Geniusz Lwowa

Autor :Ewa Michałowska- Walkiewicz

W Warszawskiej Bibliotece Królewskiej, miała miejsce wystawa dzieł artystycznych, nosząca tytuł „Geniusz Lwowa”. Lwów jako ośrodek sztuki, na przestrzeni dziejów zawsze miał wysoką pozycję liczącą się na całym świecie.

Życie artystyczne

WDOWA / ARTUR GROTGER

O wyjątkowości Lwowa jako ośrodka życia artystycznego, mocno zaznaczonego na przestrzeni czasu zadecydował fakt, że znajdował się on na jednym z głównych szlaków handlowych, który łączył Stary Kontynent ze Wschodem. Siłą rzeczy Lwów, stanowił pewnego rodzaju „tygiel kulturowy”, w którym łączyły się wpływy różnych narodów. We Lwowie mieszkali zarówno Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Rosjanie, Ormianie, Tatarzy, Niemcy, a nawet Czesi. To właśnie na płaszczyźnie szeroko rozumianej tradycji mógł rozwinąć się synkretyzm form i środków, odniesiony do sztuki manieryzmu i rokoka

Sprzyjająca atmosfera

Geniusz Lwowa zaznaczył się także w atmosferze sprzyjającej tworzeniu się licznych wybitnych kolekcji. Część z nich tworzyła się w rękach pasjonatów sztuki, wywodzących się z rodzin arystokratycznych wspomnianego miasta. W ich zbiorach znalazły się portrety i wybitne okazy malarstwa europejskiego.

Wystawa

Wdowa / Obraz Artura Grotgera

Wspomniana warszawska wystawa pokazuje na czym polega niezwykłość Lwowa. Ponieważ są tutaj zgromadzone obrazy mistrzów jak też i obrazy amatorskie. Przede wszystkim, amatorskie dzieła sztuki pochodzą od kolekcjonerów malarstwa, którzy nie do końca byli zorientowani kim był ich twórca. W kolejnej części warszawskiej wystawy, znajdują się ekspozycje poświęcone zbiorom malarstwa polskiego XIX i XX stulecia. Znajdą się tu same pierwszoplanowe nazwiska, jak Jacek Malczewski Jan Matejko ze znakomitym portretem swych dzieci, Konrad Krzyżanowski z „Portretem żony”, Józef Simmler, Artur Grottger, a także Henryk Siemiradzki Równolegle mogliśmy oglądać „Portret młodzieńca” Tycjana, pochodzący z prywatnej kolekcji lwowskiej.

Redakcja „Naszego Pisma”, bardzo dziękuje za zaproszenie na tę niezwykłą wystawę.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

A redakcja serdecznie dziękuje Pani Ewie za współpracę z naszepismo.pl

^^^

Od red.np; poniżej/ Portret czworga dzieci artysty

Portret czworga dzieci artystyobraz olejny na desce autorstwa Jana Matejki z 1879 roku, znajdujący się w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki. Portret zbiorowy przedstawiający dzieci Jana Matejki powstał w 1879 roku. Utrzymany jest w stylu historyzującym. Prawdopodobnie obraz powstał w majątku w Krzesławicach, który Matejkowie zakupili w 1876 roku. Przedstawione dzieci Matejków to, patrząc od lewej: Jerzy (1873–1927), Tadeusz (1865–1911), Helena (1867–1932) oraz Beata (1869–1926). Na okrytym obrusem stole stoi wazon z kwiatami oraz leży paleta z pędzlami. W tle wisi kurtyna. Po lewej stronie znajduje się okno z widokiem na park. Na aksamitnej poduszce, przed Jerzym leży pies.

Lwowska Galeria Sztuki zakupiła w latach 1908–1912 obrazy po sekretarzu Matejki, Marianie Gorzkowskim, od właścicieli prywatnych i od rodziny malarza, m.in. Portret dzieci artysty. / ADMIN

###################################

Śledź i polub nas:
3 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *