Bitwa Warszawska zwana…
|Cudem nad Wisłą
Autor: Ewa Michałowska -Walkiewicz
Bitwa Warszawska, jak czytamy w różnych opracowaniach historycznych, nazywana jest także Cudem nad Wisłą. Wspomniana bitwa, jest bardzo ważną operacją wojskową, mającą miejsce w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku. Ścierały się wówczas wojska bolszewickie nacierające na Warszawę, a także odpierające ich ataki Wojsko Polskie.
Nad Wisłą i Wieprzem
Główne zgrupowanie Wojsk Polskich miało miejsce nad rzekami Wisłą i Wieprzem. Tam właśnie miała miejsce decydująca potyczka wspomnianej bitwy warszawskiej. W dniu 13 sierpnia 1920 roku, w pierwszym momencie tej militarnej akcji nastąpiło gwałtowne natarcie dwóch radzieckich dywizji, na stronę polską. A była to dywizja Łazarewicza i dywizja Sołłohuba, które nacierały one na Warszawę z północno-wschodniego, jednocześnie przemierzając marszem około 600 kilometrów. Główne ich uderzenie skierowane było na Radzymin. Wspomniane dywizje wroga, znacznie przełamały polską obronę walczącego w tym miejscu Bolesława Jaźwińskiego. Bolszewicy jak nie trudno sie domyślec, szybko zajęły Radzymin. Następnie bolszewicy ruszyli w kierunku warszawskiej Pragi. A tam rozczepili się na dwa obozy, z których jeden uderzył na podwarszawską Jabłonnę. Tam rozpoczęła się dramatyczna w skutkach bitwa, zwana zwyczajowo bitwą pod Radzyminem.
Osłona Warszawy
W międzyczasie, polskie wojsko będące pod rozkazami generała Władysława Sikorskiego, rozpoczęło serię działań zaczepnych. Działania te, odwiodły lejtienanta Latikina, od szturmu na Modlin, co tym samo pozwoliło Polakom osłonić Warszawę.
Na przedmościu warszawskim
Następnego dnia czyli 14 sierpnia, zacięte walki wywiązały na linii umocnień przedmościa warszawskiego. Tam właśnie znalazły się na swoich przyczółkach skoncentrowane siły polskie, bezlitośnie stawiające opór nacierającym wojskom radzieckim. Sukcesywne walki trwały też na wspomnianym przedmościu warszawskim oraz w okolicach Radzymina. Tam jak wiadomo nagle wywiązały się zacięte walki stawiające bolszewikom opór, gdzie wielkie znaczenie operacyjne dokonały wojska pułkownika Stanisława Wrzalińskiego.
W następnym dniu
W dniu 15 sierpnia 1920 roku, na bolszewików skoncentrowane było natarcie polskich dywizji Lucjana Żeligowskiego i Jana Rządkowskiego. Po całodziennych bojach, Polacy odnieśli ogromny sukces militarny. Odzyskany został rzecz jasna Radzymin, a już kolejnego dnia na liniach bojowych przedmościa warszawskiego toczyły się intensywne walki, odpierające wroga z granic głównych miast Mazowsza.
Radiostacja w rekach porucznika Kowalewskiego
Jednym z ważniejszych epizodów tej bitwy, było zdobycie przez kaliski pułk ułanów majora Zygmunta Podhorskiego, magazynów i jednej z dwóch radiostacji bolszewickich. W tym czasie dowódca wroga Michaił Tuchaczewski wydał 4 Armii rozkaz zawrócenia na południowy wschód i uderzenia na armię stacjonującego tam generała Władysława Sikorskiego, walczącego z bolszewicką nawałą pod Nasielskiem. Szybkie rozszyfrowanie tego rozkazu przez Polaków, a głównie przez porucznika Jana Kowalewskiego, doprowadziło do podjęcia błyskawicznej reakcji ze strony naszego wojska. Szybko zatem przestrojono znaleziony nadajnik i tym samym rozpoczęto skuteczne zagłuszanie rozkazów z Mińska. Czytano też wersety biblijne, co nie było należycie interpretowane przez sztab wroga. Jednym z najważniejszych sukcesów polskiego wywiadu w we wspomnianym czasie, było przechwycenie i oczywiście odszyfrowanie radiodepeszy dowództwa XVI Armii Radzieckiej z 13 sierpnia, dotyczącej szybkiego zajęcia Warszawy. Polacy mając takie informacje, nie dopuścili do tej sytuacji.
Aby uczcić Polską Armię, zatrzymującą nawałę bolszewicką na Stary Kontynent, tego dnia obchodzimy Dzień Wojska Polskiego, biorac udział w wielu patriotycznych uroczystościach.
Na zdjęciach jest występ REPREZENTACYJNEGO ZESPOLU ARTYSTYCZNEGO WOJSKA POLSKIEGO w kościele we Wsoli z okazji Dnia Wojska Polskiego.
EWA MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ
Dziękujemy Pani Ewie!!!Redakcja naszepismo/pl
#################### np.pl ##################
Ślę pozdrowienia dla Redaktor i Redakcji
Dziękujemy Pani serdecznie Pani Jadwigo
POZDRAWIAMY, Red np.pl
Fajnie ze tak portal istnieje i poczytac mozna np. O bitwie warszawskiej. Irek
„Gloria 1920, odwaga polskich żołnierzy, wysiłek i poświęcenie narodu są wyrzucane na śmietnik jako nieistotne, a lansuje się ideologię postkomunistyczną, która dzisiaj dla niepoznaki jest nazywana ideologią europejską, ale ma te same cele, co komuniści: zniszczenie państwa narodowego na rzecz nowego euro-kołchozu z tą różnicą, że jest on zlokalizowany w Brukseli, a nie w Moskwie. Wstyd i Hańba
Tadeusz Płużański/PCh