Wróżbiarstwo a Biblia
|Autor: Ewa Michałowska- Walkiewicz
Foto: ^ Grupa Modlitewna Ojca Matteo da Agnone is on Facebook.
W dobie współczesnej, gdy z dnia na dzień słyszymy w mediach o narastającym kryzysie, bardzo dużą popularnością cieszą się wszelkie wróżby i wróżki. Udzielają one „duchowych porad” w swoich prywatnych gabinetach, jak też i w programach telewizyjnych, z których to czerpią ogromne korzyści.
Zapewniają klienta o swojej wyjątkowości
Zapewniają zawsze one, że w sposób szczególny potrafią wejrzeć w czyjąś przyszłość. Wiele osób, uważa ten proceder za nic szkodliwego, zawsze podpierając się stwierdzeniem, że udają się do osoby wieszczącej ze zwykłej ciekawości. Wszyscy jasnowidzący i wróżący na antenie telewizyjnej, noszą na swej szyi krzyż, udowadniając wszystkim jacy to oni są wierzący, a nawet praktykujący. Niejednokrotnie mawiają oni, że można być zawsze dobrym chrześcijaninem i wierzyć we wróżby i horoskopy, które jedynie podpowiadają nam jak żyć. Jednak Biblia mówi nam zupełnie coś innego.
W Ziemi Obiecanej
Od chwili gdy Izraelici zamieszkali Ziemię Obiecaną, byli oni narażeni na wpływy różnych praktyk ze strony otaczających ich religii pogańskich. Praktyki te, najczęściej dotyczyły kultu innych bogów. Izrael oczywiście, zawsze wyznawał wiarę w jednego Boga JAHWE. Zderzenie się zatem z religiami politeistycznymi, dla Izraelitów było czymś bardzo niebezpiecznym. Biblia często opisywała fakty, kiedy to Izrael odchodził od wiary w jedynego Boga, czyniąc Go wśród panteonu wielu bóstw jedynie jednym z nich.
Kategoryczne NIE
Biblia w sposób kategoryczny i surowy, potępia takie praktyki. Pierwsze przykazanie Bożego Dekalogu brzmi: „Nie będziesz miał innych bogów obok mnie”. Pośród wielu różnych praktyk kultywowanych w pogaństwie, najbardziej niebezpieczną dla wiary w Jahwe, Biblia uznaje wróżbiarstwo. Było ono rozpowszechnione na terenach starożytnego Wschodu czyli w Babilonii i Egipcie. Tam właśnie powstały znane nam do czasów obecnych znaki zodiaku oraz metody różnych technik wróżbiarskich. Wówczas to ludzie byli przeświadczeni, że w ten sposób mogą przewidzieć wolę bogów odnoszącą się do życia człowieka.
Co na to słowa Biblii
Dlatego też w owym czasie, rozwinęli się astrologowie, chiromanci oraz wróżący z rzucanych kamieni, które z czasem otrzymały nazwę run. Praktyki te zaczęli sukcesywnie przejmować niektórzy Izraelici. Było to rzecz jasna sprzeczne z wiarą w jedynego Boga i Jego pierwszym przykazaniem. Pismo Święte jak wiemy surowo przestrzega przed procederem wróżbiarstwa: „Nie będziesz się zwracał do wywołujących duchy ani do wróżbitów. Nie będziesz zasięgać ich rady” (Kpł 19, 31); „Przeciwko każdemu, kto zwróci się do wywołujących duchy albo do wróżbitów, aby uprawiać nierząd z nimi, zwrócę oblicze i wyłączę go spośród jego ludu” (Kpł 20, 7). W innym miejscu Pisma Świętego czytamy: „Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości, jak tamte narody. Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by uprawiał wróżby, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych.
Okres wróżb andrzejkowych
Warto jest w okresie wróżb andrzejkowych przypomnieć sobie słowa Boga Jahwe, który nas napomina abyśmy nie chodzili do wróżek i nie czytali żadnych astrologicznych przepowiedni. Warto jest natomiast przeczytać sobie
Psalm 37 gdzie napisane jest: „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu, a On sam będzie dobrze działał w naszym życiu”.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
Dziękujemy Pani Ewie / Ilustracje dodał ADMIN
##################np.pl#################
Kiedyś dawno Andrzejki były traktowane poważnie i były wróżbami dla niezamężnych dziewczyn. Dla chłopaków były to Katarzynki. Póżniej i dzisiaj jest to po prostu żartobliwa, pełna śmiechu zabawa. Pochodzi z tradycji, kiedy ludzie więcej bawili się wspólnie. Nie byli wtedy zajęci telewizją i internetem I musieli wymyślać różne zabawy. Bardzo wiele było obrzędów tego rodzaju. Również układanie butów w kierunku drzwi, co wskazywało, która dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż w przyszłym roku. Zofia Kossak opisywała te piękne obrzędy.
Myślę, że prawie każda dziewczyna bawiła się kiedyś, urywając listki akacji w rytm
„ kocha, lubi, szanuje…” Wyrywane listki babki miały wskazać, ilu mężów będą miały.
Nie ma w tym nic przeciwko religii. Są to zabawne, niewinne żarty. Dobrze, jeśli naród ma tradycje,, nawet tego rodzaju, i je pielęgnuje. Na pewno te obrzędy są dużo bardziej estetyczne i moralne niż Halloween.
Natomiast Cyganki krążyły po Polsce oferując postawienie kabały. To już były wróżby.
Lidia