Skarżyska wystawa polskich ubrań okresu zaborów
|Autor: Ewa Michałowska- Walkiewicz
Podkreślić polskość modą ojczyźnianą
W historii Polski często można zaobserwować manifestowanie polskości i patriotyzmu, w sposobie ubierania się. Gdy Polska po 123 latach zaborów odzyskała swoją niepodległość, panie ubierały się w biało-czerwone ubrania, a panowie do butonierki wpinali sobie biało-czerwone kwiaty lub wypustki. Wszyscy w ten bardzo prozaiczny sposób, cieszyli się ze swojej narodowej wolności.
Na przełomie wieków
Pod koniec XIX stulecia, Polacy a najbardziej patrioci bardzo sprzeciwiali się noszeniu ubrań w stylu francuskim. Szybko zatem wymyślono typowo polski strój, prosty i dość wygodny, który szyty był w kolorach szarości. Działo się to dlatego, ponieważ chciano podkreślić marazm dnia codziennego nawiązującego do szarości życia każdego Polaka w dobie zaborów.
Siła zawsze w narodzie
Polskie kobiety w czasie powstania styczniowego nosiły czarne suknie z niewielkimi elementami polskich akcentów, aby nie być zauważonymi przez na przykład kozaków lub konfidentów z nimi współpracującymi. Tymi elementami była dla przykładu malutka biało-czerwona kokarda na pasku, a nawet rogatywka również ozdobiona tym patriotycznym niedużym motywem. Na przełomie wieków XIX i XX, ubranie Polek i Polaków często nawiązywało do stroju ludowego, a szczególnie zakopiańskiego. Było to w pewnym sensie nawiązanie do siły w całym narodzie, a szczególnie w prostym wiejskim ludzie, który najmniej chciał się podporządkować zaborcy. Suknie w kratę symbolizowały wahanie się polskiego nastroju, zaś fiolety i kolor granatowy, nawiązywał do barw okresu powstania styczniowego. Moda w pasy symbolizowała ciągnący się marazm dnia codziennego.
Dwa oblicza polskiej mody
W czasach II RP patriotyzm w modzie, posiadał swoje dwa oblicza. Wtedy to ochoczo stosowano motywy ludowe pochodzące z różnych regionów Polski. A przede wszystkim, naciskano wówczas na Polaków, aby wybierali oni polskich producentów tkanin oraz polskich krawców. Zafascynowanie motywami ludowymi, to pewnego rodzaju droga Polaków w poszukiwaniem stylu narodowego. Z czasem styl takiej narodowej mody, nosił zwyczajową nazwę stylu „młodopolskiego”.
Gdy Polska odzyskała niepodległość
Styl narodowy w modzie, przede wszystkim stosowano gdy Polska odzyskała niepodległość, zatem radość z tego powodu przeniesiono także na modę. Wraz z falą patriotyzmu, zaistniała w państwie polskim sztuka tworzenia „mody ojczyźnianej”.
Motywy ludowe
Motywy ludowe znalazły swoje zastosowanie w bieliźnie damskiej. Podkreślający talię i biust gorset damski, szyty był koniecznie w barwach biało-czerwonych. Królowały też falbanki, kwiaty, wstążki, koronki, które również szyte były w barwach narodowych. Ubiór ludowy posiadający bufiaste rękawy z wzorami kwiatowymi, nie tylko noszony był na polskich wsiach. Kolor biały i czerwony, również był barwą dominującą w miastach.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
########################## np.pl ##########################
coś przepięknego….super cudo po prostu