„Nasze Pismo” w Oblęgorku

AUTOR; EWA MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Redakcja „Naszego Pisma”, wybrała się do świętokrzyskiej miejscowości Oblęgorek, który był niegdyś letnią rezydencją naszego wielkiego noblisty Henryka Sienkiewicza. Wykonując szereg zdjęć z tego miejsca, chcemy w ten sposób przybliżyć Naszym Czytelnikom tę wielką osobę, która w czasach zaborów pisała „ku pokrzepieniu serc” wszystkich Polaków.

W ubogiej rodzinie

Henryk Sienkiewicz urodził się w dniu 5 maja 1846 roku we wsi Wola Okrzejska, w zubożałej rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Oszyk. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz (1813–1896) i Stefania z domu Cieciszowska (1820- 1873) Matka pisarza, pochodziła ze starej i majętnej rodziny podlaskiej, skoligaconej z Łuszczewskimi i Lelewelami. Zdarzało się niejednokrotnie, że pani Stefania, pisywała wiersze. Nawet opublikowała swoje dwa opowiadania w „Tygodniku Ilustrowanym” w roku 1864 oraz powieść zatytułowaną „Jedynaczka”.

Rodzina z tradycjami patriotycznymi

Henryk Sienkiewicz miał pięcioro rodzeństwa: starszego brata Kazimierza (uczestnika powstania styczniowego) i siostry: Anielę (Janową Komierowską), Helenę (niezamężną), Zofię (Lucjanową Sieńkiewiczową) i wcześnie zmarłą Marię.

Majątek babki

Wola Okrzejska należała do babki pisarza, Felicjany Cieciszowskiej. Henryk został ochrzczony w sąsiedniej miejscowości Okrzeja, w kościele ufundowanym przez prababkę pisarza. Rodzina z czasem przeniosła się do miejscowości Grotki a następnie do Grabowców, by ostatecznie od 1861 zamieszkać przy ulicy Nowy Świat w Warszawie.

Dzieciństwo i młodość

W wieku 12 lat, mieszkając początkowo w wynajmowanym mieszkaniu Henryk Sienkiewicz rozpoczął naukę w warszawskim Gimnazjum Realnym.   Od grudnia 1862 roku przez dwa kolejne lata, kontynuował edukację w Gimnazjum nr II w Pałacu Staszica. Jesienią roku 1864 przeniósł się do Gimnazjum nr IV. Jako gimnazjalista, zdobył pierwszą nagrodę za wypracowanie zatytułowane Mowa Żółkiewskiego do wojska polskiego pod Cecorą. Nie miał wysokich not w szkole, najlepiej szły mu przedmioty humanistyczne. W tym czasie zarabiał korepetycjami, mieszkając u rodziców. Wskutek trudnej sytuacji materialnej rodziny, dziewiętnastoletni Henryk przerwał szkołę w końcu roku 1864. w następnym roku przyjął on posadę guwernera.

Wydrukował recenzję

W roku 1869, Sienkiewicz debiutował jako dziennikarz .”Przegląd Tygodnioowy” wydrukował jego recenzję sztuki teatralnej, a „Tygodnik Ilustrowany” zamieścił jego rozprawkę historyczno-literacką o Sępie Sarzyńskim. Henryk Sienkiewicz pisał pod pseudonimem „Litwos” do „Gazety Polskiej” oraz do „Niwy”. W roku 1873 objął w „Gazecie Polskiej” stałą szpaltę na felietony.

W warszawskich salonach

Bywał on w popularnych w owym czasie salonach warszawskich takich jak dla przykładu prowadziła jego krewna Jadwiga Łuszczewska, znana literatka pisząca pod pseudonimem Deotyma.

Podróż do USA

Wraz z Heleną Modrzejewską wybrał się on w podróż do Stanów Zjednoczonych. W owym czasie nie było to czymś powszednim. Wówczas to swoje korespondencje do polski, publikował w prasie, co zyskało uznanie i wzbudziło zainteresowanie jego osobą. Od roku 1896 pisarz rozpoczął prace nad nową powieścią noszącą tytuł „Krzyżacy”, którą ukończył po czterech latach w 1900. W tym też roku pisarz, przy zaangażowaniu całego społeczeństwa, obchodził jubileusz 25-lecia pracy twórczej i otrzymał od narodu majątek ziemski w Oblęgorku

^^^
^^^
^^^
^^^
^^^
^^^

Tam ^^^ właśnie Redakcja „Naszego Pisma”, miała okazję zostać zaproszona. Zachowały się tutaj idealnie zachowane pokoje pisarza i jego liczne cenne zbiory.

Redakcja naszepismo.pl i Nasze Pismo w SŁUŻBIE OJCZYZNY I POLONII /dwumiesięcznik/  serdecznie dziękuje Pani Ewie za zaproszenie na wirtualne zwiedzenie miejsca w którym żył i pracował nasz polski NOBLISTA, tworzący dla Polski i Polaków wiekopomne dzieła „ku pokrzepieniu serc„.

####################################

np.pl

Śledź i polub nas:
Jedenkomentarz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *