Apelujemy do przywódców Polski

Polonia amerykańska przeciwko eskalacji wojny na Ukrainie. Polacy z USA piszą do Dudy i Tuska

Polonia jest gotowa wspierać prezydenta Dudę i premiera Tuska w ich działaniach na rzecz wzmocnienia i utrzymania polskiego potencjału odstraszania militarnego. Sprzeciwia się jednak głębszemu zaangażowaniu Polski w wojnę – głosi oświadczenie przesłane PAP przez przedstawicieli organizacji polonijnych.

Amerykańska Polonia oczekuje przyjazdu Prezydenta Polski Dudy i Premiera Tuska, którzy 12 marca przybędą do Waszyngtonu na spotkanie z Prezydentem Bidenem. Mamy nadzieję, że ta krytycznie ważna wizyta wzmocni wizerunek Polski jako orędownika normalizacji stosunków europejskich i kluczowego rzecznika nowej architektury bezpieczeństwa w Europie opartej na pokoju i współpracy” – głosi przekazany PAP dokument. Sygnowany jest przez kilkanaście osób, w tym kierownictwo Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Strategicznej (PASI), Kongresu Polonii Amerykańskiej w Kalifornii Południowej oraz w New Jersey, a także przedstawicieli Związku Narodowego Polskiego w stanie Nowy Jork oraz osoby ze świata biznesu, nauki, prawników i dziennikarzy.

Sygnatariusze wyrażają m.in. nadzieję, że Polska poprowadzi świat w kierunku deeskalacji wojny na Ukrainie i rozwiązania na drodze negocjacji. Podkreślają, że Europa potrzebuje nie wojny, ale pokoju.

Wielu członków Polonii jest głęboko przekonanych, że NATO powinno pozostać sojuszem obronnym, a nie instrumentem realizacji ambicji geopolitycznych dominujących członków sojuszu. Polska nie może dać się wciągnąć lub być zmuszona do militarnego zaangażowania poza granicami Polski, chyba że najpierw sama zostanie zaatakowana” – stwierdza oświadczenie.

Ostrzega przed eskalacją konfliktu i zwraca uwagę, że Moskwa sygnalizuje determinację, aby wykorzystać w konflikcie wszystkie swoje militarne możliwości, co musi być poważnie brane pod uwagę i uwzględniane przed podejmowaniem jakichkolwiek kroków eskalujących sytuację.

Konsekwencje eskalacji konfliktu, za którą opowiadają się i do której dążą niektórzy przywódcy europejscy, mogą mieć bardzo tragiczne skutki dla Polski i świata. Wzywamy polskich polityków, aby powstrzymywali się od obraźliwych, retorycznych ekscesów i pustych gróźb, które ilustrują niestety wyłącznie ich niemożność realistycznej oceny rzeczywistych możliwości Polski w sytuacji faktycznej konfrontacji militarnej” – apelują przedstawiciele Polonii.

Zapewniają, że Amerykanie polskiego pochodzenia są gotowi wspierać i służyć pomocą prezydentowi Dudzie i premierowi Tuskowi w ich działaniach na rzecz wzmocnienia i utrzymania polskiego potencjału odstraszania militarnego. Sprzeciwiają się jednak głębszemu zaangażowaniu Polski w wojnę, której ich zdaniem nie da się wygrać i która może ostatecznie doprowadzić do zniszczenia Polski.

Apelujemy do przywódców Polski, aby dołączyli do tych przywódców europejskich, którzy wzywają do pokojowego rozwiązania tego konfliktu” – konkludują w oświadczeniu przedstawiciele organizacji Polonii amerykańskiej.

Źródło: PAP / Andrzej Dobrowolski, Nowy Jork / Dla naszepismo.pl przekazał J.F.Ligus / Chicago

Ilustracja: Polska – USA, przypinka – Pamiątki z Polski |

##################### np.pl #################

Śledź i polub nas:
6 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *