Lalki pani Paderewskiej

Autor: Ewa Michałowska -Walkiewicz

 Aby wspomóc drugiego człowieka

Czas przed Wielkanocą, od lat zachęcał ludzi dobrej woli do pomocy innym, a szczególnie tym chorym i nie mającym oparcia w rodzinie. Na wspaniały pomysł wpadła pani Helena Paderewska, by pomóc tym, których zły los doświadczył najbardziej.

Niewielkie szmaciane….

Szmaciane lalki z biegiem czasu, stały się symbolem pomocy niesionej przez Polski Biały Krzyż naszym żołnierzom, którzy zostali ranni podczas działań I wojny światowej. Bez pomocy nie pozostawały też i ich rodziny, które z trudem i godnością znosili czas wojny. Organizację Polski Biały Krzyż powołali lutym 1918 roku w Nowym Jorku Ignacy Jan Paderewski i jego żona Helena. Ona to właśnie została jej prezydentem. Głównym celem tej organizacji było zbieranie wszelkich darów i funduszy na rzecz polskich żołnierzy, walczących na europejskich frontach.

  Wykształcone sanitariuszki

Polski Biały Krzyż kształcił sanitariuszki, dostarczał lekarstwa oraz należycie wyposażał szpitale polowe. Zapewniał też odzież i żywność tak potrzebną walczącym Polakom. Po zakończeniu wojny, Polski Biały Krzyż utrzymywał w Polsce szpitale, domy rekonwalescentów, kantyny żołnierskie oraz żłobki i szkoły dla dzieci ofiar wojny. Fundusze na rzecz Polskiego Białego Krzyża Helena Paderewska zbierała podczas różnych kwest oraz koncertów charytatywnych. Koncerty te, organizowane były w Ameryce Północnej, na których grał Ignacy Jan Paderewski.

   Szmaciane lalki

   Jednym ze sprzedawanych produktów były szmaciane lalki. Ich historia sięga aż 1915 roku, gdy pani Paderewska odwiedziła we Francji Polską Pracownię Artystyczną Stefani Łazarskiej. Wykonywano tam lalki szmacianki. Ich pomysłodawcami byli artyści polscy przebywający na przymusowej emigracji w Paryżu. Lalki tak zachwyciły Helenę Paderewską, że zamówiła ich tysiąc sztuk, które natychmiast przysłano jej do Nowego Jorku. Tam rozpoczęła Paderewska akcję ich sprzedaży. Ceny lalek wynosiły od trzech do dwustu dolarów. Najpopularniejszymi lalkami byli ogrodnik Jaś i jego przyjaciółka Halka. To właśnie te szmaciane postacie zostały wybrane do reprezentowania całej kolekcji pani Heleny. Część zamówionych lalek miała stroje sanitariuszek Polskiego Białego Krzyża, co promowało ideę tej polskiej organizacji.

 ^^ Dzisiaj słynne lalki Heleny Paderewskiej można oglądać w Muzeum Polskim w Ameryce mieszącym się w Chicago. Są one prezentowane na stałej wystawie poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

Jaś i jego przyjaciółka Halka

Warto jest podkreślić, iż nawet w czasach, gdy Polski nie było na mapach politycznych świata, wszędzie zaznaczała się polskość dzięki Wielkim Polakom.

Ewa Michałowska -Walkiewicz

Dziękujemy Pani Ewie ! Obrazek wprowadzający dodał Admin / red. np.pl

################ np.pl ###############

Śledź i polub nas:
3 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *