WIADOMOŚCI Z UROCZYSTOŚCI
DLA NASZEGO PISMA PRZEKAZAŁ DR RYSZARD ADAMS- DZIERZBA
Rocznica Monte Cassino w Ashfield/ Sydney Maj 2026

Wielce Szanowny Panie Redaktorze Naszego Pisma, Czytelnicy Drodzy, Pragnę poinformować Was że w Ashfield/ Sydney w niedzielę 24 Maja AD 2026 miała miejsce Msza Św. w intencji Żołnierzy Generała Andersa walczących pod Monte Cassino i Polskę. Żołnierzy wyrwanych z piekła syberyjskiej tajgi i obozów zdążających do Polski przez Iran, Bliski Wschód oraz półwysep Apeniński. Wielu poległo pod Monte Cassino których pamięć w walce o naszą i waszą wolność trwa do dzisiaj.

Większość Żołnierzy nie wróciła do Polski której zmiana granic oraz kolejna okupacja nie pozwoliła na powroty. Oddaliśmy Im Cześć podczas Mszy Św. ze Sztandarami SPK Kola w Sydney, AK oraz KGP Sydney im. Żołnierzy Niezłomnych. Poza nami stałymi członkami w/w organizacji warte przy Sztandarach pełnili uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej w Ashfield Jakub Grus, Filip Głogowski i Miłosz Winiewski. Uczennice Polskiej Szkoły Zuzia Romanowska oraz Gabriela Adams-Dzierzba również uczestniczyły w tejże Uroczystości.

Dziękujemy. Cześć i Chwała Bohaterom. Do zobaczenia za rok. Ryszard, KGP Sydney


OD RED. NP.PL: DZIĘKUJEMY PANU DOKTOROWI RYSZARDOWI I CIESZYMY SIĘ Z UDZIAŁU W TEJ UROCZYSTOŚCI UCZNIÓW SZKOŁY SOBOTNIEJ. TO TA I TAKA MŁODZIEŻ BĘDZIE Z DUMĄ TRZYMAŁA WARTĘ PRZY POLSKICH SZTANDARACH !
####################### np.pl #########################

Bardzo trafny jest ten komentarz redaktorski bo „Takie będą Rzeczypospolite, [i Polonie] jakie ich młodzieży chowanie”.
Kasia Skoczowska, Tas.
Tak, to cieszy, że biorą udział w takich uroczystościach także i młodziez. Znak, że nie wszystko się już zapomina z tej naszej historii polskiej. Gratuluję organizatorom! Bo jak powyżej „Takie będą Rzeczupospolite”.
Justyna Janicka
Udział młodzieży w takich uroczystościach cieszy, bo to jest to najważniejsze, dzisiejsze pytanie: ‚Be or not to be’ – być albo nie być – Australijskiej Polonii
Z podziękowaniem!
Jarek Micewski/ NZ
Coraz mniej takich widoków, że młodzież na Emigracji staje ze starszymi razem pod polskim sztandarem. I to jest nadzieja, ze tak jeszcze długo będzie – i polskość nie zginie!
AS