Decydujący moment dla szkolnictwa katolickiego w Australii

LOGO St Patrick’s College/ Launceston /Tasmania

W Australii coraz mniej uczniów zapisuje się do katolickich szkół podstawowych. Zjawisko szczególnie widoczne jest na wschodnich przedmieściach Melbourne, drugiego pod względem wielkości miasta tego kontynentu. Społeczności imigrantów, świadome wysokich kosztów edukacji, wybierają darmowe szkoły państwowe.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

W całym kraju zapisy do szkół katolickich spadły o prawie półtora procenta od 2014 r. „O tyle samo wzrosły zapisy do szkół państwowych” – wyjaśnia dr Emma Rowe, wykładowca z uniwersytetu w Deakinie. Na wschodnich przedmieściach Melbourne, niegdyś katolickim sercu kraju, liczba zapisów spadła w tym samym okresie o ponad 12 procent, czyli średnio o 31 uczniów na szkołę.
Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko pogarszająca się sytuacja finansowa miejscowych rodzin. „Innym czynnikiem jest upadek tradycji religijnej i przekonanie, że szkoły katolickie mogą być dogmatyczne pod względem wyznaniowym. Zwiększa się też liczba chińskich imigrantów, którzy nie wybierają dla swoich dzieci katolickich szkół. Nie bez znaczenia są także skandale seksualne w środowisku duchownych” – wymienia dr Emma Rowe. „Jest to krytyczny moment dla szkolnictwa katolickiego, jeżeli zapisy w kolejnych latach będą spadać, a na to się zanosi, wiele z tych szkół przestanie istnieć” – dodaje.

W związku z tym katolicka szkoła średnia Emmaus College zapowiedziała, że od przyszłego roku pierwszeństwo zapisu będą mieli uczniowie, którzy ukończyli podstawówki katolickie, a dopiero w drugiej kolejności rozpatrzone zostaną zgłoszenia dzieci, które uczęszczały do szkół państwowych lub niezależnych. „Decyzja ta ma na celu wsparcie katolickiej edukacji” – czytamy w o świadczeniu Emmaus College.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Australia: szkoły katolickie w tarapatach. Będą zmuszone zatrudniać nauczycieli żyjących wbrew wierze?

Aranmore Catholic College /^^ Co-education in Leederville, Western Australia

Dostrzegając zagrożenie związane z zaleceniami Komisji, biskupi, przedstawiciele katolickich organizacji, a także protestanccy heretycy wspólnie zaapelowali do szefa rządu o zachowanie obecnego porządku prawnego.

Sygnatariusz listu (m.in. Jacinta Collins, dyrektor Narodowej Komisji Edukacji Katolickiej, ordynariusze Sydney i Melbourne oraz biskupi obrządków wschodnio-katolickich) przypomnieli premierowi Anthony’emu Albanese’owi jego wyborczą zapowiedź poszanowania wolności religijnej i prosili, by nie porzucał obietnicy w poszukiwaniu poparcia lewicowej formacji Zielonych.

– Zalecenia poważnie ograniczyłyby zdolność naszych szkół do nauczania i działania w zgodzie z naszym etosem (…) – komentowała perspektywę zmian prawnych Jacinta Collins.  

Źródło:cruxnow.com /FA

St Patrick’s College / Launceston-Prospekt – Tasmania
Stalwart always ready to help his community | The Examiner ...
Mirka i Janek Siejkowie

PS. Niżej podpisany, ma tę możliwość aby przypomnieć Czytelnikom, że budowniczym St Patrick’s College / Prospekt – był Polak i jego firma Continental Builders  – śp Jan Siejka – jeden z pierwszych polskich emigrantów na Tasmanii. Niżej podpisany przyjaźnił się Jankiem i grywał z Nim jeszcze w latach osiemdziesiątych w tenisa na korcie tej pięknej katolickiej szkoły.

, Jan Siejka OAM zmarł 15 lutego 2016 roku. Przez ponad 10 lat był prezesem Związku Polaków na Północnej Tasmanii. Mirosława [Mary] Siejka OAM zmarła 18. września 2022 roku. Pozostwili po sobie wiele dobra, które docenili Tasmańczycy i inni emigranci przybyli tutaj na wyspę, która stała się ich przybraną Ojczyzną.

Opracował Antoni J. Jasiński

.################# np.pl ###############

Śledź i polub nas:
2 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *