odzyskał już swej świetności. Toteż na jego miejscu Aleksander Zaklika Czyżowski, wybudował sobie letnią rezydencję, rozsławiającą Czyżów jako miejsce gdzie czytana była polska literatura, za czasów zaborów. Na pamiątkę tego, iż zakochał się on w córce holenderskiego architekta, ufundował on fontannę w kształcie kobiety, która nazwał Miłością z Hagi.
EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ
Dziękujemy! Ilustracje dodał ADMIN
################## np,.pl #################
fajny tekst pani Redaktor
Tak fajny
Justyna