1.Poświęcone sprawom życia. 2.Polscy żołnierze i ich potomkowie godnymi świadkami…

. Niemal 30 lat posługi Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino w Polsce

Siostry w Legionowie prowadzą m.in. przedszkole katolickie (archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino)

Powyżej ^ Siostry w Legionowie prowadzą m.in. przedszkole katolickie (archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino) 

W lutym przyszłego roku minie 30 lat, od momentu pojawienia się Polsce Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino. Założona przez Sługę Bożego ks. Franciszka della Madonna wspólnota posługę w diecezji drohiczyńskiej rozpoczęła w 1995 roku, później rozwijając ją w Legionowie. O historii zgromadzenia i jego dziełach na polskiej ziemi Vatican News – Radiu Watykańskiemu opowiedziała s. Laura Boschi, Pełnomocniczka Zgromadzenie Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino na Polskę.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Tomasz Zielenkiewicz

Najważniejszym, jak podkreśla siostra Laura dziełem, jest utworzone w 2006 roku Centrum Promocji Życia im. Jana Pawła II w Legionowie. W jego ramach działa Dom Samotnej Matki i Dziecka. „Przyjmujemy do domu wszystkie potrzebujące kobiety, również te, które są jeszcze w ciąży, ponieważ dziecko jest dzieckiem od samego poczęcia. Przyjmujemy też dziewczyny, które były w domu dziecka, bądź rodzinie zastępczej, ale chcą się usamodzielnić” – zaznacza siostra Laura. W domu panuje regulamin, jednak najważniejsza jest rodzinna atmosfera, która wynika z charyzmatu urszulanek. „Patrzymy przede wszystkim na osobę” – podkreśla siostra Boschi. 

Rekolekcje w domu Sióstr w Nurcu - Betania (archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino)

Powyżej ^^ Rekolekcje w domu Sióstr w Nurcu – Betania (archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino)

Siostry z pomocą świeckich pracowników trzy razy w roku organizują serię warsztatów plastycznych, muzycznych, haftowania oraz decoupage. Dają możliwość nauki i poszerzenia umiejętności. „Uczestniczki były bardzo zadowolone, chętnie biorą udział w tych zajęciach” – dodaje siostra. Rozmówczyni Vatican News – Radia Watykańskiego podkreśla, jak wielka jest pomoc z zewnątrz. „Serca Polaków są bardzo otwarte. Kobiety w Domu Samotnej Matki dostają wiele prezentów od fundacji i prywatnych darczyńców, prezenty dostają też kobiety, które już opuściły dom. Mamy wiele przyjaciół w Polsce i we Włoszech, oni pomagają nam pomagać” – dodaje siostra. W Legionowie działa też od 11 lat Okno Życia, które poświęcił abp Henryk Hoser. Pewnego dnia udało się dzięki oknu uratować pozostawioną tam dziewczynkę, nadano jej imię Marysia.

Siostry w Legionowie prowadzą również przedszkole katolickie i poradnię psychologiczną. Odbywają się też spotkania modlitewne Lecio Divina. „Dziękuję Bogu, że jestem w Polsce, wiele nauczyłam się od ludzi, gdy się daje, również wiele się otrzymuje, Opatrzność Boża nad nami czuwa, jestem pewna, że Bóg chciał, bym tu była” – podkreśla siostra Laura. 

Rekolekcje w domu Sióstr w Nurcu - Betania (archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino)

^^^ Rekolekcje w domu Sióstr w Nurcu – Betania (archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino)

Głównym celem Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP z Gandino jest służba osobom poprzez pedagogię miłości. W szczególności jest to wychowanie dzieci i młodzieży, wychowanie kobiety w świetle duchowości Maryjnej i św. Anieli Merici.

W Nurcu-Stacji posługują s. Maria i s. Katarzyna. W Legionowie cztery: s. Dominika, s. Edyta, s. Marzena oraz s. Laura. Siostry Urszulanki Niepokalanej Panny Maryi z Gandino posługują nie tylko w Polsce i we Włoszech. Są też w takich krajach jak: Etiopia, Erytrea, Brazylia, Argentyna i Kenia. W roku 2018 świętowały 200. rocznicę założenia ich zgromadzenia.

Siostry Urszulanki NMP Niepokalanej z Gandino (archiwum Sióstr)

^^^^ Siostry Urszulanki NMP Niepokalanej z Gandino (archiwum Sióstr)

^^^

Polscy żołnierze i ich potomkowie godnymi świadkami włoskiej historii i wyzwolenia Italii spod reżimu faszystowskiego

Papież na cmentarzu wojennym w Rzymie podczas Mszy św. za zmarłych
1

^ Powyżej: Papież na cmentarzu wojennym w Rzymie podczas Mszy św. za zmarłych  (ANSA)

Do 30 kwietnia w samym centrum Rzymu, w bibliotece włoskiej Izby Deputowanych można obejrzeć wystawę fotografii i dokumentów historycznych związanych ze szlakiem Drugiego Korpusu Władysława Andersa z Tarentu na południu Włoch w kierunku północnym. Wystawa jest pierwszym z serii wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy zdobycia przez Aliantów klasztoru na Monte Cassino.

Vatican News

Wystawa „Włosi i Polacy: braterstwo narodów złączonych marzeniem o wolności” zorganizowana została przez Stowarzyszenie Rodzin Polskich Kombatantów we Włoszech przy wsparciu Dowództwa Włoskich Sił Zbrojnych w regionie Apulii. Przy okazji inauguracji ekspozycji przewodniczący Komisji kultury we włoskim Senacie Roberto Marti, zwracając się do rodzin żołnierzy Drugiego Korpusu podkreślił, że „polscy żołnierze i ich potomkowie są godnymi świadkami włoskiej historii i wyzwolenia Italii spod reżimu faszystowskiego”.

Nawiązując do obecnej sytuacji w Europie, a szczególnie w Ukrainie, przewodniczący Stowarzyszenia Maurizio Nowak podkreślił, że wystawę opowiadającą o polskich żołnierzach we Włoszech pragnie zadedykować także Polkom walczącym w Powstaniu Warszawskim, którego rocznicę będziemy obchodzić za kilka miesięcy, a także Ukrainkom, ciężko doświadczonym trwającym od ponad dwóch lat konfliktem.

Jak zapowiedział prowadzący uroczystość wiceprzewodniczący Stowarzyszenia prof. Wojtek Pankiewicz, z okazji 80. rocznicy zwycięstwa na Monte Cassino, które odniesione zostało dzięki męstwu żołnierzy Drugiego Korpusu, prezydent Włoch Sergio Mattarella oraz Prezydent RP Andrzej Duda 18 maja wspólnie oddadzą hołd poległym.

 W uroczystości wzięła udział córka gen. Andersa, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders.

Dla naszepismo.pl przekazał Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Foto 2. z albumu Jolanty V Miarki

Od red. np.pl / Obrazek wprowadzający (Anders} i powyższe zdjęcie nr 2. pochodzą z prywatnego albumu p. Jolanty V Miarki, która w czasie Pielgrzymki do Włoch (m.in.) złożyła kwiaty na grobie Ireny i Władysława Andersów na Monte Cassino. DZIĘKUJEMY! red. np.pl

################ np.pl ###############

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *