Błogosławiona Natalia Tułasiewicz patronka nauczycieli w Polsce

MOTTO-M I S J A:
NARÓD POTRZEBUJE DUCHA I PRAWDY, GDYŻ ONE PROWADZĄ NA DROGĘ DO WOLNOŚCI, DOBRA I PIĘKNA. NIECH DUCH ŚPIĄCYCH POBUDZI! TRZEBA – WZYWAŁ C.K. NORWID – „DORABIAĆ SIĘ PRAWDY”, „SŁUŻYĆ PRAWDZIE”,„WALCZYĆ PRAWDĄ I DLA PRAWDY”. Cytat za Stowarzyszenie Klub Inteligencji Polskiej
.

AUTOR; JOLANTA V MIARKA

BOGOSAWIONA NATALIA

 Wielu – bardzo wielu Polaków w Kraju katolickim – przedmurzem chrześcijaństwa zwanym – ze zdziwieniem czyta i widzi (TV), kto będzie odpowiedzialny za naukę, za szkolnictwo, za nauczycieli i za uczniów już w najbliższym czasie. Wielu z nich o poglądach ateistycznych obejmując funkcję po wyborach nie wypowiedziało nawet „Tak mi dopomóż Bóg”…kiedy nadszedł czas na ślubowania poselskie.

A przecież ponad wszystko jest Patronka polskich nauczycieli BŁOGOSŁAWIONA Natalia Tułasiewicz! Przypominam o tym ministrom, kuratorom i wychowawcom, o odpowiedzialności jaką przyjęli na siebie…   

Natalia Tułasiewicz urodziła się 9 kwietnia 1906 roku w Rzeszowie, zginęła 30 marca 1945 roku w obozie koncentracyjnym Ravensbruck. O swoich rodzicach Natalia napisała: „Zmagając się z niespodziankami znojów codziennych rzeźbili w sobie pion człowieczeństwa”.

(…)„Natalia była z pozoru zwykłą kobietą, której przyszło żyć w okresie wojny i okupacji. Pełna marzeń, uwielbiała podróże, teatr, kino, chodziła na imprezy, koncerty, wystawy, lubiła dobrze się ubrać. Dusza towarzystwa, pełna radości i poczucia humoru, nie zamierzała wyrzec się wielu z przyjemności jakie dostarczał współczesny świat. Przy tym była jednocześnie wrażliwa na piękno i dobro. Cechowała ją prostota i pokora. Już jako nastolatka wybrała Boga jako największą wartość swojego życia. (…). Natalia nie miała szczęścia w miłości. Janek, który był obiektem jej westchnień był ateistą o komunistycznych poglądach, a jej walka o tę miłość trwała kilka lat i zakończyła się fiaskiem. Była samotna, ale jak mawiała – nie sama. Skoro ani małżeństwo, ani macierzyństwo, ani zakon nie było jej powołaniem, postanowiła go poszukać gdzie indziej” (…) (cyt. za Stacja7).

Natalia / foto: Radio Plus
Foto/ Tygodnik „Idziemy”

Jest dużo postaci wybitnych nauczycieli w Polsce, które miały światowe kontakty, mówiły wieloma językami i stworzyły wielkie dzieła po pierwszej wojnie światowej, ale ten charakter Natalii Tułasiewicz czyni ją nie w zakonie, w zgromadzeniu, ale w życiu świeckim wybitnym świadkiem Chrystusa – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej, na której bł. Natalia Tułasiewicz została ogłoszona patronką nauczycieli polskich”.

Foto: Solidarność w Rzeszowie

Bogusława Buda, nauczycielka, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Rzeszowie, od wielu lat promująca postać bł. Natalii oraz zaangażowana w starania, aby bł. Natalia została patronką nauczycieli: „Moje koleżanki i koledzy widzą w bł. Natalii wielki wzór dla nauczycieli, szczególnie w dzisiejszych, trudnych czasach, kiedy wychowywanie w szkołach jest bardzo ważne, ale czasem zaniedbywane. Widzimy w Natalii ogromny potencjał nauczyciela, który jest nauczycielem twórczym, radosnym, kochającym swoich uczniów, dbającym o nich”. Podkreśliła, że kult bł. Natalii rozwija się. „Zasługuje na to, aby być promotorem pracy nauczycielskiej, bardzo trudnej, ale wdzięcznej” – dodała.

Błogosławiona Natalia od roku 1913 uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Kętach, a od 1917 r. do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego w Krakowie. Gdy w 1921 r. rodzina Natalii przeniosła się do Poznania, rozpoczęła naukę w Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Ukończyła je w 1926 r. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczęła studia na Uniwersytecie Poznańskim na filologii polskiej. Studia ukończyła w 1931 r., a w 1932 r. uzyskała tytuł magistra filologii polskiej. Temat pracy magisterskiej to „Mickiewicz a muzyka”. Praca ta została napisana pod kierunkiem prof Romana Pollaka, a jej fragmenty zostały opublikowane w Ruchu Literackim. W latach 1931-1937. była nauczycielką szkół poznańskich: prywatnej Szkoły koedukacyjnej pw. św. Kazimierza  i Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. W roku 1938 udała się w podróż do Włoch.

Po wysiedleniu wraz z całą rodziną z Poznania w 1939 r. do Generalnego Gubernatorstwa pracowała w tajnym nauczaniu w Krakowie. Od 1943 r. przebywała w Hanowerze jako pełnomocniczka Rządu Londyńskiego i świecka apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”. Misję swą podjęła wśród robotników, pracując wraz z nimi w fabryce. Zdekonspirowana została na wiosnę 1944 r. przez nieostrożnego kuriera z Polski. Przez pół roku więziona była w Hanowerze i Kolonii, gdzie przeszła ciężkie śledztwo. Z wyrokiem śmierci odesłana została do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck gdzie wykończona pracą, chorobami i głodem, 39-letnia Natalia Tułasiewicz zginęła 30 marca 1945r. w komorze gazowej.

W czerwcu 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II  włączył Natalię Tułasiewicz w poczet błogosławionych w grupie 108 błogosławinych męczenników.

Była spowinowacona z polską pisarką Lilian Seymour Tułasiewicz która zmarła w 2003 r. we Wrocławiu. Mąż Lilian był kuzynem bł. Natalii Tułasiewicz.

Jest patronką poznańskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców  oraz prowadzonych przezeń szkół w Poznaniu. 

W 2022 roku jej imieniem nazwano nowe rondo w Poznaniu, powstałe w wyniku przebudowy skrzyżowania ulic Kurlandzkiej z Bobrzańską, na obszarze Żegrza.  1 września 2023 r. Poczta Polska wprowadziła do obrotu wprowadziła kartkę pocztową z wizerunkiem bł. Natalii Tułasiewicz.

Obok: Witraż z wizerunkiem bł. Natalii Tułasiewicz w poznańskim kościele św. Wojciecha.

„Ewakuowano nas… po zbójecku (…)  Nie potrafię nienawidzić nawet tych, którzy nas skrzywdzili” „Jestem Polką, (…) a właśnie mój naród przecierpiał najwięcej i cierpi ciągle z powodu straszliwych nadużyć, stosowanych do nas w walce przez tych, którzy chcą, byśmy zniknęli z powierzchni ziemi. I cała moja rodzina i ja, osobiście, przecierpieliśmy bardzo z tego powodu. (…) A jednak, jednak nie potrafię nienawidzić nawet tych, którzy osobiście nas skrzywdzili” – pisała w swoich notatkach w 1943 roku, prawie 4 lata po wysiedleniu, bł. Natalia Tułasiewicz. Dziewięcioosobowa rodzina Tułasiewiczów, tak jak niezliczone tysiące polskich rodzin, została w czasie II wojny światowej wysiedlona ze swojego miejsca zamieszkania. W jednym momencie pozbawiono wszystkich całego dorobku życia i skazano na wojenną tułaczkę. To nieszczęście spotkało ich na początku wojny, 10 listopada 1939 roku. Ewakuowano wówczas wszystkie rodziny zamieszkałe przy ul. Śniadeckich w Poznaniui osadzono w obozie przejściowym na ul. Głównej, gdzie przebywali prawie 3 tygodnie.” (…)

NATALIA/ Foto: WPIS nr 5

Patronka Rzeszowskiej Oświaty Natalia Tułasiewicz

” Nauczycielka z serca i powołania. Szanowała poglądy uczniów i nie unikała trudnych tematów, rozwijała zainteresowania i uczyła odpowiedzialności za swoje czyny. Była osobą głęboko religijną i żarliwą patriotką.
Apostołka zesłanych do Rzeszy. Natalia misję swą podjęła w obozie wśród robotników, była fizyczną pracownicą, politycznym łącznikiem z macierzą, pomocnikiem, przyjaciółką, powiernikiem, filologiem, misjonarzem, katechetką, ale przede wszystkim nauczycielem”
 Ż. K-SCzerwiec 7, 2021 Więcej możecie przeczytać w najnowszym miesięczniku kulturalnym WPIS nr 5. Zdjęcie z powyższego numeru.

.

BĄDŹCIE Awangardą Świata – i te testymonialne słowa Błogosławionej Natalii pozostawione dla nauczycieli polskich do dzisiaj powinny być drogowskazem!

Jolanta V Miarka

Dziękujemy Pani Jolancie! Ilustracje i opisy dodał Admin np.pl

################ np.pl ################

Śledź i polub nas:
7 komentarzy

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *