Wyjątkowy koncert polskich artystów w kościele św. Piusa X w Rzymie

Artyści podczas koncertu w rzymskim kościele św. Piusa X

W niedzielę 11 lutego w kościele św. Piusa X w Rzymie odbył się koncert organowy w wykonaniu wybitnego kompozytora, dyrygenta i organisty Henryka Jana Botora, Kwartetu braci Gromek i chóru Gaudium Poloniae z kościoła pw. św. Stanisława w Rzymie.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula – Rzym

Henryk Jan Botor był w Rzymie w 2003 r. z okazji jubileuszu urodzin Jana Pawła II i 25-lecia jego pontyfikatu. Wystąpił z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia z Katowic i Chórem Polskiego Radia z Krakowa. „Były to aranżacje pieśni” – wspomina kompozytor tamto wydarzenie w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News. „Piękne organy są tutaj w kościele św. Piusa X. Pobyt w Rzymie jest piękny i bardzo się cieszę, że mogłem tutaj być” – podsumowuje niedzielny koncert.

Maksymilian Gromek, jeden z członków rodzinnego Kwartetu, zabiera z Rzymu szczególne wrażenia. „Jest to święte miasto i wszyscy mamy jakiś sentyment, mimo że nie jesteśmy tutaj często. Publiczność jest wspaniała. Granie w takim miejscu, przed publicznością, która na żywo łączy się z nami, jest niesamowitym doświadczeniem” – mówi Maksymilian Gromek mediom watykańskim. To dla niego druga wizyta w Rzymie po tym, jak odwiedził Wieczne Miasto w czasie kanonizacji Jana Pawła II.

Henryk Jan Botor jest ważną postacią polskiej sceny muzycznej. Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech, Włoszech i Meksyku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Ma za sobą również studia w Holandii. To laureat wielu nagród. Skomponował muzykę liturgiczną i zaaranżował utwory m.in. z okazji wizyty Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku. W 2016 roku napisał „Missa Joannis Pauli Secundi” na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na całym świecie znana i śpiewana jest jego pieśń „Misericordias Domini”.

Kwartet Gromek to orkiestra rodzinna. Aleksandra i Arkadiusz Gromek są z zawodu lutnikami i mają czworo dzieci. Najstarszy syn Piotr jest wiolonczelistą i kompozytorem, zdobywcą nagród w licznych konkursach. Młodsi bracia również mają już na koncie sukcesy w dziedzinie muzyki.

Zdjęcie z załącznika (foto Vatican News)
Dla naszepismo.pl przekazałRev. Paweł Rytel-Andrianik, SSD, DPhil /Chief of the Polish section of the Vatican Radio and Vatican News

Obrazek wprowadzający dodał Admin

######################## np.pl #####################

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *