Jeśli ktoś ogłasza „koniec historii”, to ona się właśnie zaczyna…

„Niepodległoć to cecha PAŃSTWA lub NARODU które nie zależą pod względem politycznym od innego państwa lub narodu Suwerenność Rzeczypospolitej i jej niepodległość, rozumiana jako odrębność bytu państwowego Polski w jej obecnych granicach, w warunkach członkostwa w Unii Europejskiej na zasadach określonych w Konstytucji, oznaczają potwierdzenie prymatu Narodu Polskiego do stanowienia o własnym losie.”

Ojcowie Niepodległości /Ilustracja IPN

 „Balansujcie, dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!”. (Opis: w liście z lutego 1902 Józefa Piłsudskiego do Kazimierza Kelles-Krauza).

   Na odzyskanie w pełni suwerennego państwa Polacy musieli czekać 123 lata.  Polska dwukrotnie w XX wieku walczyła aż wreszcie wybiła się na pełną niepodległość. Ale już do bieżącego 2023 roku utraciła ją po raz trzeci.- wdniu referendum 7/8 czerwca 2003 roku. Historia i przeszłość nie była ważna, a przyszłość powinna się  sama – głoszono – jakoś pod parasolem unijnym ułożyć. Nie ważne, że to był handel polską suwerennością i niepodległością  w Brukselii za możliwość pracy i podróży  do krajów które tą UNIĄ zarządzają

            Oczekiwano wiecznej szczęśliwości słuchając „Hymnu UE – Ody do radości. Polskie prawo tworzone jest w Brukseli a nie w Warszawie. Te lata Polski w UE to lata przegrane! ale władza i media wciąż Polaków zaklinają, że mamy wymarzoną Niepoległość „zmienną”, bo Unia już dawno zażądała całkowitą unijną polską podległość.

Narodowe Święto Niepodległości –to święto państwowe – w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795-1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 – zniesione ustawą KRN 22 lipca 1945.  przywrócono ustawą w okresie „transformacji” w 1989. Jest dniem wolnym od pracy. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.

10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.Jędrzej Moraczewaki opisał to słowami:   Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…).

Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Organizatorzy przygotowywanych konspiracyjnie obchodów rocznicy 11 listopada, głównie w ramach malego sabotażu, byli narażeni na dotkliwe represje. Jednak mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. W dniach poprzedzających 11 listopada na murach, ogrodzeniach, płytach chodnikowych pojawiały się afisze, ulotki i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła”, „11.XI.1918” itp., a od 1942 roku także znak POLSKI WALCZĄCEJ. Częstokroć pomniki przystrajano biało-czerwonymi kwiatami i proporczykami, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej mocowano flagę narodową. Również w prasie konspiracyjnej, głównie w Biuletynie Informacyjnym” podziemnej Armii Krajowej, zamieszczano artykuły przypominające o Święcie Niepodległości.

W 1945 ustanowiono Narodowe  Święto Odrodzenia Polski. ODRODZENIA Święto, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości.

Powyżej ^ Stragany podczas świątecznych festynów, w dniu 22 lipca 1984 gdzie można było kupić artykuły spożywcze niedostępne na co dzień…

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości.11 listopada 1997 Sejm podjął uchwałę głoszącą m.in. Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę.

Marsz Niepodległości

Od 2011 organizatorem marszu jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Zgodnie z deklaracją organizatorów Marsz Niepodległości jest elementem świętowania obchodów Narodowe go Święta Niepodległości oraz demonstracją przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu. Przeciwnicy marszu to środowiska lewicowe i postkomunistyczne to dzięki nim marsz „został w wielu zagranicznych i krajowych mediach przedstawiony nieodpowiedzialnie”, a niektórzy dziennikarze gazet, dostarczali na jego temat nieprawdziwych wiadomości. Polskie MSZ stwierdziło natomiast, że nieuprawnione jest opisywanie jako dominujących tych elementów marszu, które miały charakter wyłącznie incydentalny.   Od 19 lutego 2023 r. prezesem stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” jest Bartosz Malewski.

 LIS-KULA

Leopold Lis-Kula!  Bohater jeden z wielu z tamtej bohaterskiej Polski – Ulubiony oficer Piłsudskiego Był jednym z najmłodszych oficerów w historii polskiej armii i bohaterem, który stał się legendą za życia. Pułkownik Leopold Lis-Kula poszedł na wojnę, mając 17 lat. Przeszedł cały szlak bojowy I Brygady Legionów Polskich. A przyszedł na świat symbolicznie: 11 listopada. W jego 22. urodziny zakończyła się zatem I wojna światowa, a Polska odzyskała niepodległość. Pułkownik Lis-Kula zginął kilka miesięcy później – w marcu 1919 roku w bitwie z UKRAIŃCAMI. W 1920 roku z okazji obchodów święta niepodległości Marszałek Polski  Józef Piłsudski odznaczył miasto Lwów Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari

Radosna Parada Niepodległości – to manifestacja w postaci przemarszu ulicami Wrocławia odbywająca się każdego roku w dniu 11 listopada. Obchody Narodowego Święta Niepodległości we Wrocławiu zaczynają się mszą świętą w bazylice św. Elżbiety Węgierskiej, w której znajduje się Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Następnie na wrocławskim rynku odbywa się apel niepodległościowy z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego. Po oficjalnych uroczystościach ulicami w centrum miasta przechodzi Radosna Parada Niepodległości w której biorą udział mieszkańcy miasta i zaproszeni goście. Wrocławska parada jest jedną z największych tego typu manifestacji w Polsce. Pierwsza parada przeszła ulicami Wrocławia w 2002 roku. W 2015 roku wzięło w niej udział ponad dziesięć tysięcy ludzi .

„Jeszcze Polska nie zginęła”. Jest hasło na Marsz Niepodległości 2023

Opracował Antoni J. Jasinski/ Ilustracje dodał Admin/

########################

Śledź i polub nas:
12 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *