Nie można milczeć !!!
|DLA naszepismo.pl PRZEKAZAŁ PROFESOR WACŁAW LESZCZYŃSKI/ ILUSTRACJE DODAŁ ADMIN

Komunikat Zespołu Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu wyróżniony Złotą Odznaką Radia Maryja z Diamentem

Warszawa – Kraków, dnia 10 lutego 2025 r.
W niedawnym (z 23 stycznia 2025 r.) „Komunikacie” Zespołu Wspierania Radia Maryja uzasadnialiśmy potrzebę naszej mobilizacji w przeciwstawieniu się postępującej dyskryminacji katolików w Polsce. Ewidentnym tego przykładem jest niszczenie przez obecnie rządzących unikalnej inicjatywy, jaką jest Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Z informacji docierających do naszego Zespołu wynika, że wiele osób chce aktywnie przeciwstawić się dyskryminowaniu katolików w Polsce przez włączenie się w obronę Muzeum, któremu patronuje św. Jan Paweł II. Docierają też do nas pytania i prośby o wskazanie sposobu włączenia się do obrony tej instytucji kultury przed zniszczeniem.
Niniejsze wystąpienie jest naszą odpowiedzią na te oczekiwania. Modlitwa naszym pierwszym narzędziem obrony Na pierwszym miejscu w tych wspólnotowych działaniach stawiamy modlitwę za wstawiennictwem Patronki Radia Maryja o uwolnienie naszej Ojczyzny od kłamstwa, od mowy nienawiści, od dyskryminowania katolików. Wyraźnie zauważa się, iż ogłaszane w Radiu Maryja informacje o spotkaniach modlitewnych oraz publikowana w „Naszym Dzienniku” lista kościołów w Polsce, w których sprawowane są Msze św. w podanych wyżej intencjach, obejmuje już wiele parafii i stale powiększa się. W tym modlitewnym „szturmie do nieba” był dzień skupienia ojców redemptorystów i sióstr posługujących w Radiu Maryja przed Panią Jasnogórską w dniu 4 lutego br. Była też nowenna prowadzona w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. W intencjach modlitewnych podkreśla się tę, która dotyczy zachowania Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II od wszelkich wrogich ataków. Tę aktywność powinniśmy kontynuować! Włączenie tematu obrony Muzeum w działania Sejmu Naszą modlitwę wspierajmy wspólnymi działaniami.
Propozycje przedstawiliśmy we wspomnianym „Komunikacie”. Dziś jako rezultat zamieszczonego tam apelu odczytujemy deklaracje posłów podane podczas niedawnej (7 lutego br.) konferencji prasowej odnośnie do zgłaszania interpelacji i wypowiedzi poselskich z żądaniem do rządzących zaprzestania niszczenia Muzeum im. św. Jana Pawła II. Nadal powinniśmy informować parlamentarzystów wszystkich opcji o naszym obywatelskim sprzeciwie wobec zamiarów niszczenia Muzeum i mobilizować ich do korzystania z różnych sposobów wnoszenia tego tematu pod obrady parlamentu. Niech temat obrony Muzeum „Pamięć i Tożsamość” przed zamachem rządzących na jego istnienie stanie również na posiedzeniach odpowiednich komisji w Sejmie i w Senacie.

Działania niszczycielskie wobec Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II są teraz ewidentnym przykładem dyskryminowania katolików w Polsce. Z informacją o niezbędności wspólnego sprzeciwu wobec tego rodzaju działań władz i zachętą do udziału we wspólnych wystąpieniach powinniśmy dotrzeć do wszystkich katolików w Polsce i wśród Polonii.

Nasze wspólne wystąpienia w obronie Muzeum z protestem, z żądaniem, z wezwaniem i z wyrażeniem naszych oczekiwań będziemy kierować do bezpośredniego realizatora zamysłu niszczenia tego Muzeum, czyli do osoby kierującej Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Muzeum jest instytucją kultury unikalną w skali kraju Występując w obronie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, zdajemy sobie sprawę z jego wyjątkowego charakteru.
Wyjątkowość tego Muzeum polega na tym, iż: · będzie ono upamiętniało dziedzictwo kulturowe i duchowe św. Jana Pawła II, odnosząc je do historii Polski; · przez ważne zdarzenia z przeszłości Polski będzie przeprowadzał zwiedzających wybitny Polak i wielki święty, patron tej instytucji kultury; · prezentacje zawarte w tym Muzeum uwzględniają system wartości (aksjologię) św. Jana Pawła II, który przeważnie w innych instytucjach kultury jest pomijany; · w prezentacji Muzeum znajdują się unikalne zasoby dokumentujące w bardzo obszernym zbiorze relacje polsko-żydowskie z okresu II wojny światowej, przekazane przez osoby, do których nikt inny nie dotarł. Trzeba też wiedzieć, że Muzeum jest instytucją kultury powstałą jako rezultat inicjatywy publiczno-prywatnej. Na prawie identycznej zasadzie powstały takie muzea, jak: Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i inne.
Korzystając z informacji zawartych w internecie, można łatwo porównać, że takie muzea powstają na podstawie umów instytucji je tworzących, wśród których MKiDN zawsze reprezentuje stronę publiczną. Realizując te umowy, wspomniane muzea były i są znacząco wspierane z publicznych pieniędzy i działają według podobnych statutów. Jednak JEDYNIE w odniesieniu do Muzeum im. św. Jana Pawła II obecne władze podejmują działania niszczycielskie. Inicjatywy obecnie rządzących w celu zniszczenia Muzeum Bezpośrednio po przejęciu władzy w Polsce, w grudniu 2023 r., kiedy wystawa stała była w końcowej fazie realizacji, minister kultury zablokował fundusze na to przewidziane, co znacząco utrudniło dalsze prace nad tą wystawą i doprowadzenie do normalnego funkcjonowania Muzeum.

Kolejnym działaniem ministra było wystąpienie do sądu z pozwem przeciwko Fundacji Lux Veritatis oraz Muzeum o anulowanie umowy między partnerami współtworzącymi tę instytucję kultury. Sąd po wstępnym przeglądzie pozwu stwierdził istotne braki tego dokumentu i zwrócił go do ministerstwa w celu ich usunięcia. Fundacja Lux Veritatis dodatkowo zauważyła, iż pozew ten oparty był na kłamstwie i zawierał liczne błędy. Opisane one zostały w Oświadczeniu Zarządu Fundacji z 23 stycznia br. Pozew nie wrócił już do sądu w ustawowym terminie.
Nie oznacza to jednak, iż MKiDN zrezygnowało z podejmowania kolejnych działań przeciwko Muzeum. Nie odblokowuje też zatrzymanych funduszy przewidzianych umową na dokończenie wystawy stałej. Warto też zauważyć występowanie innych, zapewne skoordynowanych z władzą, akcji szkalujących inicjatywę utworzenia Muzeum. Jeszcze w czasie składania pozwu przygotowana została audycja w TVP1 pt. „Arcydzieło Rydzyka”, która w sposób oszczerczy i kłamliwy prezentowała Muzeum, próbując stworzyć i upowszechnić wśród jej odbiorców wypaczony obraz tej społecznej inicjatywy. Nasz Zespół skierował do KRRiT skargę na tę audycję, wykazując w niej naruszenie przez nadawcę (TVP SA w likwidacji) wymagań ustawowych i wnioskując o stosowne ukaranie nadawcy. Skarga ta, po jej opublikowaniu w „Naszym Dzienniku”, zyskała poparcie wielu osób, które informację o tym wysyłały do KRRiT. Próby zniszczenia Muzeum przez obecną władzę wpisują się w ciąg wielu innych działań skierowanych przeciwko kształtowaniu pamięci historycznej przyszłych pokoleń na prawdzie o chrześcijańskich fundamentach naszej tożsamości narodowej.

Aby kształtować przyszłe pokolenia pozbawione tej wiedzy, czyni się wszystko, odcinając korzenie, z których wyrasta nasz Naród, walczy się z wszystkim, co katolickie i narodowe. Wystarczy tylko przypomnieć pomysły wprowadzane przez obecne kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej przy tworzeniu nowych podstaw programowych takich przedmiotów, jak historia, język polski, redukowanie programu kształcenia o takie przedmioty, jak: historia i teraźniejszość, religia, etyka, przygotowanie do życia w rodzinie, wprowadzając „w zamian” do tego programu seksualizację dzieci, propagandę ideologii gender. Jeśli jeszcze uwzględni się próby wyeliminowania wątków związanych z heroiczną postawą polskich katolików i patriotów w prezentacji umieszczonej w Muzeum II Wojny Światowej oraz tworzenie bardzo kosztownych nowych inicjatyw muzealnych (np. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), w których upowszechnia się wydawnictwa wspomagające deprawację seksualną dzieci, to widać wyraźnie wzorce wychowawcze preferowane przez obecnie rządzących.
Takie działania mają wobec Narodu charakter barbarzyński.
Jak przed laty podczas wypełniania nowej przestrzeni medialnej w Polsce chciano wyeliminować takie katolickie media, jak Radio Maryja, Telewizja Trwam, tak teraz w przestrzeni kształtowania „Polaka przeszłości” obecnie rządzący chcą wyeliminować rolę wielkiego Polaka, patrioty i świętego Jana Pawła II jako przewodnika po przeszłości Polski, który pomoże w rozpoznaniu prawdy w niej zawartej i w budowaniu na tym przyszłości. Jakie podjąć nowe działania? Drogę wskazuje nam św. Jan Paweł II Święty Jan Paweł II, Patron Muzeum, podczas wielu pielgrzymek do Polski wskazywał swym nauczaniem drogowskazy na czas pokonywania „wirażu dziejów”, kiedy to „decydują się losy narodu, ich przyszły kształt, ich ciągłość”. Trzeba nam z tych drogowskazów korzystać. Skorzystajmy z nich również teraz, stając w obronie niszczonego przez władzę Muzeum. Na Westerplatte 12 czerwca 1987 r. św. Jan Paweł II pokazał drogowskaz, przywołując ten wymowny symbol, jakim jest Westerplatte. Wtedy usłyszeliśmy opis, że ów symbol powinien stanowić wyzwanie „dla coraz nowych ludzi i pokoleń Polaków”. Pouczał nas ten wielki rodak, że każdy z nas współcześnie żyjących znajduje w swoim życiu „Jakiś wymiar zadań, które należy podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić.

Nie można »zdezerterować«. Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba »utrzymać« i »obronić«, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak – obronić – dla siebie i dla innych”. Dziś, występując w obronie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, bronimy tej unikalnej instytucji kultury dla nas i dla przyszłych pokoleń.
Tak odczytujemy ów drogowskaz postawiony na naszej drodze przed laty przez św. Jana Pawła II. Pilne zadanie w walce o Muzeum Wsłuchując się w już docierające do naszego Zespołu głosy osób i organizacji oburzonych postępowaniem władz oraz uwzględniając wzrost intensywności niszczycielskich działań rządowych w odniesieniu do Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, uważamy, iż obecnie konieczne jest występowanie do kierującej MKiDN z protestami przeciwko niszczycielskim zapędom obecnych władz wobec tego Muzeum. Uwzględniając prośby wielu osób, przygotowaliśmy wzór takiego wystąpienia do minister kultury i dziedzictwa narodowego. Można z tego wzoru korzystać, zbierając podpisy osób wspierających obronę Muzeum.
W rozmowach prowadzonych przy tej okazji warto uwzględniać informacje, jakie zamieściliśmy w niniejszym „Komunikacie”. Zapraszajmy do złożenia podpisu każdego Polaka i każdą Polkę. To nie jest tylko sprawa dyskryminowanych katolików!
To jest walka o pamięć i tożsamość naszego Narodu! Po zebraniu podpisów z poparciem tego obywatelskiego protestu (może okazać się, że takich kart z podpisami będziemy mieli więcej niż jedną) przygotujemy oryginały kart do wysyłki. Wcześniej jednak powinniśmy utworzyć jedną z możliwych form udokumentowania zebranego zbioru podpisów, wybierając zrobienie kserokopii albo skanu, albo zdjęcia każdej z kart, i tak udokumentowane przesłać do dyrektora Muzeum. Sposób tej przesyłki jest opisany na dole karty. Dopiero po takim udokumentowaniu możemy oryginały wysłać do ministerstwa pod adres podany na karcie. W ten sposób zapewnimy posiadanie wiarygodnych informacji o liczbie osób popierających protest. Czas jest ku temu najwyższy. Obrona Muzeum przed zniszczeniem przez obecnie rządzących to walka o polską tożsamość, o polską historię, o dumę z przeszłości. To walka o prawdę.
Poparcie „Protestu obywatelskiego Polaków” to także nasz udział w tej walce. Nie możemy w tej sprawie zdezerterować!
W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja Przewodniczący Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja: Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz/ Prof. dr hab. Krystyna Czuba/ Prof. dr hab. inż. Joanna Dulińska/ Prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz h.c./ Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński/ Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki/ Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk/ Prof. dr hab. Wacław Leszczyński h.c. / Prof. dr hab. Wojciech Polak/ Prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz.
Wzór karty dotyczącej protestu obywatelskiego Polaków do pobrania TUTAJ. Znajduje się na stronie: https://naszdziennik.pl/index.php/polska-kraj/314335,nie-mozna-milczec.html.
CO NALEŻY WYPEŁNIĆ-PROTEST Obywatelski Polaków w obronie Muzeum im. św. Jana Pawła II w Toruniu Lp. Imię i nazwisko Kod pocztowy, miejscowość Ulica, nr domu / mieszkania Podpis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Uwaga: O wysłaniu wypełnionej karty proszę powiadomić Dyrektora Muzeum, wybierając jeden z podanych niżej trzech sposobów: a) kopię karty przesłać pod adres: Dyrektor Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II; 87-100 Toruń, ul. Droga Starotoruńska 3. b) skan karty przesłać pocztą e-mail na adres: Protestobywatelskipolakow@luxveritatis.pl c) zdjęcie karty przesłać SMS-em na numer telefonu: +48 536 608 698
Opracował i ilustracje dodał Admin
####################### np.pl #######################
SDP przyznał tytuł „Hieny Roku” Dorocie Wysockiej-Schnepf i Grzegorzowi Nawrockiemu dziennikarzom, którzy wyróżnili się szczególnie rażącą nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej. W tym roku niechlubny tytuł przyznano autorom reportażu „Czy PiS odpowie za finansowanie Rydzyka” zrealizowanego w ramach cyklu „Niebezpieczne związki”. Naruszyli „prawie wszystkie zasady, jakich w cywilizowanym świecie WINNI przestrzegać dziennikarze”. Na YouTubie program jest zatytułowany: „Czy PiS odpowie za finansowanie Rydzyka publicznymi pieniędzmi?”.
„Hiena Roku” Dorota jest drugą żoną dyplomaty Ryszarda Schnepfa.
A. Jarząb