„Mali Polscy Patrioci”


Autor: Ewa Michałowska – Walkiewicz

Ostatnie dni kwietnia, przez hodowców gołębi, nazywane są „Dniami lotnymi”. Dlatego, iż właśnie w tym czasie rozpoczynają się konkursowe loty gołębi, sprawdzające ich kondycję i orientację w terenie. Niektórzy hodowcy gołębi lotnych, nazywali swoich podopiecznych „Małymi Polskimi Patriotami”.

Redakcja „Naszego Pisma”, została zaproszona na prelekcję do mazowieckiej wsi Pakosław, dotyczącą historii gołębi pocztowych. Prelekcję wygłaszał pan Marcin Kamilkowski, który opowiadał nam, że gołębie pocztowe, to dawna odmiana gołębia skalnego odznaczającego się zdolnością powracania z dużych odległości. On to był wykorzystywany przez polskie wojsko, do rozsyłania meldunków z pola walki.

W świecie starożytnym

Wykorzystanie gołębi pocztowych w epoce starożytnej, miało miejsce jedynie do przesyłania bieżących wiadomości. O takich informacjach, czytamy w kronikach perskich i egipskich. Hellenowie, czyli inaczej mówiąc mieszkańcy Grecji, wykorzystywali gołębie jako posłańców, którzy dostarczali informacje w konkretne miejsca dotyczące na przykład przebiegu igrzysk, lub też przekazując informacje o zwycięzcach. W dwunastym stuleciu, podczas wojen mających miejsce w Królestwie Jerozolimskim, używano gołębi do wzywania posiłków wojskowych.

Okres I i II wojny światowej

Gołębie pocztowe, na szeroką skalę wykorzystywano w czasie działań wojennych. Przenosiły one informacje o rozlokowaniu wojsk i przenosiły one także wojskowe meldunki lub rozkazy płynące ze sztabu. Z oblężonej Twierdzy Boyen, wysyłano gołębie z prośbą o militarne wsparcie. W czasie II wojny światowej, zniszczona została populacja polskiej hodowli gołębi pocztowych, gdy Niemcy w roku 1940 na terenie „Kraju Warty” wykorzystali je jako pokarm dla swojego wojska.

Gołąb skalny

Jak nam opowiadał pan Marcin, bezpośrednim przodkiem gołębia pocztowego, jest gołąb skalny. Gołębie ze względu na swoją użytkowość, można podzielić na trzy grupy: gołębie sportowe, wystawowe oraz przeznaczone na ubój. Startują one w zawodach, gdzie ocenia się ich budowę morfologiczną, odżywienie oraz umiejętności sportowe, a także orientację w terenie.

Według wojennych opowieści

Budynek dyrekcji fabryki amunicji

W Skarżysku- Kamiennej, znajduje się do dziś przedwojenna Fabryka Amunicji. W czasie okupacji niemieckiej, wróg przejął ją prowadząc produkcję wojskową dla swojego wojska. Gdy front niemiecki załamał się, krążyły opowieści po mieszkańcach Skarżyska, że Niemcy chcą wysadzić całą fabrykę. Wówczas to pan Ireneusz Tubka, rozesłał swoje gołębie z informacją o powyższej sytuacji, aby pracujący w Fabryce Amunicji Polacy nie przychodzili następnego dnia do pracy. Zbombardowana była jedynie część fabryki, którą to po wojnie odbudowano. Ale tym sposobem uratowano wiele istnień ludzkich, a gołębie pana Ireneusza nazywane były „skarżyskimi obrońcami miasta”.

PAKOSŁAW

Pomnik poległych żołnierzy Legionu Puławskiego w Pakosławiu (na zdjęciu ppłk Lucjan Bródka).

Ewa Michałowska – Walkiewicz

###################################

Dziękujemy za zaproszenie ale i …za opóźnienie publikacji przepraszamy / Ilustracje np.pl/internet

Śledź i polub nas:
2 komentarze

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *