Nasze Pismo na pikniku…

W ramach jubileuszu

AUTOR: EWA MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

W ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, „Nasze Pismo” zostało zaproszone na wielkie wiosenne świętowanie w urokliwych plenerach Ogrodów Królewskich. Są to innymi słowy oazy zieleni Warszawy.

Wśród wielu atrakcji

Balony niebo fotografie, zdjęcia stockowe, Balony niebo obrazy royalty-free
Foo: pl.depositphotos.com

Wśród atrakcji mieliśmy możliwość obejrzeć wystawę patriotyczną „O polskich superbohaterach i lotach balonem”. I tym razem zwiedzaliśmy Zamek Królewski i jego ogrody, a także panoramę miasta z niecodziennej perspektywy pokładu kosza balonowego zawieszonego wysoko nad ziemią.

W „Pałacu pod Blachą”

POD BLACHĄ

Pałac pod Blachą, to inaczej pałac Lubomirskich. Jest to budynek z pochodzący z okresu późnego baroku znajdujący się u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie. W roku 1651, królewski płatnerz Wawrzyniec Reffus postanowił pobudować w miejscu obecnego pałacu budowę jednopiętrowej kamienicy. Okres potopu szwedzkiego, znacznie zniszczył wspomnianą budowlę.

Odbudowany i przebudowany

Odbudowany on został po szwedzkim potopie, które miało miejsce w roku 1657. Zniszczeń dokonały głównie wojska Jerzego Rakoczego, jako sprzymierzeńcy Karola Gustawa. Przebudowa ta miała miejsce w roku 1701. Pałac ten pierwotnie był przeznaczony dla podkomorzego wielkiego Jerzego Dominika Lubomirskiego. Był to pałac usytuowany na nasypie ziemnym, z akcentami późnobarokowymi, wykonanymi przez Jakuba Fontanę. Dobudowano wówczas mu dwa skrzydła boczne, a cały budynek nakryto blachą, której zawdzięcza on swoją dzisiejszą zwyczajową  nazwę.

Królewski zakup

W 1776 roku, pałac ten został zakupiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, z przeznaczeniem na mieszkania dla jego dworzan. Był on jednak włączony do zespołu zabudowań zamkowych. Skrzydło północne nadbudowano z czasem o dwa piętra i połączono z Królewską Biblioteką. W 1794 roku, podczas insurekcji kościuszkowskiej, król przekazał pałac swemu bratankowi księciu Józefowi Poniatowskiemu, który wprowadził się do niego w roku 1798.

Ilustracja

Powyżej: Sala biblioteczna w Bibliotece Królewskiej, stan obecny

Redakcja Naszego Pisma /dwumiesięcznik/ i naszepismo.pl /w internecie/ dziękuje Pani Ewie za zaproszenie na warszawski piknik i zwiedzanie „Pałacu pod Blachą.

###########################

Śledź i polub nas:
Jedenkomentarz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *