TOM ZE SŁUPSKA

OPRACOWAŁ JAREK MICEWSKI

ILE MIESIĘCY MA JESZCZE UKRAINA?

TOM MALINOWSKI /FOTO WIKIPEDIA

Urodzony w Polsce i mający prawo do polskiego obywatelstwa amerykański ekskongresmen przestawił plan pokojowy „dla Ukrainy”. Związany z Bidenem od ćwierć wieku, prywatnie przyjaźniący się z szefem MSZ USA (czyli sekretarzem stanu) Blinkenem Tom Malinowski chce dać Kijowowi konkretny termin do którego będzie mógł on odzyskiwać utracone terytorium, a następnie wymusić przerwanie działań wojennych, nawet jeżeli do tego czasu nie uda się odzyskać wszystkich ziem wchodzących w skład Ukrainy przed rosyjskim zaborem Krymu, Doniecka i Ługańska w 2014 roku.

Podaje on nawet datę tego ultimatum dla Ukraińców. Chodzi o połowę przyszłego roku…

Wypowiedź ta ma miejsce w tym samym czasie, gdy bardzo wysoki urzędnik NATO Stian Jenssen stwierdził mniej więcej w duchu Malinowskiego, że Ukraińcy w zamian za wejście do NATO i NATO-wski parasol zrezygnują z części terytorium. Po fali krytyki wycofał się z tego ale w gruncie rzeczy argumentował podobnie, jak nieformalny doradca Bidena polskiego pochodzenia.

Co to oznacza? To, co przewidywałem w zeszłym roku ,gdy pisałem, że Zachód (bardziej Europa niż USA, ale Amerykanie tez do tego dołączą) będzie starał się wymusić na Ukrainie jeśli nie zakończenie wojny to przynajmniej długotrwałe zawieszenie broni.

Kijów zareagował po swojemu. Ukraińcy publicznie zbesztali Europejczyka z NATO, ale nie zająknęli się nad wypowiedzią Amerykanina. Identyczna sytuacja miała miejsce w grudniu 2022, gdy dwie kluczowe osoby po stronie euroatlantyckiej czyli Ursula von der Leyen – szefowa Komisji Europejskiej oraz Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA Mark Milley podali, niezależnie od siebie, szacunki strat poniesionych przez Ukrainę. Do grudnia zeszłego roku miało to być 100 000 zabitych i poważnie rannych ,nie licząc ofiar po stronie ludność cywilnej. Wówczas Kijów wymusił wycofanie się z tych słów niemieckiej szefowej KE ,ale amerykański generał nie wycofał się nawet ani o na jotę.

Problem jest poważniejszy niż się myśli . Ukraina będzie potrzebować mocnych sojuszników w momencie, gdy szereg kluczowych państw w Europie(plus zapewne USA) zacznie wywierać na nią silna presję w zakresie rezygnacji z części jej terytorium. Takim sojusznikiem może być Polska. Skoro tak, to nie powinno się nas zrażać, jak to miało miejsce w ostatnich tygodniach…

Powyższy tekst ukazał się na portalu wprost.pl (21.08.2023) / Ryszard Czarnecki

^^^

KIM JEST TOM MALINOWSKI?

Sam przedstawia się jako imigrant z Polski. Urodził się w Słupsku,  23 września 1965 roku,  ale pierwsze lata życia spędził w podwarszawskim Brwinowie. Do Stanów Zjednoczonych wyemigrował na początku lat 70. w wieku sześciu lat.

W USA matka Malinowskiego wyszła za mąż za Blaira Clarke’a, wpływowego dziennikarza i managera telewizji CBS. Malinowski wychowywał się w Princeton, zamożnym uniwersyteckim miasteczku w New Jersey. Do polityki wszedł jeszcze w jako stażysta w biurze demokratycznego senatora (i byłej gwiazdy NBA) Billa Bradleya. Studia na presitżowych uczelniach: Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i na Oxfordzie w ramach stypendium Rhodesa otworzyły mu drzwi do kariery w dyplomacji i polityce. W latach 90. pracował w Departamencie Stanu w administracji Billa Clintona. W 2016 był zaangażowany w rozmowy przedstawicieli USA z polskim rządem w sprawie „przestrzegania norm praworządności” w Polsce… Działacz na rzecz ochrony praw człowieka, w tym osób LGBT.

Stopniowo… po tych stopniach do władzy… / foto: Atlantic Council

Dla naszepismo.pl opracował Jarek Micewski NZ / zdjęcia i opisy dodał Admin

#################np.pl# #################

Śledź i polub nas:
Jedenkomentarz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *