Królestwo Polskie…

I jego Tysiąc Lat

Autor: Ewa Michałowska-Walkiewicz

Taka rocznica zdarza się raz na tysiąc lat - 2025 rok to milenium koronacji  dwóch pierwszych królów Polski❗🫅 Dowiedz się więcej:  https://polonia.tvp.pl/84429209/tysieczna-rocznica-koronacji-pierwszych-krolow- polski
Taka rocznica zdarza się raz na tysiąc lat – 2025 rok to milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski / Foto TVP Polonia

Nasz wielki panujący król Bolesław Chrobry urodził się w roku 967. Zmarl on zaś w dniu 17 czerwca 1025 roku. Był to pierwszy koronowany władca Polski, wywodzacy się z dynastii Piastów. W latach 992–1025, był to prawowity książę Polski, natomiast od roku 1025, stał się on królem Polski. W latach 1003–1004, Bolesław Chrobry był też księciem Czech. Wówczas to posługiwał się imieniem Bolesław IV.

Był synem Mieszka

Ilustracja
Obraz Jana Matejki: Mieszko I/ Poczet Królów Polskich

Bolesław był synem pierwszego niekoronowanego władcy Polski, Mieszka I. Jego matką była Dobrawa, czeska księżniczka. Objął on rządy w 992 roku, tuż po wypędzeniu po śmierci Mieszka drugiej jego żony a swojej macochy Ody oraz swoich przyrodnich braci.

Ważana była dla niego Polska

Był on wielkim królem Polski, który bardzo chętnie wspierał potrzebę chrystianizacji całego naszego kraju, co zapoczatkował już jego ojciec Mieszko. Przy okazji jak nie trudno się domyśleć, wspierał on wyprawy misyjno-ewangelizacyjne Wojciecha Sławnikowica, biskupa praskiego. Męczeńska śmierć Wojciecha, mająca miejsce w roku 997, stała się powodem do zwołania przez Bolesława w roku 1000 Zjazdu Gnieźnieńskiego. Podczas tego zjazdu, utworzono polskie arcybiskupstwo w Gnieźnie i Krakowie, a była to niezwykła jak na tamte czasy uroczystość.

Śmierć Ottona III

Otton III, Encyklopedia PWN: źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy
OTTON III /Fot. Encyklopedia PWN

Po śmierci Ottona III władcy państwa niemieckiego wywodzącego się z dynastii Ludolfingów, która nastąpiła w roku 1002, Bolesław Piastowic znalazł się w konflikcie z jego następcą Henrykiem II. Wówczas to prowadzili wspomniani władcy ze sobą długie wojny o panowanie na Połabiu oraz w Czechach. Kiedy to Chrobry zaanektował Morawy i wywalczył dostęp do Dunaju, zwaśnione strony w końcu podpisały pokój w Budziszynie.

Ważny rok 1025

Wiosną 1025 roku miało miejsce wielkie wydarzenie w naszym kraju, ale też i na całym Starym Kontynencie. Książę Bolesław z Piastowiców, z czasem zwany przez Polaków Wielkim lub Chrobrym, dopełnił aktu swojej koronacji na króla Polski. W ten sposób stał się Bolesław pierwszym namaszczonym polskim królem.

A było to…

Znaczenie królewskiej korony i chwały, zistniał po raz pierwszy w życiu Bolesława już w roku 1000, kiedy to Otton III symbolicznie nałożył mu na głowę swój własny królewski diadem.

Szereg dogmatów

Akt królewskiej koronacji Bolesława na polskiego króla, a tym samym zaistnienia na terenach naszego kraju rodzimego Królestwa Polskiego, miał miejsce w dniu 18 kwietnia 1025 roku. Co ciekawe wówczas to na ten dzień przypadała Wielkanoc. Akt ten miał miejsce w Gnieźnie w tamtejszej archikatedrze, jak pamiętamy powołanej do istnienia w 1000 roku.

Akt polityczny

Był to ważny akt polityczny, czyniący zgodnie z wolą wszystkich Polaków pewnego rodzaju wolę niepodległości i suwerenności niedawno narodzonego Państwa Polskiego. Polskę zaczęto też odtąd określać mianem „Królestwa”, co ostatecznie utrwaliła koronacja kolejnego króla Polski Władysława Łokietka, co miało miejsce w 1320 roku. Scalił on wówczas rozbite na dzielnice Państwo Polskie, co mialo miejsce prawie po 200 latach od takiego stanu rzeczy czyli od roku 1138.

Szkoda, że nasz „nie-rząd” nie pamięta, aby uświęcić ten ważny fakt, ustanowienia Królestwa Polskiego.

Ewa Michałowska-Walkiewicz

Od red. np.pl SERDECZNE DZIĘKUJEMY PANI EWIE / Ilustracje i video dodał ADMIN

TYSIĄC LAT!!!

##################### np.pl #####################

Śledź i polub nas:
5 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *