Nowy Rok
|Autor: Ewa Michałowska Walkiewicz
Czekając na dobro
Nowy Rok, to święto przypadające na dzień 1 stycznia każdego roku. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Przyjście Nowego Roku rozpoczyna się życzeniami składanymi sobie przy kieliszku szampana.
…Gdy Nowy Rok nastanie
gdy przyjdzie chwila taka
życz wszystkim szczęścia zdrowia
i nie szczędź im buziaka…
Rzymskie zwyczaje
Zwyczaje dotyczące świętowania Nowego Roku, wywodzą się z czasów starożytnego Rzymu. Jego mieszkańcy czcili w ten dzień boga Janusa. Jemu to powierzono opiekę nad bramami otwierającymi wszystkie początki. Wiele krajów, tłumaczy imię boga Janusa, nazwą styczeń albo pierwszy. Bardzo często nazywany był on też bogiem chamstwa.
…Janus bóg przekory
zły to chochlik raczej
tamtego obdarzy
a tego naznaczy
trąd i czcze cierpienia w zasięgu Janusa
nie czcij zatem jego bo to zła pokusa…
A co w Chinach
Chiński Nowy Rok, wyznaczany jest zgodnie z procedurą kalendarza chińskiego. Pamiętać należy, iż wypada on zwykle w drugi nów księżyca. W buddyzmie natomiast, tradycyjnie Nowy Rok rozpoczyna się wraz z pierwszą kwietniową pełnią księżyca, jednak współcześnie ma najczęściej stałą datę przypadającą na dzień 13 kwietnia.
W Polsce
W Polsce natomiast, obchody noworoczne nie były nigdy tak huczne jak chociażby w Rzymie, ale zawsze były się one uroczyste i wesołe. W wieku siedemnastym, zwanym potocznie wiekiem wojen, Nowy Rok czczono seryjnymi wystrzałami z luf armatnich, rzadziej czyniono to z krótkich pistoletów typu austriackiego. Następnie wszyscy uczestnicy takiego świętowania, składali sobie życzenia wszystkiego co najlepsze, aby przyniósł ze sobą Nowy Rok. Wtedy zakładano sobie przy okazji Nowego Roku różne cele, o których marzono by były one osiągnięte. Rozsądzano też wtedy różne posunięcia militarne i polityczne, które miałyby na celu zażegnanie wszelkich konfliktów.
Czasy polskiego niebytu
lecą liście z drzewa, co wyrosło wolne
na mogile śpiewa jakieś ptaszę polne
nie było o Polsko mieć wolności tobie
wszystko się skończyło, a twe syny w grobie….
Gdy nastały czasy zaborów Drogiej Ojczyzny, zabronione były wszystkie zgromadzenia na ulicach miast z okazji nastania Nowego Roku. Od tego czasu, w osiemnastym wieku obchodzono Nowy Rok już jedynie w domach. Wszyscy Polacy weselili się mimo wszystko, upatrując w Nowym Roku wolności i niepodległości. Zarówno w pieleszach bogatych mieszkańców jak też i w ubogich wiejskich chatach, w tym czasie nie mogło zabraknąć słodkich strucli makowych, które były symbolem naszego utrudzonego narodu, czekającego z utęsknieniem na odzyskanie niepodległości. Był to okres wielkich nadziei, jakie przejmowały ludzkie serca, które dążyły za wszelką cenę do pokonania zaborczej tyrani. Był to także czas zadumy nad minionym czasem oraz ludzkich pragnień i oczekiwań na nastanie lepszego jutra.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
ILUSTRACJE DODAŁ ADMIN
##################### np.pl #####################