Sopot

Miasto w północnej Polsce

AUTOR; EWA MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Sopot, to miasto leżące w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską. Jest to miasto o najmniejszym pod względem ludności powiatem polskim.

KRZYWY DOMEK W SOPOCIE…

Jako kurort

Ilustracja
MOLO…

Sopot jest popularnym nadmorskim kurortem i pięknym miastem uzdrowiskowym. Po II wojnie światowej było ono znanym miejscem, z organizowanych tam w Operze Leśnej konkursów piosenki międzynarodowej. Miasto to, posiada również najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji.

Dynamiczny rozwój

Sopot pod względem ekonomicznym, zawsze dynamicznie się rozwijał dzięki niepowtarzalnym walorom turystycznym. Regularnie znajdował się on na szczytach rankingów najbardziej perspektywicznych polskich gmin. Po reformie administracyjnej, Sopot w drodze wyjątku otrzymał uprawnienia miasta na prawach powiatu. Kilkakrotnie wygrywał on konkursy na miasto zapewniające najlepszy standard życiaswoim mieszkańcom. Może także poszczycić się ono najniższym w Polsce stopniem bezrobocia.

XIII wiek

Od roku 1283, w historii naszego kraju pojawiła się pierwsza wzmianka o miejscowości Sopot, znajdująca się w akcie donacyjnym księcia Pomorskiego Mściwoja, na rzecz klasztoru cystersów w Gdańsku Oliwie. W roku 1798, hrabia Kajetan Sierakowski wybudował w Sopocie pierwszy dom letniskowy, którym położył ogromne podwaliny pod rozwój miasta jako kurortu. W latach zaborów, w początkach XIX stulecia, Karol Wagner wybudował tu pierwsze kąpielisko morskie.

Francuski lekarz

JAN JERZY HAFFNER

Dalszy wkład w rozwój miasta, położył też w roku 1823 Jan Jerzy Haffner były lekarz armii cesarza Napoleona, który pobudował tu sopocki Kurort i Zakład Kąpielowy. W ciągu następnych lat powstały w Sopocie kolejne budynki uzdrowiskowe, takie jak Dom Zdrojowy, Łazienki Południowe i Łazienki Północne. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w 1898 roku otwarto tu tor wyścigów konnych, podnoszących to miasto w rankingu Pomorza. Niestety w latach 1919- 1939, Sopot znajdował się w granicach Wolnego Miasta Gdańska.

Przebieg działań wojennych okupacji niemieckiej oraz dalszy rozwój powojennej Polski sprawiły, że Sopot znów należy do Polski i jest wizytówką naszego Trójmiasta.

EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ

Dziękujemy / Pozdrawiamy !

################# np.pl ###############

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *