Życie Polaków pod zaborami

Autor: Ewa Michałowska- Walkiewicz

SYTUACJA POLAKÓW W ZABORZE ROSYJSKIM

Obok: Dmitrij Iwanowicz Iłowajski – autor podręczników dla szkół średnich i podstawowych, obowiązujących w Królestwie Polskim – fałszując historię Polski używane były jako narzędzie rusyfikacji.

Oprócz pacyfikacji i konfiskat majątków magnackich, zaborcy postanowili zlikwidować wszelkie przejawy odrębności ziem polskich. Skonfiskowane dobra prywatne, kościelne i narodowe, zostały rozdane zasłużonym Rosjanom w tłumieniu powstania polskich patriotów. Trwały masowe aresztowania Polaków, zsyłki na Sybir, wyroki śmierci i więzienia Polaków na Cytadeli Warszawskiej.
Zmieniono też nazwę Królestwa Polskiego na „Kraj Nadwiślański”. Dekretem carskim z 1865 roku, wprowadzono język rosyjski do administracji. Zmieniono nazwy wielu miast polskich na rosyjskie. W roku 1864, wprowadzono naukę języka rosyjskiego jako obowiązkową dla szkół średnich, a po 4 latach uczono w nim wszystkich przedmiotów w tym języku oprócz religii. Zamknięto też wszystkie szkoły prywatne. Hamowano rozwój gospodarczy Królestwa Polskiego, mnożyła się samowola w administracji, brutalnie łamano wszelkie prawa jednostki i narodu polskiego.

SYTUACJA POLAKÓW W ZABORZE PRUSKIM

^ Obraz Wociecha kossaka z 1909 roku „Rugi Pruskie z 1909 roku Rugi pruskie

W tym zaborze, dał się zauważyć ekonomiczny napór Niemców poprzez wykupywanie polskiej własności ziemskiej. Otto von Bismarck (kanclerz Prus) chciał raz na zawsze przekreślić nadzieje Polaków na odbudowanie niepodległego państwa polskiego. Język polski wyrzucano z administracji, sądownictwa i szkół. Na dużą skalę stosowano zniemczanie nazw miejscowości polskich i nazwisk mieszkańców tego terenu. Zamykano Polakom dostęp do służby państwowej, pojawiły się represje wobec polskiej prasy, zgromadzeń i stowarzyszeń. Odebrano kościołowi katolickiemu prawa w dziedzinie szkolnictwa powszechnego, zabraniając nauki religii po polsku. W marcu roku 1885 Bismarck wydał rozporządzenie o usunięciu z terenów państwa pruskiego wszystkich Polaków, którzy nie są pruskimi poddanymi. Te głośne rugi pruskie, objęły około 30 tysięcy ludzi, których brutalnie wyrzucono z mieszkań.

SYTUACJA POLAKÓW W ZABORZE w GALICJI

Na czele administracji Galicji stał mianowany przez cesarza namiestnik. Językiem urzędowym był polski. Autonomia galicyjska oddawała władzę wąskiej grupie arystokracji i szlachty polskiej oraz dość licznej polskiej inteligencji. W tym zaborze doszło do znacznego spolszczenia administracji i szerokiego udziału Polaków w zarządzaniu nie tylko Galicją ale również państwem austro-węgierskim. Po roku 1870 nastąpił w Galicji upadek niektórych gałęzi przemysłu. Likwidowano tutaj huty szkła i cukrownie, a po roku 1904 zamknięto ostatnią hutę żelaza,

^^ Ropa naftowa w Galicji: Dyrektor Ignacy Łukasiewicz (siedzący w środkowym rzędzie, drugi od lewej) wraz z pracownikami kopalni w Bóbrce (II poł. XIX w.)

Bogactwa naturalne eksploatowane były w niewielkich ilościach, prymitywnymi metodami. Jedynie wydobycie ropy naftowej wzrastało z roku na rok. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczął się dokonywać w Galicji widoczny postęp – rozbudowa kolei i sieci dróg. Zacofanie gospodarcze ujawniało się na każdym kroku. Słaby przemysł, nędza wsi, a także przeludnienie stały się przyczyną dużej emigracji zarobkowej z Galicji (do USA, Kanady, Brazylii, Argentyny, Niemiec, Francji). W latach 90-tych XIX rozpoczęła się w Galicji walka z analfabetyzmem. Szybko rosła sieć gimnazjów w miastach. Dobre warunki do rozwoju edukacyjnego, miały szkoły wyższe (Uniwersytet Krakowski i Lwowski; Politechnika Lwowska). Do Galicji przybywało wielu wybitnych ludzi nie mogąc swobodnie uczyć w innych zaborach.

Obecnie w Polsce …

^^^ Uczestnicy protestu idą pod siedzibę premiera / autor: PAP/Leszek Szymański

Obecnie w Polsce trwają strajki rolników, przewoźników oraz leśników. Redakcja Naszego Pisma, została zaproszona przez pana Jana Galloni do Stawu Kunowskiego w województwie świętokrzyskim, aby na patriotycznej wieczornicy posłuchać fraszek i wierszy, dzięki czemu solidaryzowała się z polakami strajkującymi i tym samym walczącymi o swoje lepsze jutro.

Ministra oświaty ma takie staranie

Że niedługo dzieci trzeba wysłać na tajne nauczanie…

Z Francuzów nam trzeba brać przykład na tyle

Że należy nam ustawić pod sejmem gilotynę

Gdy ruda wrona Orła prześladuje

To każdy Polak jej w mordę napluje

Kraj co ci chleb daje, pracę, utrzymanie

Tylko dla szmaty obcym się on staje

PIĘKNY STAW KUNOWSKI

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Dziękujemy Pani Ewie /Ilustracje i opisy dodał ADMIN

Obrazek wprowadzający: Pieczęć gminna Bystrzycy Dolnej z 1850 roku z nazwą Polnisch Weistritz

################## np.pl ##################

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *