Armia Krajowa

Autor: Ewa Michałowska- Walkiewicz

W dniu 14 lutego

Wybuch II wojny światowej spowodował, że Polska nie miała swojego wojska, które walczyłoby z zaistniałą okupacją. Jednakże w dniu 14 lutego 1942 roku, powstała namiastka regularnej armii polskiej.

Powstanie podziemia zbrojnego

Generał Tokarzewski

Pomysł utworzenia podziemia zbrojnego w okupowanej Polsce, wyszedł od generała Michała Karaszewicza Tokarzewskiego. Po zajęciu Warszawy przez wojska niemieckie dnia 29 września 1939 roku, Tokarzewski przedstawił generałowi Juliuszowi Rommlowi szczegóły planu zorganizowania w okupowanym kraju podziemia zbrojnego, z odpowiednimi komórkami rozsianymi prawie w każdym polskim mieście.

Z tajnymi listami

Rómmel przelał na Karaszewicza Tokarzewskiego, pełnomocnictwo dowodzenia w całym kraju. W tym samym czasie do broniącej się jeszcze Warszawy przyleciał samolotem z Rumunii od Edwarda Rydza Śmigłego, wysłannik z tajnymi listami mjr Edmund Galinat. On to doskonale znał przedwojenne przygotowania do tego rodzaju działań na wypadek obcej okupacji. Generał Rómmel zdecydował jednak przekazać dowództwo gen. Tokarzewskiemu, oddając mu Galinata do pomocy jako osobistego zastępcę.

Piętnastu oficerów

W momencie kapitulacji Warszawy gen. Tokarzewski dysponował koncepcją organizacji podziemnej, powołując na dowódców piętnastu oficerów, tworzących zalążek sztabu. Po odpowiednich konsultacjach z przedstawicielami głównych partii politycznych, powołano do istnienia tajną organizację wojskowo-polityczną pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Generał Michał Karaszewicz Tokarzewski, był głównym dowódcą tej komórki, o czym informował Rydza-Śmigłego. Po zmianie na stanowisku Naczelnego Wodza, generał Władysław Sikorski postanowił SZP rozwiązać i na jej miejsce powołał Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), który był podporządkowany rządowi emigracyjnemu.

Sosnkowski na czele

Na czele ZWZ stanął generał Kazimierz Sosnkowski. Sieć byłej SZP, włączono do ZWZ. Centralna podziemna organizacja wojskowa ZWZ, sukcesywnie wchłaniała różne inne organizacje zbrojne, zakładane spontanicznie przez różne środowiska patriotyczne.

Armia Krajowa powstała w Walentynki

Powstała ona z przemianowania ZWZ rozkazem generała Władysława Sikorskiego w dniu 14 lutego 1942 roku. Ostatecznie uznany został tym samym wojskowy charakter AK, jako siły militarnej polskiego podziemia. W jej skład weszli wszyscy żołnierze pozostający w czynnej służbie wojskowej.

MEDALIK AKOWSKI: z lewej Awers srebrnego medalika z Matką Boską AK / z prawej rewers z wygrawerowaną kotwicą, znakiem Polski Walczącej.

Wszystko z miłości do Ojczyzny.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Ilustracje dodał ADMIN

###################

Śledź i polub nas:
2 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *