Noam Chomsky – milknie wielki myśliciel, ale jego słowa pozostają…

Autor opracowania Filip Stawarz/ Źródła m.in mp/media, fronda.pl

TYTUŁ KSIĄŻKI/ KTO RZĄDZI ŚWIATEM?

Noam Chomsky, jeden z najwybitniejszych intelektualistów XX i XXI wieku, stracił zdolność mówienia i pisania w wieku 95 lat. Jego nieustraszona walka z globalnymi systemami kontroli, manipulacją polityczną i ekonomiczną oraz elitami finansowymi uczyniła go jednym z najważniejszych głosów współczesnej myśli krytycznej.

Chociaż Chomsky nie może już mówić, jego idee pozostają żywe i aktualne – być może bardziej niż kiedykolwiek. Chomsky przez dekady obnażał mechanizmy kontroli społeczeństw przez elity polityczne i gospodarcze. Wskazywał na to, że to nie bieda determinuje sytuację państw, ale nieudolne zarządzanie zasobami:

„Nie ma czegoś takiego jak biedny kraj. Jest tylko nieudany system w zarządzaniu zasobami”.

Podkreślał również, że elity obawiają się nadmiernie niezależnych i myślących młodych ludzi, dlatego system edukacji został podporządkowany mechanizmom kontroli:

„Elity ekonomiczne nie przepadają za przesadnie niezależnymi młodymi ludźmi. Lepiej jest mieć ich pod kontrolą. A czy może być lepszy sposób kontroli niż kredyt, który trzeba spłacać?”

W swoich licznych publikacjach i wystąpieniach pokazywał, jak władza kreuje fikcyjnych wrogów, by utrzymać społeczeństwo w strachu i podporządkowaniu:

„Jeśli chcesz podbić ludzi, stwórz wymyślonego wroga, który wydaje się bardziej niebezpieczny niż ty, a potem bądź ich zbawcą.”

Chomsky szczególnie dużo uwagi poświęcał manipulacji mediami i kontrolowaniu debaty publicznej. Wskazywał, że nawet w krajach demokratycznych politycy i elity dokładają wszelkich starań, by kluczowe tematy nigdy nie dotarły do opinii publicznej. Podkreślał również, że prawa nie są „przyznawane” przez władzę, ale są wynikiem walki społeczeństw:

„Prawa nie są przyznawane. Zostały nadane siłą.”

Jego ostrzeżenia przed przyszłością Zachodu wydają się dziś szczególnie aktualne:

„Świat lub Zachód pożałują błahych idei, które odwracają ludzi od prawdziwego człowieczeństwa i natury.”

Chomsky od zawsze apelował, by nie czekać na zbawcę, ale działać:

„Istnieje cel w przekręcaniu historii i sprawieniu, żeby wydawało się, że to wszystko zrobili wielcy. W ten sposób uczysz bezsilnych ludzi, że powinni czekać, aż wspaniały człowiek ich uratuje.”

Noam Chomsky już nie może mówić, ale jego słowa wciąż rezonują wśród tych, którzy chcą słuchać. Przestrzegał, byśmy nie dawali sobą manipulować i nie czekali, aż ktoś za nas zmieni świat. Dziś, gdy społeczeństwa coraz częściej stają się ofiarami politycznych i ekonomicznych gier elit, jego idee powinny stać się ostrzeżeniem i wezwaniem do działania.

Chomsky milknie, ale jego myśli wciąż przemawiaja do tych, którzy nie boją się odkrywać prawdy.

Chomsky przy tablicy
FOTO: Źródło/ PIĘKNO UMYSŁU

„Noam Chomsky urodził się 7 grudnia w Filadelfii amerykański językoznawca, filozof, działacz polityczny. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. . Język jest według Chomskiego nieskończonym zbiorem zdań z generowanych za pomocą skończonej liczby reguł i słów, cechą szczególną rodzaju ludzkiego.

Noam Chomski w 1977 roku/ Wikipedia

Ojcem Noama był William Chomsky (właśc. Zeew Chomski, 1896–1977), długoletni wykładowca gramatyki hebrajskiej w Pensylwanii urodzony w Kupieli na Wołyniu  i osiadły w Baltimore w 1913 a matką Elsie Chomsky (nazwisko panieńskie Simonofsky, 1903–1972), nauczycielka w Gratz College, urodzona w Bobrujsku na Bialorusi . Ich pierwszym językiem był jidisz  ale Noam później wspominał, że używanie jidysz było tabu w ich domu rodzinnym. Opisywał życie swojej rodziny, jako rodzaj „żydowskiego getta, podzielonego na „stronników jidysz” i „stronników hebrajskiego”. (za Wiki)

Media i manipulacja opinią publiczną

Noam Chomsky twierdzi także, że każdy z nas powinien brać czynny udział w polityce. Nie jest to dziedzina wyłącznie dla profesjonalistów, tacy jak dziennikarze, intelektualiści czy politycy. Jednym z jego najważniejszych wkładów w ludzkość była jego analiza mediów. Oto niektóre z wniosków, jakie wysnuł na podstawie swoich badań:

Marionetka w głowie
FOTO: Źródło / PIĘKNO UMYSŁU

Manipulacja to zestaw praktyk, dzięki którym ofiary porzucają swoje przekonania i wątpią w swą pamięć, a zamiast tego przyjmują idee manipulatora.

Powtarzającą się manipulacją jest odwrócenie uwagi. Zasadniczo polega na kierowaniu uwagi społeczeństwa na tematy nieistotne lub banalne. W ten sposób umysły ludzi są ciągle zajęte.

Czasami władza celowo przestaje zajmować się pewnymi problemami lub robi to w niedostateczny sposób. Dają do zrozumienia obywatelom, że problem wymaga zewnętrznego rozwiązania. I władza sama proponuje rozwiązanie.

Stopniowanie zmian – polega na ich stopniowym stosowaniu, w taki sposób, aby były praktycznie niedostrzegalne.

Odwlekanie zmian – polega na tym, by obywatele byli przekonani, że wprowadzono środki, które na dzień dzisiejszy mogą być szkodliwe, ale w przyszłości mogą przynieść wielkie korzyści całemu społeczeństwu i jednostkom.

Wiele przekazów telewizyjnych skierowanych do opinii publicznej, zwłaszcza reklam, zwraca się do widzów, jakby byli dziećmi. Używają gestów i słów protekcjonalnych i nasyconych naiwnością.

Wiadomości, które zostały zaprojektowane przez obóz władzy, nie mają celu refleksji ludzi. Ich głównym celem jest generowanie emocji  i docieranie do nieświadomości jednostek. 

Utrzymywanie ludzi w ignorancji jest jednym z celów władzy. Ignorancja oznacza nie dawanie ludziom narzędzi, aby mogli samodzielnie analizować rzeczywistość.

Większość mód i trendów nie powstaje spontanicznie. Prawie zawsze są promowane przez władzę, która tworzy gusta, zainteresowania i opinie.

Inną strategią masowej manipulacji jest przekonanie ludzi, że oni i tylko oni są sprawcami swoich problemów. 

W ciągu ostatnich dziesięcioleci naukowcom udało się zgromadzić imponującą ilość wiedzy na temat biologii i psychologii. Jednak ta wiedza nie jest dostępna dla większości ludzi.

“Jak to możliwe, że mając tak wiele informacji wiemy tak mało?”

osoby ze znakami zapytania
Ilustr. PIĘKNO UMYSŁU

Opr. (2-ga wersja) Filip Stawarz. Od red. np.pl Dziękujemy! Ilustracje dodał ADMIN

################# np.pl ###############

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *