BOHATER! WALCZYŁ ABY POLSKA BYŁA POLSKA!

Warszawa: Pokazano dokumenty dotyczące gen. Stefana Roweckiego „Grota„.

W Archiwum Akt Nowych (AAN) odbyła się prezentacja oryginalnych rozkazów, meldunków i raportów Komendy Głównej Armii Krajowej związanych z osobą Komendanta Głównego AK. „80. rocznica aresztowania gen. Stefana Roweckiego posługującego się pseudonimem Grot, ale także innymi: Grabica, Rakoń – a w korespondencji radiowej z Londynem – Kalina, jest okazją do prezentacji dokumentów związanych z jego osobą znajdujących się w zasobie Archiwum Akt Nowych” – powiedział dyrektor Archiwum Akt Nowych (AAN) Mariusz Olczak. „Mamy w naszym zasobie szczególny dokument – meldunek sporządzony kilka dni przed aresztowaniem 30 czerwca 1943 r. i skierowany do polskiego dowództwa w Londynie. W Polsce raz pierwszy i prawdopodobnie jedyny w czasie wojny posłużył się swoim autentycznym imieniem i nazwiskiem. Do dziś historycy i archiwiści zastanawiają się, co się wtedy wydarzyło” – wskazał.

„W zasobach AAN mamy dokumenty z akcji scaleniowej AK. Scalenie, połączenie szeregu niewspółpracujących ze sobą różnych organizacji konspiracyjnych z AK jako główną siłą Podziemnego Państwa Polskiego było jednym z największych sukcesów »Grota«. Udało mu się włączyć te organizacje w jeden nurt walki z Niemcami” – wyjaśnił. Dyrekor Olczak podkreślił, że AAN jest w stałym kontakcie z rodziną generała, m.in. z bratanicą, prof. Krystyną Rowecką-Trzebicką. „Pokazujemy dziś dokumenty pochodzące z jej zbiorów. Pochodzą z okresu przedwojennego” – dodał.

^^^

Pamięć o gen. dyw. Stefanie Roweckim, ps. „Grot”

W Warszawie upamiętniono 80. rocznicę aresztowania dowódcy AK gen. dyw. Stefana Roweckiego, ps. Grot. Uroczystości w 80. rocznicę aresztowania gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” rozpoczęły się przed południem przy tablicy memoratywnej przy ul. Spiskiej w Warszawie. Później uczestnicy przenieśli się przed pomnik generała przy ul. Fryderyka Chopina. Jak podkreślił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, oddajemy hołd „człowiekowi niezłomnemu, który zawsze pozostał wierny temu przesłaniu, które wygłosił jeszcze w okresie II RP do swoich podkomendnych, pisząc: »każdy z was musi być człowiekiem honoru«”. „I takim człowiekiem był dowódca Armii Krajowej – człowiekiem niezłomnym, człowiekiem, dla którego honor oznaczał wszystko, a służba niepodległej Polsce była najważniejsza” – zaznaczył. Podczas uroczystości prof. Krystyna Rowecka-Trzebicka, bratanica „Grota”, odebrała medal „Pro Bono Poloniae”, przyznawany za wyróżnianie się „w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju”.

„W momencie kiedy zmarł mój ojciec w 1993 r., młodszy brat generała, a potem w 2003 r. zmarła jedyna córka generała Irena Rowecka-Mielczarska, przed odejściem powierzyła mi to trudne bardzo dla mnie dzieło, bo ja nie jestem historykiem, jestem medykiem. Jestem już w tej chwili seniorką rodu. Muszę powiedzieć, że wiem, że powinnam już zastanawiać się, mając lat 90 w tym roku, kto po mnie może przejąć ten trudny obowiązek” – przyznała. W ceremonii, którą zakończyło złożenie wieńców przez delegacje, uczestniczyli m.in. doradca prezydenta RP Zofia Romaszewska, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, szef gabinetu politycznego szefa MON Łukasz Kudlicki, weterani walk o niepodległość RP, w tym żołnierze Armii Krajowej i ich rodziny, a także członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Źródło: Nasz Dziennik
Autor: Robert Sobkowicz /Nasz Dziennik/ Opracował Admin

#############################

np.pl

Śledź i polub nas:
2 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *