POLONIA PAMIĘTA /aktualizacja/

Marayong /SYDNEY/AUSTRALIA/ 14/04/24. Msza Św. w intencji Ofiar Smoleńska.

Szanowni Państwo,

Dziękuję jeszcze raz za uczestniczenie w dzisiejszej uroczystości, 14 Rocznicy zbrodni smoleńskiej. Dziękuję wszystim Państwu, dziękuję jeszcze raz przedstawicielowi dyplomacji polskiej, Pani Konsul Irenie Juszczyk, oraz księdzu Arturowi za homilię oraz bycie gospodarzem uroczystości. Witam rownież przedstawicieli organizacji skupionych w Federacji NPW z Panem Prezesem oraz witam przedstawicieli RNPA jeżeli są pośród nas. Mam nadzieję że podobne uroczystości odbywają się lub odbyły się w innych ośrodkach polonijnych w Australii. Dziękuję i dziękuję ale czy nie jest to nasz obowiązek, nieprawdaż!

Powtarzam to wielokrotnie i powiem jeszcze raz, JESTEŚMY TEGO WINNI OFIAROM. JESTEŚMY TEGO WINNI OFIAROM.

Wczoraj obchodziliśmy DZIEŃ PAMIĘCI LUDOBÓJSTWA W KATYNIU A 4 DNI TEMU 14 ROCZNICĘ ZBRODNI SMOLEŃSKIEJ. TAK, ZBRODNI, ZAMACHU W SMOLENSKU.

Mówiliśmy to już wielokrotnie, że nie było inaczej. Jakże wymownym był brak przedstawicieli obecnego rządu, tzw koalicji 13 grudnia, na uroczystościach w Polsce. Dlaczego tak było ? Niech kaźdy odpowie sobie na to pytanie sam. Samolot rozpadający się na tysiące fragmentów, niszczenie wraku samolotu, brak wraku samolotu w Polsce, wykrycie środków wybuchowych na szczątkach wraku, oddanie śledztwa Rosjanom, zmiana opisu wybuchów na miejsca pożaru w raporcie Milera czy Laska, nie mowiąc już o ofiarach posmoleńskich, które to mogłyby wiele wnieść do śledztwa, przeprowadzonego rzetelnie.

Miesiąc temu uczesniczyliśmy w Rajdzie Katyń/Smoleńsk Australia, Pamiętamy. W War Memoriał codziennie ma miejsce tzw. Last Post Ceremony, gdzie upamiętnia się jednego poległego w wojnach żolnierza australijskiego. Żeby upamiętnic ofiary Katynia, jedną osobę dziennie, potrzebowalibyśmy 60 lat. To jest rozmiar tej zbrodni.

Łączymy się w bólu z rodzinami Ofiar Smoleńska, Katynia oraz Ofiar Posmoleńskich, tzw. seryjnego samobójcy.

” O PAMIĘĆ UMĘCZONYCH OJCÓW – ZA NAS UPOMNIEĆ SIĘ LECIELI ” tak mówi epitafium Ofiar Smoleńska na Jasnej Górze.

Dziekuję za uwagę.

Ryszard Adams-Dzierzba

Tekst i zdjęcia dla naszepismo.pl przekazał dr Ryszard Adams-Dzierzba /Sydney

Kwiaty pod pomnikiem

Dziękujemy! /Red. np.pl

Obrazek wprowadzający Matka Boska Katyńska dodał Admin

Matka Boża Katyńska(wzgl. Matka Boska Katyńska) – grafika przedstawiająca Matkę Bożą tulącą głowę żołnierza zamordowanego strzałem w tył głowy. Pierwotny obraz Matki Bożej Katyńskiej autorstwa Stanisława Bałosa, od 2021 eksponowany w kościele Chrystusa Króla w Sanoku

Pierwotnie artystka Anna Danuta Staszewska (1920-1995) wykonała prace artystyczne: obraz Pieta I (1968, Dziewica z czaszką ludzką o przestrzelonej potylicy w dłoniach, w oparciu o Matkę Bożą Wileńską), potem Pietà II (w oparciu o Matkę Bożą Jasnogórską, trzymającą głowę mężczyzny z dziurą po strzale w tył głowy) oraz finalnie stworzony na podstawie Piety II czarno-biały linoryt określany jako Matka Boża Katyńska (1972) według innej wersji (1968). . Dzieło przedstawia Matkę Boską tulącą przestrzeloną czaszkę, symbolizującą ofiary zbrodni katyńskiej. Przez lata autorka, prywatnie żona działacza komunistycznego Stefana Staszewskiego, ukrywała swoją pracę. W trakcie pielgrzymki Klubu Inteligencji Katolickiej  do Watykanu w 1980 autorka zdołała przekazać linoryt na ręce papieża Jana Pawła II.

Poznawszy to dzieło były jeniec obozu w Kozielsku z lat 1939-1940 ks. prałat  Zdzisław Peszkowski – kapelan Rodzin Katyńskich zlecił na jego podstawie wykonanie obrazu Stanisławowi Bałosowi, który wykonał drzeworyt na odwrocie obrazu widnieje rok 1989; według innej wersji w 1984 r. Ta polichromowana płaskorzeźba była używana we wszystkich ważnych uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Według kolportowanych informacji miała się znajdować na pokładzie rządowego samolotu TU 154 M i ulec zniszczeniu w Katastrofie SMOLEŃSKIEJ w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Później jednak okazało się, iż z niewiadomych przyczyn opiekująca się obrazem Teresa Walewska-Przyjałkowska nie zabrała go ze sobą w podróż do Smoleńska.

Tenże obraz 24 sierpnia 2021 został uroczyście ofiarowany przez Fundację Golgota Wschodu do kościoła Chrystusa Króla w Sanoku w rodzinnym mieście ks. Peszkowskiego. (Red)

Publikujemy dodatkowe zdjęcia, które w poczcie e-mailowej otrzymaliśmy dopiero dzisiaj rano (16.04.2024)

################ np.pl ###############

Śledź i polub nas:
11 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *