PATRIOTYZM NA POLSKIEJ WSI

Autor Ewa Michałowska – Walkiewicz

PATRIOTYZM NA POLSKIEJ WSI

Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Stawie Kunowskim

 Wiersze patriotyczne w Stawie Kunowskim

We współczesnym czasie, kiedy to światem rządzi pieniądz i nieludzkie wprost dyrektywy współczesnego rządu, rzadko ludzie mówią o patriotyzmie. Lecz często jest on przewodnim tematem na polskiej wsi, która niejednokrotnie potrafiła okazać to wielkie uczucie do Ojczyzny, na przestrzeni naszych często krwawych dziejów.

Towarzystwo Patriotyczne Renesans ze Skarżyska – Kamiennej, zostało zaproszone do świętokrzyskiego Stawu Kunowskiego, aby tam posłuchać wierszy patriotycznych recytowanych przez pana Ireneusza Jana Gontka mieszkańca Krynek, które zostały nagrodzone złotym laurem w Klubie Polonijnym w Republice Południowej Afryki. Pan Ireneusz, był także prelegentem, na wspomnianym spotkaniu i relacjonował on znaczenie pojęcia patriotyzm. Pan Ireneusz funduje sam kwiaty pod znane sobie pomniki upamiętniające bohaterów narodowych. Tak też uczynił po spotkaniu.

Słowo patriotyzm

Białe kwiaty przed każdym domem

-Słowo patriotyzm, tak naprawdę posiada wiele znaczeń. Każdy człowiek, rozumie je inaczej. Dla jednych jest to gotowość oddania życia za Ojczyznę, dla innych jest zwykły szacunek dla państwa, w którym przyszło nam żyć i rodaków, którzy żyją wokół nas. Jest to także niewysłowione wręcz uznanie dla naszej biało-czerwonej flagi, którą tak dumnie wywieszamy 11 listopada w dniu Święta Niepodległości – mówi pan Irek.

,,,Tak wiele zawdzięczamy Tobie Polsko

tak wiele razy w krwi Cię ubrudzili

lecz nasze ukochane Polskie Wojsko

broniło Ciebie do ostatniej życia chwili...

Gospodarz w stroju ludowym

Należyta postawa Polaka

-Patriotyzm to też należyta postawa wobec chęci ponoszenia dla niej ofiar. Jest to innymi słowy stawianie dobra Ojczyzny ponad własne życie. Często jest to także pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy niezwykłe poszanowanie dla ojczystego języka. Patriotyzm to także dobre wyrażanie się o swoim kraju i pamięć o jego historii. Jest to też, dbałość o symbole narodowe, takie jak: flaga, godło czy hymn państwowy. Każdy patriota powinien być dumny ze swojej polskości i taki ktoś nigdy nie powinien wstydzić się swojego pochodzenia. Mówi z pietyzmem o miłości do kraju, kultury, języka i tradycji i robi wszystko, żeby w tym kraju było lepiej. Nie pozwala również na obrazę swojego kraju, przez osoby drugie- kończy Ireneusz Jan.

.Ma Ojczyzna była we krwi synów swych skąpana

ma Ojczyzna była nieraz butem wrogów swych skopana

lecz jest ona w sercach naszych i nie zginie

Bo jej Wolna Polska jest na Imię…..

Redakcja „Naszego Pisma”, dziękuje za zaproszenie na tak niezwykłe spotkanie.

A naszepismo.pl dziękuje Pani Ewie za tak miłą i patriotyczną informację (red.np.pl)

################### np.pl #################

Śledź i polub nas:
Jedenkomentarz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *