LISTOPAD 2024 ROKU We WROCŁAWIU

AUTOR; ANTONI TUNKIEWICZ

1. Wprowadzenie pierwsze:

Liście z drzew opadają trawy wysychają

Słonko coraz niżej dni krótsze się stają

Listopad to nam daje i jesień przywołuje

A w Europie November swą nazwą kołuje

Radośnie Wszystkich Świętych nawołuje

By z kolei w smutek na zaduszki zwołuje

A w naszej rzeczywistości po łez niedoli

Każe się cieszyć z Niepodległości Polski

Którą nasi pradziadowie nam wywalczyli

A rodzice po latach na frontach walczyli

Kolejne pokolenia Solidarność stworzyli

Sowieci Polskę opuścili w rocznicę napaści

Rządy komunistyczne niby w cień odeszli

A w naszym „Domu” brak jedności i walki

O władzę i swoje korzyści tutaj chodzi!

SPOTKANIE

Powyższą myśl dało się odczuć na spotkaniu w IPN we Wrocławiu w dniu 28.10 gdzie autorzy książki „NIEZŁOMNI z OSOBOWIC” – tom 1, pp. Tomasz BALBUS i Krzysztof ŁAGOJDA przedstawili podejście władzy komunistycznej w latach 1948 – 1956 do ludzi z ówczesnego podziemia niepodległościowego … mordowanych, zabijanych i głównie „pochowanych” w kwaterach nr 81A i 120 na Cmentarzu Osobowickim. Dzięki współczesnym metodom badań w ostatnich latach odnajdują szczątki i dzięki genom rodzinnym… znamy nazwiska bohaterów walczących o wolną Polskę. Smutne te wprowadzenie do „Listopada 2024”, ale powinniśmy znać naszą historię i wyciągać z niej wnioski do lepszego rozwoju naszego kraju… Chyba jednak, nie każdy z naszych rządzących to czyni.

Było to ciekawe spotkanie. Nie tylko z ciekawych i „historycznych” wypowiedzi osób znających się na swojej pracy – wykonującej z zamiłowania, ale także innych osób w tym spotkaniu uczestniczących, a głównie dzieci osób pomordowanych.

Na tych kwaterach obok naszych Bohaterów /żołnierzy podziemia, zamordowanych w więzieniach – głównie na Kleczkowskiej 35 – nazwa aktualna/ są pochowani ich oprawcy i różnego rodzaju przestępcy oraz prawdopodobnie 27 Niemców.

Wrocławianie nie zapomnieli o swoich bohaterach i dzisiaj odnajdują i przywracają po żmudnych badaniach ich imiona i nazwiska. Zidentyfikowane osoby zmarłe – dzisiaj mają swoje groby. I to jest piękne … a zawdzięczamy to pracy zespołowi prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który w latach 2011-2012 prowadził prace ekshumacyjne. Dzisiaj wrocławski IPN kontynuuje te prace, a rodziny mogą złożyć kwiaty i zapalić znicz na ”swoich” grobach.

Ta informacja przekazana nam przez pracowników IPN, była jakby dla uczestników wprowadzeniem w święta 1 i 2 listopada, a także pokazaniem walki Narodu polskiego o swoją wolność i niepodległość Polski!

MY – żyjący Sybiracy – również pamiętamy o tych, co w „różny” sposób znaleźli się nie na swojej ziemi. Wywiezieni, zamordowani, zabici w drodze do Polski /z armią W. Andersa czy też Z. Berlinga/ w różnych krajach /np. ZSRR, Iran, Włochy, Francja, Belgia, itd./. Zapaliliśmy znicze lub złożyliśmy kwiaty w naszych /KOŁA FABRYCZNA/ miejscach pamięci o zmarłych i zamordowanyc: m.in. w naszej Kaplicy Sybiraków w Albertówce, przy Ołtarzu Matki Bożej Królowej Polski w Złotnikach, czy też w kościele pw.: Św. Elżbiety /ul. Grabiszyńska 103/, jak i w innych miejscach naszego kraju. Tą drogą dziękuję Rodzinom pp. Stanisławy Szarycz i Bogusławy Chojenty – za pamięć i opiekę nad tymi miejscami!

1 LISTOPADA
OŁTARZ

Ołtarz Matki Bożej Królowej Polski w Złotnikach. Tutaj zapalono znicze przy Urnach „Sybiraków” i Żołnierzy, którzy zginęli w walce o Kołobrzeg … aż do Berlina

Znicze zapłonęły pod naszą tablicą przy kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej


Podobnie wewnątrz świątyni – zapaliliśmy znicze
Nasza KAPLICA

Nasza KAPLICA SYBIRAKÓW w ALBERTÓWCE- takze zapłonęły znicze.

01.11 – jest radosnym dniem, w którym obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, tzn.: że każdy wierny, oczywiście ochrzczony – może zostać świętym. MY – w Polsce odwiedzamy również groby bliskich, osób zasłużonych, naszych narodowych bohaterów, itp., którym oddajemy szacunek i pamięć. Dzień Wszystkich Świętych – jest jednym z najstarszych uroczystości chrześcijańskich. Obchodzony jest od pierwszych wieków chrześcijańskich, kiedy wierni oddawali hołd zmarłym męczennikom.

Dzień Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jego geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby, w rocznicę śmierci. Na przestrzeni wieków, wierni czcili w różne dni roku. I tak:

– w IV w. wszystkim męczennikom oddawano część w pierwszą niedziele po Zesłaniu Ducha Świętego /Zielone Świątki/. Kościół prawosławny w pierwszy piątek po Wielkanocy;

– w 609r. papież Bonifacy IV najpierw przyjął datę 13 maja /obchodzono święto tylko w Rzymie i wspominano Matkę Bożą i męczenników, którzy oddali życie za wiarę w Jezusa Chrystusa;

– w VIII w. wspominano wszystkich, którzy nie byli męczennikami ale umarli jako święci;

– w 741r. papież Grzegorz III ustanowił dzień Wszystkich Świętych na dzień 1.11 /w tym dniu było oratorium poświęcone świętym, nie tylko męczennikom;

– święto Wszystkich Świętych w Kościele Katolickim ustanowił papież Jan XI w 935r.

1.

Zgodnie z tradycją w tym dniu /Wszystkich Świętych – jest świętem kościelnym/ stawiane na grobach kwiaty – są symbolem bezinteresownej miłości, a znicze palące się na nagrobkach są symbolem nadziei i pamięci o osobach zmarłych.

Tak mniej więcej – wyglądają w Polsce wszystkie cmentarze …W tym dniu harcerze i woluntariusze zapaliły świeczki z symbolem Związku Sybiraków na grobach naszych Sybiraków, którzy odeszli nie tylko w tym roku, jak również na grobach zaniedbanych /zapuszczonych/. Dzięki Im za ten gest!

3.

Wrocław. Cmentarz Grabiszyn – przy grobie Sybiraków

W kościele katolickim 2.11 obchodzimy jako „Dzień Zaduszny” – czyli ZADUSZKI. Dzień poświęcony naszym zmarłym i wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych. Wierni modlą się za dusze zmarłych, które są w czyśćcu, aby umożliwić im spotkanie z Panem Bogiem. Tradycja tego dnia sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa /oficjalnie, w życie wprowadził opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny ojciec ODYLONA w 998r./. W Polsce modlitwy za zmarłych w XII w. wprowadzili cystersi. W 1311 r. Stolica Apostolska /papież Klemens V/ wprowadziła Dzień Zaduszny do liturgii oraz do kalendarza.

W Polsce wierni dodatkowo modlą się, a tym samym wyrażają pamięć poprzez modlitwę błagalną, czyli tzw. wypominki – wymienia się imiona lub imiona i nazwiska /modlitwa może odbywać się na cmentarzu lub w kościołach – połączona z mszą św. i procesją/.

W Dzień Zaduszny można otrzymać tzw. odpust zupełny, czyli odpuszczenie kar za popełnione grzechy. Można go uzyskać w Dzień Zaduszny oraz we wszystkie dni oktawy uroczystości Wszystkich Świętych. Wówczas wystarczy odwiedzić cmentarz, odmówić modlitwę za zmarłych i przyjąć komunię świętą. Odpust zupełny można uzyskać raz dziennie i ofiarować go za zmarłą osobę”.

Po dniach zadumy, wspomnień, pamięci, odwiedzaniu grobów naszych bliskich i ww. opisanych … zaczęliśmy się przygotować do 106-tej ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI!!!, tym bardziej, że zostaliśmy zaproszeni do SP nr 71 – im. Zesłańców Sybiru i do naszej /tak mówimy w Kole Fabryczna/ SP nr 95 – na AKADEMIĘ ze okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI /11.11.1918 – 11.11.2024/, która odbyła się w dniu 08.11.

W obu przypadkach, MY – uczestnicy z Koła Fabryczna byliśmy bardzo zadowoleni, treścią i fachowością wykonania… Myślę i uważam, że podstawą do przygotowania programu artystycznego była nasza historia …

Po pierwsze – jak doszło do nieszczęścia w 1772r…

Po drugie – zrywy niepodległościowe w 123 latach zaborów /przez naszych sąsiadów /Rosja, Prusy i Austrię/: powstanie kościuszkowskie (od 12 III do 16 XI 1794r.), powstanie listopadowe (1830r.), powstanie krakowskie (1846 r.), Wiosna Ludów (lata 1848-1849) oraz powstanie styczniowe (1863-1864).

Po trzecie – I w. św. i odzyskanie 11.11.1918 NIEPODLEGŁOŚCI i podpisanie zawieszenie broni /kapitulacji/ przez Niemców we Francji /rejon Compiegne/.

Po czwarte – II w. św. i znowu podział Polski przez Niemców i ZSRR po zakończeniu wojny byliśmy uzależnieni od ZSRR do 17.09.1993r.! – kiedy ostatni żołnierz radziecki opuścił Polskę…

2.Wprowadzenie drugie:

Wiele bitew nasza Ojczyzna stoczyła

Nie raz z wrogiem porażkę poniosła

Lecz zawsze z każdej opresji wychodziła

Choć Rzeczpospolita na mapie nie była!

Jak podczas trzech zaborów dokonanych

Przez naszych sąsiadów z orłami w koronach

Łączyły się wszystkie stany od szabli do kosy

Nie bojąc się śmierci szli na wroga okopy!

Aż przeszedł czas pierwszej wojny światowej

Gdzie każdy z zaborców nam Polskę dawał

Nie na swojej ale na wroga ziemi obiecanej

A walczył w jego armii Polak i życie oddawał

I tak aby kraj nasz strząsnął z siebie zaborców

Musiał ginąć żołnierz i też za oszczerców

Ale głównie za wolność i naszą Niepodległość!

I Polska była wolna w drugiej Rzeczpospolitej

A MY do dzisiaj świętujemy jedenasty listopad

I zakończenie krwawej pierwszej wojny światowej

Niech trwa Narodowe Święto Niepodległości!

Walczyli Powstańcy o wolność Polski

Piłsudski utworzył Legiony Polskie

Więzionemu w więzieniu w Magdeburgu

Polacy dali Jemu ster władzy w Polsce

Gdyż doprowadził do naszej Niepodległości

I jeszcze wygonił Bolszewików z Polski!

A Naród wręczył buławę marszałkowską

Jako Wodzowi Naczelnemu wolnej Polski

Żołnierze szanując swego Legionistę

Zbudowali mu dworek w Sulejówku Drewniak

A z czasem tam powstał w lasku dwór Milusin

Ten dworek jako Muzeum dwóch serc

Jedno dla Ojczyzny i Wolności oddane

Drugie dla swojej Rodziny przeznaczone!

My pamiętajmy o naszych bohaterach

W swoich modlitwach słowach i czynach

Dla Nich sława i honor za zasługi po wieki!

1.1705 – król August II ustanowił Order Orła Białego

Order był wykonany ze złota i nosił napis;

Pro Fide, Rege et Lege- Za Wiarę, Króla i Prawo!

Dzisiaj Za Ojczyznę i Naród!

23.11.1732 – Austria Rosja i Prusy

Zawarły traktat trzech czarnych orłów w celu zablokowania ponownego wyboru Leszczyńskiego na króla Polski!

19.11.1816 – Aleksander I założył

Królewski Uniwersytet Warszawski z pięcioma wydziałami akademickimi: Prawa, Medycyny, Teologii, Nauki i sztuki! Na wniosek Stanisława Staszica i Stanisława Kostki Potockiego Kierownika Komisji Wyznań Religijnych I Oświecenia Publicznego Uniwersytet został rozwiązany w 1831 roku po upadku Powstania Listopadowego!

29/30.11.1830 – „noc listopadowa”

Początek Powstania Listopadowego. Przeciwko Imperium cara rosyjskiego jako wojna wyzwoleńcza polsko – rosyjska. Trwała z zaborcą do 21.10.1931 roku. Walki trwały w Królestwie Polskim i również na Litwie Żmudzi i Wołyniu. Dobrze że słowa Mikołaja IRomanowa cara poszły w nicość:

Nie wiem, czy będzie jeszcze

kiedy jaka Polska, ale tego jestem

pewien, że nie będzie już Polaków”

II RZECZPOSPOLITA – NIEPODLEGŁA

11.11.1918 – Niemcy i ententa podpisały zawieszenie broni/ Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną/ Polska odzyskała Niepodległość!

TWÓRCY PAŃSTWA NIEPODLEGŁEGO, od lewej: Wincenty WITOS, Józef PIŁSUDSKI, Roman Dmowski Ignacy DASZYŃSKI, Wojciech KORFANTY, i Ignacy Jan PADEREWSKI!

Patryk PALKA: Ojcowie Niepodległości. Autorytet wiecznie żywy
TWÓRCY!
Jaruzelski
Kard. Glembb
Wałęsa

4.11.1981 – w Warszawie odbyło się spotkanie Wojciecha JaruzelskiegoLecha Wałęsy i kard. Józefa Glemba w sprawie powołania ponad podziałamiRady Porozumienia Narodowego, a w grudniu już był stan wojenny!

13.11.2021 215 rocznica urodzin

Emilii Plater polskiej hrabianki, kapitana Wojska Polskiego w powstaniu listopadowym. Warto przeczytać wierszŚmierć Pułkownika”

Lecz ten wódz, choć w żołnierskiej odzieży, Jakie piękne dziewicze ma lica? Jaką pierś? – Ach, to była dziewica, To Litwinka, dziewica-bohater, Wódz Powstańców – Emilija Plater!

Adam Mickiewicz

JAK LISTOPAD CIEPŁY – MARZEC MROZEM PRZEWLEKŁY

Opracował:Uczestnik spotkań Antoni Tunkiewicz Koło Fabryczna Związku Sybiraków we Wrocławiu

Od red.np.pl: Dziękujemy! W liście do redakcji Pan Antoni wyraził nadzieję, że ta część tak pięknej i bogatej polskiej historii zainteresuje nauczycieli i młodzież na Antypodach. Redakcja też żywimy taką nadzieję.

################## np.pl #################

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *