ODŚWIEŻANIE PAMIĘCI – POJEDNANIA…- Mistrz odszedł na wieczny odpoczynek 18 września 2020 roku!

ROK 2019.

Weteran Armii Czerwonej, kapitan piechoty morskiej Iwan Załużnyj (10 maja 2019 ukończył 101 lat) oraz Paraskewa Zelenczuk-Potjak, która jako 13-latka była łączniczką Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). W środku nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (Fot.Facebook)

ROK 2016

Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
Posiedzenie nr 22 w dniu 06.07.2016
. /16. punkt porządku dziennego: Sejm Rzeczyposolitej Polskiej / VIII kadencja – Archiwum. / Informacja bieżąca.

Poseł Elżbieta Borowska

Pani Marszałek! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo!

Wysłuchaliśmy tu rzeczywiście bardzo istotnej i ważnej dyskusji. Chciałabym przytoczyć jeden cytat, on jest warty zapamiętania i warto go wykorzystać właśnie w polsko-ukraińskich stosunkach: „Nie ukrywamy i nie przemilczamy. W czasie II wojny światowej ukraińscy szowiniści zabili ok. 0,5 mln Polaków na Kresach Wschodnich przedwojennej Polski. Również przez kilka lat po wojnie płonęły polskie wsie i ginęli ludzie.

„Szowinizm ukraiński to wrzód na zdrowym ciele ukraińskiego narodu, to wyrzut naszego sumienia ^^^, prezydenta Ukrainy, Leonida Krawczuka i naprawdę od tego cytatu moglibyśmy wyjść, moglibyśmy rozpocząć zmianę w naszej wspólnej historii, patrzenia na nią, upamiętnienia ofiar.

   Padają stwierdzenia, że Ukraina potrzebuje więcej czasu. Ona dostała całkiem sporo czasu po 1989 r., także dzięki temu, że polski Sejm nie potrafił upamiętnić ofiar, natomiast Ukraina nie potrzebuje tego czasu, żeby po prostu przejść, zrozumieć, jak bolesne są te nasze wydarzenia, upamiętnić i Polaków, i Uk- raińców. Ona tego czasu potrzebuje, żeby wyedukować nowe młode pokolenie banderowców, co czyni teraz cały czas.

  Odnosząc się już do wystąpienia pana ministra Sellina: są zarzuty, minister Sellin powiedział, że zarzuty wobec Prawa i Sprawiedliwości są niesprawiedliwe, ponieważ 3 lata temu odbyła się debata. Przepraszam, ale my zadaliśmy pytania o stan obecny, a nie o to, co się działo 3 lata temu. Nasi przyjaciele ukraińscy muszą do tego dojrzeć. Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że to jest proces. No nie, nie wszyscy rozumieją. Ukraińcy właśnie nie rozumieją tego, że muszą dojrzeć, żeby mówić o ludobójstwie na Wołyniu. Oni coraz bardziej rozpędzają tę machinę nienawiści i szerzenia tej neobanderowskiej ideologii. Funkcjonalność państwa. Na czym to państwo ma się opierać? Na czym ono ma funkcjonować? Właśnie na kulcie Bandery? I mamy czekać, aż ten kult się jeszcze bardziej rozwinie?

 Naprawdę. Dzień męczeństwa nie powinien być wyznaczany na 11 lipca. Pojawiła się data 11 sierpnia, ponieważ wtedy był roz- kaz Jeżowa. Pojawiła się data 17 września. Pan minister powiedział: Proszę to przyjąć i to rozważyć. Dobrze, my przez ten czas przyjęliśmy to, rozważyliśmy i chcielibyśmy, żeby jednak Prawo i Sprawiedliwość rozważyło datę 11 lipca, ponieważ to jest data, która najpełniej wyraża to, co się działo na Wolyniu i w Małopolsce Wschodniej, i to jest data wskazana przez Kresowian, nie przez nas, tylko właśnie przez nich. A więc proszę rozważyć ich zdanie.

    Skierowano się na Sowietów, ponieważ to była głównie wina bolszewików, wina Sowietów. Oni zabijali swoich. Ukraińcy też zabijali swoich. Oni zabijali swoich, którzy właśnie bronili Polaków. To jest kilkaset tysięcy ofiar. I naprawdę, jeżeli można coś upamiętnić, to także tych Ukraińców. Przecież nawet polski IPN sporządził listę sprawiedliwych Ukraińców. Dlaczego nie mamy ich upamiętnić wzorem np. Żydów? Dlaczego nie można w ten sposób pokazać, jak buduje się wspólne stosunki?

    Padł tu bardzo duży zarzut w stosunku do klubu Kukiz’15, że nasza ustawa złożona była 2,5 miesiąca po ustawie Prawa i Sprawiedliwości. Nieprawda. Ustawa została złożona na począt ku marca. Ustawa była przygotowywana przez posła Bakuna, co powszechnie było wiadome, już od listopada zeszłego roku i naprawdę nie napisaliśmy jej na kolanie, nie złożyliśmy jej w ostatniej chwili.

    Jeżeli chodzi o zarzut robienia show, przepraszam, ale wrzucanie w ostatniej chwili uchwał jest moim zdaniem robieniem show. Uchwała, jak wiemy, upamiętniła Sybiraków, tylko że teraz jest taka sytuacja, że nikt nawet nie wie, kiedy jest Dzień Sybiraka. My chcemy centralnych uroczystości, chcemy flag rozwieszonych w całej Polsce.

 Pojawiały się też w tej dyskusji różne zarzuty, że ludobójstwo powinno bardzo dokładnie mieć wyliczone, po prostu udokumentowane ofiary. Trudno je udokumentować, jeżeli NIE wiemy, gdzie są groby. Mamy trudności w robieniu ekshumacji właśnie dlatego, że polski Sejm nie uznał tego jeszcze za ludobójstwo. Strona ukraińska cały czas jeszcze robi problemy.

Jeżeli chodzi o zdanie: pozwólmy czcić Ukraińcom ich bohaterów, przepraszam, ale to jest po prostu skandaliczne stwierdzenie. Bohaterów ludobójców? (Oklaski) My mamy na to pozwalać jako polski Sejm?Padło też, poseł Milczanowska to mówiła (Dzwonek), wiele przykrych słów na tej sali. Wiele przykrych słów padło na Jasnej Górze w tę niedzielę. Szkoda, że państwo tego nie słyszeli. Obiecaliście, że przyjedziecie. Kresowianie czekali. I nie usłyszeliście tych przykrych słów. Dziękuję. (Oklaski)…    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki

^^^ Elbieta Borowska posłanka z KWW Kukiz’15 w Sejmie VIII kadencji w okręgu nr 14 (Nowy Sącz Nowy Targ, Gorlice, Chełmiec.

^^^^ Łeonid Makarowycz Krawczuk, (ur.10 stycznia 1934 w Żytyniu wielkim /Ukraina/ zmarł 10 maja 2022 roku   – ukraiński polityk i działacz komunistyczny. W latach 1990–1991, prezydent Ukrainy w latach 1991–1994, deputowany kilku kadencji Rady Najwyższej Ukraińskiej SRR i Rady Najwyższej Ukrainy. BOHATER Ukrainy (2001). Od 1958 był działaczem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.W latach 1960–1967 pełnił funkcję kierownika wydziału do spraw agitacji i propagandy regionalnego komitetu KPZR w Czerniowicach W latach 1981–1991 wchodził w skład Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy. W latach 80. poseł X i XI kadencji, w 1990 został deputowanym XII kadencji Rady Najwyższej Ukraińskiej SRR. W latach 1990–1991 członek Biura Politycznego KC KPU. Od lipca 1990 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Najwyższej Ukraińskiej SRR 5 grudnia 1991 został pierwszym prezydentem Ukrainy. (vide Wikipedia),

&*&*&*&

Rok 2017

Order Orła Białego dla Mistrza Pityńskiego

Mistrz odszedł na wieczny odpoczynek 18 września 2020 roku

Mistrz Andrzej Pityński, wybitny polski rzeźbiarz mieszkający od 1974 roku w Nowym Jorku, zaprojektował pomnik ofiar LUDOBÓJSTWA na Polakach na Wołyniu, dokonanego przez nacjonalistów z OUN-UPA w 1943 roku. Niestety, artysta odszedł 18 września 2020 roku, nie doczekawszy odsłonięcia swojego dzieła. Andrzej Pityński często jest nazywany “ambasadorem historii Polski w Ameryce”. Pomimo że mieszkał kilkadziesiąt lat poza Ojczyzną, to nigdy się nie wyrzekł swojej polskości i tworzył liczne patriotyczne dzieła, propagując w ten sposób  tak bliską mu historię Polski. W Dniu Niepodległości 11 XI 2017, Prezydent RP Andrzej Duda.wręczył najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego mistrzowi. prof. Andrzejowi Pityńskiemu.

ROK 2021

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

W 1943 r. na terenie Wołynia, a następnie na innych obszarach Kresów Południowo-Wschodnich II RP doszło do jednej z najokrutniejszych zbrodni II wojny światowej.

W ludobójczych mordach, z rąk nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA, zginęło według szacunków Ewy Siemaszko – blisko 130 tys. Polaków. Grupę społeczną dotkniętą największym cierpieniem stanowili mieszkańcy wsi. Apogeum zbrodni miało miejsce 11 lipca 1943 roku

Lipiec to miesiąc kwitnienia lnu, dlatego kwiat tej rośliny – powszechnie uprawianej na Wołyniu przed II wojną światową, używanej przez rolników w gospodarstwie domowym, stosowanej w kuchni, lecznictwie itp. – symbolicznie przywołuje pamięć o tych wydarzeniach.

Kwiat lnu kwitnie niezwykle krótko, zazwyczaj pół dnia, dlatego symbolizuje przerwane życie tysięcy ofiar. Len to cierpliwość, czystość, prostota, ale też niewinność – podstawowy przymiot osób dotkniętych przemocą. Roślina kwitnie na niebiesko, kolor ten w psychologii barw oznacza wytrwałość, uosabia zatem ludzi, którzy od lat zabiegają o przywrócenie pamięci o ludobójstwie. Len leczy rany, alegorycznie więc przypomina o upływie czasu, który zabliźnia rany fizyczne i psychiczne, koi cierpienia.

Symbol przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie wg projektu studenta wzornictwa – Jakuba Gorczycy. Premiera znaczka odbyła się podczas otwarcia wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

14 października 2007 roku

Pomnik Bandery. Autorami pomnika są rzeźbiarz Mykoła Posikira i architekt Mychajło Fedyk. Pomnik znajduje się na placu Kropiwnickiego, w pobliżu dawnego kościoła św. Elżbiety.
Oficjalne odsłonięcie odbyło się 14 października 2007 roku, w 65 rocznicę powstania UPA
/ Zdjęcie i opis Wikipedia.

05.04.2023

Order Orła Białego dla Wołodymyra Zełenskiego…

Prezydent Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego „w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

„Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w laudacji. (…) „Mój kraj jest zainteresowany tym, by Polska brała udział w odbudowie Ukrainy”. […] dziękując (m.in) powiedział Wołodymyr Zełenski..(…)

Foto. polskaracja.pl

15.09. 2023. (Komentarz w naszepismo.)

Polska już do 15 kwietnia 2023 wydała łącznie na pomoc Ukrainie ok. 50 mld złotych, tj. 2 proc. polskiego PKB – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas dyskusji think-tanku Atlantic Council w Waszyngtonie.To oznacza, że przez ponad rok wojny Polska wydała o 10 mld zł więcej, niż wynosi roczny budżet na 500 plus. Jak jest to, do dzisiaj (15.09.2023.) tego się już nie publikuje, bo widać, że porzekadło; “im więcej – tym wdzięczniej…” aktualnie zaczyna być wstydliwe” (…).

16. 09. 2023.

„Jestem bardzo wdzięczny Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa i zasad wolnego rynku. To przykład prawdziwej jedności i zaufania między Ukrainą i UE. Europa wygrywa zawsze, kiedy zasady działają, a umowy są realizowane” – powiedział prezydent Ukrainy.„Teraz ważne jest, by europejska jedność zadziałała też na poziomie dwustronnym. By sąsiedzi podczas wojny wsparli Ukrainę. A jeśli ich decyzje będą łamać prawo UE, Ukraina będzie odpowiadać w sposób cywilizowany” – dodał (cyt. za nczas).

Gniezno 1966

BŁOGOSŁAWIONY

Jesteśmy u siebie, we własnej Ojczyźnie. Mamy więc prawo w swojej Ojczyźnie czuć się swobodnie. Mamy prawo czuć się jak u siebie w domu. Tutaj na ziemi polskiej, my jesteśmy gospodarzami. Do nas należy decydować o takim czy innym kierunku naszego życia i bytowania. Od tego bowiem zależy suwerenność narodu.

Błogosławiony Kardynał Wyszyński Prymas 1000-lecia

Opracował Antoni J. Jasinski

###########################

np.pl

Śledź i polub nas:
32 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *