MY…! A jakby co… to MY ho, ho…

AUTOR: JAN KOWALSKI

O wyzwaniach związanych z głosowaniem rodaków w Australii opowiadał w cyklu „Głosy Polonii” w TVN24 BiS Andrzej Lubieniecki, koordynator akcji Polonia Głosuje w tym kraju. Mówił, że największym problemem są odległości do okręgów wyborczych, wynoszące nawet tysiące kilometrów. Przekazał też, że rozmawiał z konsul i „proponował jej jedną komisję ekstra w Sydney”. – Usłyszałem, że nic takiego nie jest planowane, tak że będzie identyczna liczba obwodów i komisji wyborczych jak w poprzednich wyborach – powiedział Lubieniecki.

W kontekście październikowych wyborow parlamentarnych przed Polonią stoi wiele wyzwań. O tym, jak organizowane jest głosowanie w Australii i jakie pojawiają się tam problemy, opowiadał w cyklu „Głosy Polonii” w TVN24 BiS Andrzej Lubieniecki, koordynator akcji Polonia Głosuje w tym kraju.

Jak mówił Lubieniecki, zgodnie ze spisem ludności z 2021 roku w Australii mieszka około 180 tysięcy Polaków. Przyznał, że choć w tym roku odbędą się tego samego dnia głosowania w wyborach i referendum, to „nie przypuszcza”, by spowodowało to problemy.

Myślę o tym 24-godzinnym limicie, że raczej powinniśmy się zmieścić w tym czasie. Ale liczba komisji jest niezmieniona, niestety. Ilość komisji jest taka sama, czyli stolice stanowe plus Canberra, w ambasadzie. Tak że będzie komisji 6-7 w Australii – przekazał.

Lubieniecki: Proponowałem konsul jedną komisję ekstra. Usłyszałem, że nic takiego nie jest planowane

Koordynator był pytany, czy sygnalizowano potrzebę utworzenia dodatkowych obwodów. – Tak, bo nawet tuż przed wyjazdem z Sydney rozmawiałem z panią konsul i proponowałem jej jedną komisję ekstra w Sydney – mówił gość TVN24 BiS.

– Zwróciłem się do pani konsul z racji tego, że Sydney jest bardzo rozległym miastem – 120 na 90 kilometrów. I dla rodaków z zachodnich dzielnic Sydney Klub Polski w Bankstown, w którym mam przyjemność pracować, byłby lepszym miejscem, niż jechać do centrum miasta (…) do konsulatu, gdzie jest 40 parę kilometrów (…) w jedną stronę – wyjaśniał.

– Ale usłyszałem, że nic takiego nie jest planowane, tak że będzie identyczna liczba obwodów i komisji wyborczych jak w poprzednich wyborach – oznajmił.

Koordynator: Polonia z Darwin ma do najbliższej komisji wyborczej około 3,5 tysiąca km…

Lubieniecki mówił też, że główne wyzwania, kiedy organizuje się wybory dla Polonii w Australii, to „odległości”. – Na przykład Polonia z Darwin, czyli stolicy Terytorium Północnego, ma do najbliższej komisji wyborczej w Brisbane około 3,5 tysiąca kilometrów w jedną stronę. Tak że jest to właściwie niewykonalne, żeby ta Polonia – chociaż jest nieliczna, bo około 1,2 tysiąca osób tam mieszka – dotarła do najbliższej komisji wyborczej – podkreślił.

Dziwimy się bardzo, że konsulat nie zdecydował się utworzyć nowego okręgu na Tasmanii, w Hobart, gdzie mieszka ponad 2,5 tysiąca Polaków. Ci obywatele będą musieli się wybrać do Melbourne. W Melbourne jest najbliższa komisja wyborcza, ale to jest 800 kilometrów – kontynuował. (…)

autor:akr / prpb / Źródło: TVN24 BIS

Od red. np.pl. Otrzymaliśmy wiadomość z Polski:

Na Tanzanii aktualnie żyje (przebywa?) kilkanaście (no może 20-30) osób polskiego pochodzenia, a jednak  uprawnionych do głosowania… A jednak utworzono dla nich punkt wyborczy i 5-cio osobową komisję wyborczą. Więcej jak w/w artykule.

######################

Migawki fotograficzne do: „A jakby co… to MY ho, ho…”

ROK 2018…

>Poniżej: TO TEŻ POLONIA tzw. ”PATRIOTYCZNA” /Katolicka / Postępowa / ta Nowa -MŁODA itp. WITA PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDĘ w Australii – takimi różnymi okrzykami. I wcale się nie wstydzi, co o tym myśli Australijczyk kiedy to widzi. (…) (cyt. za AS)

Foto: oko pres
ROZ-DZIELIĆ: Foto: oko press
I ta młódź – przyszłość Poloni Australijskiej…/Foto: WP
Wybory 2020. Wałęsa niczym kowboj [ZDJĘCIA] - Super Express
„G Ł O S U J E M” / Foto: Super Ekspres

^ > I TEN „Bolek” – KOWBOJ/ dos. „chłopiec do pasienia bydła” , który „porywał” wszystkich, kiedy się w Australi pojawił…< (cyt. za Jarek Micewski)

^ Dzisiaj wylazłem wysoko! Chociaż za wysoko to jeszcze nie jest

Zdjęcia i opisy dodał Admin

######################################

Śledź i polub nas:
11 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *