Aby zdążyć na czas! INFORMACJE!

W OBRONIE IMIENIA POLSKI I POLAKOW

Dla np.pl i Naszego Pisma /dwumiesięcznik / przekazał dr Ryszard Adams Dzierzba

^^^

Ruszył nabór wniosków

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie działalności placówek polonijnych na rok 2022. Termin składania wniosków na rok 2022 upływa 10 października 2021 roku. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 22 628 85 05. Wypełnione wnioski prosimy przesyłać na adresy poczty elektronicznej przyporządkowane do poszczególnych kategorii:

Oświata Ukraina – j.szwarc@wid.org.pl
Oświata Świat – anna.plichta@wid.org.pl
Kultura i promocja Polski – anna.plichta@wid.org.pl
Ochrona dziedzictwa kulturowego – lazarz.kapaon@wid.org.pl
Pomoc charytatywna i socjalna – julia.saweliewa@wid.org.pl
Media polskie – halina.szkulska@wid.org.pl

Oto link do pobrania wniosków. wid.org.pl/nabor-wnioskow-na-rok-2022/

^^^

LOGO CONTEST: POLISH-AUSTRALIAN DIPLOMATIC RELATIONS
Deadline 31st October 2021

On the occasion of next year’s 50th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Poland and Australia (20 February 1972), the Embassy of the Republic of Poland in Canberra, in cooperation with the Embassy of Australia in Warsaw, invites you to participate in the contest to create a logo commemorating and promoting this occasion.

The logo should refer to the symbols/colours of the flags of Poland and Australia and must include the number 50. References to a broader context of long Polish-Australian people-topeople connections will also be welcome.

The contest is open to Polish and/or Australian citizens. The applications should be submitted by 31 October 2021 to the email address canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl

The winner prize includes a monetary prize of AUD $5,000.00 and a non-cash prize valued at AUD $500.00.

We kindly request all participants to familiarise themselves with the contest’s Rules and Regulations and appendices.

Information about the contest is also available on the website of the Embassy of the Republic of Poland in Canberra: www.gov.pl/web/australia-en/logo-contest and the website of the Embassy of Australia in Warsaw: poland.embassy.gov.au

***

LOGO

Konkurs na logo – polsko-australijskie stosunki dyplomatyczne
termin: 31 października 2021

W związku z przyszłorocznymi obchodami 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Australią (20 lutego 1972 r.), Ambasada RP w Canberze, we współpracy z Ambasadą Australii w Warszawie, zaprasza do udziału w konkursie na projekt logo upamiętniającego i promującego to wydarzenie.
Logo powinno nawiązywać do symboli/kolorystyki flag Polski i Australii, a obowiązkowym elementem jest liczba 50. Mile widziane będzie też odwołanie do szerszego kontekstu długotrwałych polsko-australijskich związków międzyludzkich.

Konkurs skierowany jest do obywateli polskich i australijskich. Zgłoszenia należy przesyłać do 31 października 2021 r. na adres canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 5000 dolarów australijskich oraz nagroda rzeczowa o wartości 500 dolarów australijskich.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z Regulaminem Konkursu oraz załącznikami.

TU REGULAMIN I WSZYSTKIE ZAŁĄCZNIKI

###

Kosciuszko. A Great National Park
a new book of great value

Nakładem wydawnictwa „Environbook” ukazała się wielka księga poświęcona ekologicznym aspektom Kosciuszko National Park. Nosi ona tytuł „Kosciuszko. A Great National Park”, a jej autorami są znani naukowcy prof. Graeme L. Worboys i Deirdre Slattery. Księga liczy 433 strony i jest formatu A3. Gdyby była w formacie A4, to miałaby tych stron prawie 900. A więc istotnie – wielkie dzieło. Autorzy prezentują Alpy Australijskie w historycznych odsłonach, od epoki eksploracji i białego osadnictwa po dzień dzisiejszy, analizując gdzie i kiedy następowało zaburzenie pierwotnego stanu środowiska. Mowa tu o niszczeniu środowiska już za czasów Strzeleckiego, kiedy to pazerni obszarnicy zakładali gigant-farmy pełne kopytnego bydła. Strzelecki już wtedy – niczym prorok na pustyni – ostrzegał, że nadmierne i nieudaczne wypalanie łąk i lasów powoduje nieodwracalne straty, w tym jałowienie gleby.

Kolejne zniszczenia powodowała „gorączka złota”, czyli kopalnictwo. Pasterze wielkich stad z powodu dokuczliwej suszy zaczęli przepędzać bydło w wilgotniejsze, górskie tereny, co zaburzyło zlewiska wód, a kolejnym ciosem w alpejskie plecy były stada dzikich koni, brumbies. Swego dołożyła kilkunastoletnia budowa elektrowni wodnych, czyli Snowy Hydro Scheme, nota bene zwany dziewiątym technologicznym cudem świata. I dopiero w latach 1970-tych zaczęło się rozpaczliwe wołanie ekspertów nowej dziedziny conservation, która zapoczątkowała proces naprawy.

Zadaliśmy sobie trudu, aby wynotować z książki te fragmenty, które przedstawiają Strzeleckiego jako owego proroka, którego nie wysłuchano na czas. Dawno nikt w Australii nie pisał o Strzeleckim, zwłaszcza o jego dorobku naukowym i o tym, że był ekspertem w kilku dziedzinach, nie tylko geologii. Czujmy się dumni, że Strzelecki i drugi nasz rodak John Lhotsky zostali docenieni w tej cennej, prestiżowej księdze” – informuje Puls Polonii.

FOTO PULS POLONII

Typowe zakola rzeki Murray- tędy szedł Strzelecki. DZIĘKUJEMY PANI ERNESTYNIE REDAKTORCE PULSU POLONII,  KSIĄŻKĘ POLECAMY. I ZACNY PULS POLONII POZDRAWIAMY/ Red. np.pl/

########################################

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *