Czy wiecie że … historia

Encyklopedia Zjawisk XXI wieku „Okiem”

Słowa „gusła” i „guślarz” wywodzą się od „Uczty Kozła” – czyli obrzędu Dziadów lub „Rękawki”.

Najstarszy w Europie wciąż czynny zakład przemysłowy to Kopalnia Soli w Wieliczce (Wiedza i Życie 1/1998)

Po raz pierwszy broń biologiczną zastosowano w … 1346 roku. Tatarzy oblegając miasto na Krymie przerzucali przez mury zwłoki osób uśmierconych przez dżumę.

DRAKE/ MINIATURA 1581

Największy pirat wszechczasów – Francise Drake – był zaufanym królowej, dowódcą armady angielskiej i uzyskał tytuł hrabiego.

Kuchenka mikrofalowa była wynaleziona gdy jej wynalazca przechodził koło radaru co spowodowało roztopienie czekolady w kieszeni.

Najlepiej sprzedanym singlem w historii było „Candle in the wind ’97” Eltona Johna sprzedany w 33 mln egzemplarzy.

Popularne i co najmniej nieeleganckie angielski słówko „FUCK”” jest skrótem. Gdy Anglia była dotknięta wieloma plagami taż że zmalała populacja ludności król wydał rozporządzenie odtworzenia populacji wstrzymując karalność cudzołóstwa. Od nazwy rozkazu „Fornicate Under Command of the King” (Cudzołożyć na rozkaz króla) pochodzi to słowo.

Podnoszenie dwóch palców przy zgłaszaniu w szkole pochodzi ze średniowiecza. Łucznicy używali tych palców do naciągania cięciwy. Jeśli ktoś popadł w konflikt z prawem ucinano je. Dlatego gdy któryś z łuczników groził komuś pokazywał w górze dwa palce co znaczyło „Spójrz, ja wciąż je mam”.

Krzesło elektryczne było wynalezione przez dentystę

Powyżej ^ Krzesło elektryczne w Więzieniu Stanowym Florydy

Najazd mongolski w XIII wieku spowodował w Polsce śmierć 1/3 ludności.

Jagiełło nigdy nie pił miodu, ani wina tylko czystą wodę – bał się otrucia

Genealodzy uważają, że niemal wszyscy mieszkańcy Europy (oprócz ostatnich imigrantów) mogli by wywieść swój rodowód od Karola Wielkiego. Podobnie bliskie pewności jest, że niemal wszyscy mieszkańcy Polski mają wśród swoich przodków Mieszka I.

Dawniej procent dzieci urodzonych był wyższy. Inna była rola seksu, który przez wiele małżeństw był jedynie wtedy czyniony gdy chcieli oni mieć dziecko. Obecnie dochodzi rola aborcji, która przewyższa ilość niedonoszych dawniej ciąży.

W domach publicznych w XIX wieku na całym świecie stało zazwyczaj tylko jedno krzesło. Zazwyczaj niedaleko wyjścia. Było to tak zorganizowane aby bywalcy kładli ubrania właśnie tam i aby podczas snu łatwo było złodziejowi ukraść z niego pieniądze.

Rodziną z najstarszą udokumentowaną genealogią jest rodzina O’Conor z Irlandii. Istnieją linie po kądzieli idące dalej, ale nikt nie może się poszczycić w pełni potwierdzonym pochodzeniem od Rzymian.

W XVI wiecznym Krakowie kobiety lekkich obyczajów nazywano murwami – bo stały pod miejskimi murami.

W dawnym języku dużo dokładniejszych określeń pokrewieństwa. Znano takie określenia jak np: świekra, jątrew.

W średniowieczu wyraz „kobieta” był obraźliwy

Z encyklopedi ‚OKIEM’ wybrał i dla naszegopisma przekazał Józef Wróbel (Cdn.)

##################np.pl##################

Śledź i polub nas:
Jedenkomentarz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *