Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w światowej czołówce. Obchodzi 70-lecie

Konferencja z okazji 70-lecia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im św. Jana z Dukli

^ Konferencja z okazji 70-lecia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im św. Jana z Dukli.  

W kwestii diagnostyki i efektów leczenia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli jest na światowym poziomie, co potwierdzają międzynarodowe rankingi. Taka jest również konkluzja międzynarodowej konferencji zorganizowanej w związku z jubileuszem 70-lecia tej placówki – wskazuje dr Rafał Janiszewski, członek komitetu organizacyjnego konferencji.

Autor: Tomasz Zielenkiewicz 

Podczas dwudniowej konferencji przedstawiono historię szpitala oraz najnowsze wyniki badań. Omawiano też problemy i wyzwania współczesnej onkologii. Dr Rafał Janiszewski zaznaczył, że eksperci dzielili się doświadczeniami z zakresu diagnostyki leczenia pacjentów onkologicznych. Wyniki swych badań prezentowali też terapeuci z lubelskiego ośrodka. Jak zaznaczył dziś jest to nowoczesny ośrodek, a zaczynał bardzo skromnie. Pierwszych pacjentów w Poradni Onkologicznej przy ul. Sierocej 4 przyjęto w maju 1953 roku, a placówka mieściła się w przybudówce baraku.  

Podczas uroczystości 70-lecia istnienia placówki Medal Signum Universitatis Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przyznano prof. Elżbiecie Starosławskiej, która od wielu lat kieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Jak wskazał dr Janiszewski, w ośrodku udało się zbudować zespół o wielkim potencjale intelektualnym. „Mówię to zarówno o grupie terapeutów jak i pielęgniarek oraz zaplecza technicznego i administracyjnego. Tworzą razem zespół, który potrafi interdyscyplinarne zajmować się nowotworami” – wskazał. 

Jak dodał, profesor Starosławska przez ostatnie lata przeprowadziła rozbudowę Centrum. Jedną z większych planowanych inwestycji jest Ośrodek Profilaktyczno-Diagnostyczny dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych, który ma być ukończony do 2027 roku. Ma on umożliwiać wykrycie nowotworu we wczesnym stadium oraz specjalizować się w chorobach rzadkich.

Podczas dwudniowych obrad eksperci prezentowali m.in wiedzę nowych terapiach przeciwnowotworowych, wynikach leczenia raka piersi, skóry, płuca czy nerki oraz innych organów. Prezentowali też dokonania w zakresie chirurgii robotycznej.

W skład Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wchodzi m.in. 18 oddziałów szpitalnych, 5 zakładów medycznych i 33 poradnie specjalistyczne. W ubiegłym roku liczba wizyt i hospitalizacji w Centrum wyniosła ponad 256 000. Patronem lubelskiej ośrodka jest św. Jana z Dukli, którego relikwie znajdują się w szpitalnej kaplicy. 

(autor jest pracownikiem Polskiego Radia)

Dla naszepismo. pl przekazał Rev. Paweł Rytel-Andrianik, SSD, DPhil /Chief of the Polish section of the Vatican Radio and Vatican News

^^^

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli ...

Powyżej: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli  / Ilustracje dodał Admin

#############np.pl###############

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *