„Nasze Pismo” na marcowym wyjeździe

Motto: „Historia jest nauczycielką życia

AUTOR: EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ

Twierdza Kamieniecka w południowej Polsce

Pierwotna wzmianka o twierdzy kamienieckiej, pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. W 1352 roku miasto to zostało własnością Kazimierza Wielkiego, a następnie znajdowało się ono pod rządami kniaziów Koriatowiczów, którzy byli lennikami ostatniego z rodu Piastów.

Ilustracja
TWIERDZA KAMIENIECKA

Własnosć Spytka

Po usunięciu Koriatowiczów przez księcia litewskiego Witolda, działającego z rozkazu Władysława Jagiełły, Kamieniec Podolski przechodził z rąk do rąk. Był on nawet własnością Spytka z Melsztyna, Wielkiego Księstwa Litewskiego pod rządem Świdrigiełły, a w latach 1402-1411 znowu był on w rękach polskich. Rządy polskie ustabilizowały się w Kamieńcu dopiero w 1430 roku. W roku 1434 miasto to zostało stolicą nowo utworzonego województwa podolskiego. Z uwagi na obronne położenie miasta, ponieważ znajdowało się ono w zakolu rzeki Smotrycz i rozbudowaną sieć fortyfikacji, zostało ono uważane za najpotężniejszą warownię Rzeczypospolitej, a przy okazji było ono miejscem wielu bitew.

Wojny polsko- tureckie

W czasie wojen polsko-tureckich majacych miejsce w 1672 roku, sułtan Mehmed IV obległ miasto Kamieniec swoją 100-tysięczną armią. Była ona wyposażona w nowoczesną, obsługiwaną przez Francuzów, artylerię „dalekozasieżną”. Po krótkim oblężeniu, słabo uzbrojona załoga poddała Kamieniec oblegającym go Turkom. Podczas ewakuacji zamku nastąpił wybuch w prochowni, podobno to zrozpaczony major artylerii kamienieckiej Szkot Hejking zapalił lont. W wybuchu zginął m.in. komendant obrony zamku, pułkownik Jerzy Wołodyjowski, wielki polski żołnierz i oddany patriota. Wątek tych tragedii posłużył Sienkiewiczowi, podczas pisania „Trylogii”.

LEGENDARNA TWIERDZA, foto: WARSZTATY/ Paweł Brzozowski

Traktat buczacki

Na mocy zawartego przez króla Michała Korybuta Wiśniowickego traktatu w Buczaczu, miasto Kamieniec wraz z Podolem i całym województwem Bracławskim należał do Imperium Osmańskiego, jako czternasta w Europie prowincja „Ejalet Kamieniecki”. W Kamieńcu ulokowano zatem ogromny, jeden z pięciu największych garnizonów wspomnianego Imperium. Ziemie te wróciły do Rzeczypospolitej na mocy pokoju zawartego w Karłowicach. Pozostałością z czasów tureckich w Kamieńcu, jest minaret świętych Piotra i Pawła.

Ilustracja
Katedra w Kamieńcu Podolskim widok od zachodu Foto WIKIPEDIA

Odzyskanie miasta

Po odzyskaniu miasta, co nastąpiło w 1699 roku, zgodnie z traktatem pokojowym, minaret z półksiężycem pozostawiono. Ustawiono na nim jedynie na modłę katolicką drewnianą figurę Matki Boskiej. W 1756 roku, zastąpiono ją sprowadzoną z Gdańska, wykonaną ze stopu miedzi i srebra, mającą około 4.5 metra pozłacaną rzeźbą. Katedra kamieniecka jest jedynym na świecie kościołem katolickim, przed którym stoi turecki minaret.

Okopy Świętej Trójcy

Brama Lwowska - Okopy Świętej Trójcy na Ukrainie
Brama Lwowska – Okopy Świętej Trójcy

Po opuszczeniu przez Polaków Kamieńca, rolę punktu obronnego tego regionu Rzeczypospolitej sprawowały pobudowane niedaleko na rozkaz Jana Sobieskiego, „okopy Świętej Trójcy”. Od 1793 roku, Kamieniec był siedzibą guberni podolskiej, a później kamienieckiego powiatu. W 1920 roku, Kamieniec znalazł się na terenie radzieckiej Ukrainy.

Po opuszczeniu przez Polaków Kamieńca, rolę punktu obronnego tego regionu Rzeczypospolitej sprawowały pobudowane niedaleko na rozkaz Jana Sobieskiego, „okopy Świętej Trójcy”. Od 1793 roku, Kamieniec był siedzibą guberni podolskiej, a później kamienieckiego powiatu. W 1920 roku, Kamieniec znalazł się na terenie radzieckiej Ukrainy.

EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ

Od red. np.pl: Dziękujemy Pani Ewo! Motto; Historia jest nauczycielką życia.

Słowa słynnego rzymskiego mówcy Cycerona dowodzą, że historia powinna stanowić naukę na przyszłość, gdyż ci, którzy nie pamiętają o przeszłości, są skazani na jej powtarzanie. Doświadczenia historii i jej edukacja pozwalają człowiekowi lepiej zrozumieć, jak działają pewne mechanizmy w społeczeństwach i w polityce, jakie występują tu zależności i procesy, które nieraz trwają i kilkaset lat.

Ilustracje dodał ADMIN

################## np.pl ###################




Śledź i polub nas:
4 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *